Disainiteaduskond
Foto: Laura Streimann
IG: @ekadisain FB: EKA disain
Kõige rohkem erialasid ja õppimisvõimalusi leiab Eesti Kunstiakadeemias disainiteaduskonnast. Siinsete mitmekesiste erialade õppimise kaudu saab enda tulevikku põnevaks kujundada ning maailma seeläbi ümber disainida. Just nimelt, siin saab õppida kogu inimloodud maailma, nii füüsilist kui virtuaalset keskkonda uueks looma!
Maailma kujundajal lasub muidugi ka palju vastutust. Tänases keskkonnaolukorras on disainerile oluline planeedi võimekusega arvestamine ning disaini ja tootmisega püüda juba tehtud kahju vähendada. Kuid õnneks on disainerid oma olemuselt maailmaparandajad, kes katkematult otsivad võimalusi, kuidas ühiskonnaelu tervemalt ja loodust säästvamalt toimida võiks. Nad vaatavad maailmale optimistliku ja lootusrikka pilguga, otsides ja leides uusi võimalusi ka väljapääsmatutes olukordades. Just seetõttu näeme uute tudengite töödes aina enam maailma keskkonnast süvitsi hoolimist ning meile kõige parema tuleviku loomise püüet.
Kaasaegses probleeme ja väljakutseid täis maailmas, kus uued kriisid on pea igapäevaseks kaaslaseks, on väärtuseks omaette kujunenud disainerite põhioskus – näha kriisides uusi võimalusi ehk pöörata probleemid uuteks lahendusteks. Just see lisab põnevust ka valdkonna enda arengusse – nii palju uut on veel ees selles, kuidas me disainime ning mida me disaineritena väärtustame. Kliimakriisiga ei osata veel toime tulla, kuid uutel disaineritel on suurepärane võimalus aidata neid võimalusi luua. Samas on selge, et just sellised disainerlikud probleemikäsitlusoskused on kõrges hinnas igal elu- ja tegevusalal ning annavad hea põhja tulevasteks karjäärivalikuteks.
Mida oodata disainiõpingutelt? Muidugi lõpmatult loovat katsetamis- ja avastamisrõõmu! Aga ka õppimisega kaasnevat pinget, mis tuleb eeskätt niivõrd erinevate erialade ja teemade ristumisest. Disainis saavad kokku nii uusimad tehnoloogiad, inimestest lähtumine ja ühiskondlik närv ning äriline mõtlemine, kuid kindlasti ka ökoloogiline jätkusuutlikkus.
Tehnoloogia ja tehismaailma inimestele arusaadavaks tõlkimine, kuid samas ka tähendusrikka ja esteetiliselt kauni elu võimaldamine on disaineri igapäevatööks. Kui sellised avarad perspektiivid sind kõnetavad, siis tule ja õpi koos meiega maailma parandama!
Ruth-Helene Melioranski
EKA disainiteaduskonna dekaan
EKA DISAINI BAKALAUREUSEÕPE
DISAIN JA INNOVATSIOON (SESSIOONÕPE)
IG: @eka_disain_ja_innovatsioon FB: eka.disain.ja.innovatsioon
Meie muudame uudsed ja loovad mõtted toimivaks innovatsiooniks. Me oleme nii sild kui sõel disaini avangardi ja ühiskonna vajaduste vahel. Õpetame sind läbi disainipraktika, mistõttu enamik me tudengeid käib juba õpingute ajal erialasel tööl. Disain ja innovatsioon on laiapõhjaline õppekava, mille alla on koondatud 4 eriala suunda.
Visuaalne kommunikatsioon
Siin õpivad tulevased graafilised disainereid, kes loovad pakendeid, reklaamikampaaniaid, brände, aga ka visualiseerivad andmeid, disainivad UX ja UI lahendusi ning katsetavad uute video-, tehisaru- ja 3D programmidega. Kõike selleks, et näha maailma teistmoodi. Eriala lõpetajad saavad tööd loovjuhtide ning disaineritena graafilise disaini büroodes ja loovagentuurides. Paljud töötavad aga inhouse disainerite ja disainijuhtidena suurtes ettevõtetes ja organisatsioonides.
Mul oli õnne ja sain EKA kaudu rohkem, kui oskasin ette kujutada: ideaalse töökoha, tutvuseid, uusi sõpru, tunnustust ja muidugi teadmiseid. Nagu iga teine kool, annab EKA sulle täpselt nii palju, kui palju sa ise sellest välja pigistad. Mart Erman, loovagentuuri Pooltoon loovjuht, VK eriala vilistlane
Toote- ja keskkonnadisain
Meie lõpetajad disainivad seda, kus ja kuidas me elame, töötame ning puhkame. Luues tooteid ja keskkondi, disainime omakorda inimeste elusid ning ühiskonda. Meile on oluline nii roheline maailmavaade, ettevõtlikkus kui disainmõtlemine.
Ruumikujundus
Head ruumide kujundajad uurivad inimeste käitumist, analüüsivad koha mõju ning loovad tähenduslikke keskkondi kodudesse, pankadesse, spordikeskustesse, muuseumidesse, kaubanduskeskustesse, restoranidesse, hotellidesse, büroodesse jm. Ruumikujunduse eriala lõpetanu saab sisearhitekti 6. taseme kutsetunnistuse ning võib enesekindlalt erialast tööd alustada.
Meie erialal on väga lahedad inimesed – nii õppejõud kui tudengid. Meil on väga vaba õhkkond ja õpe on mitmekülgne. EKAs ei hakka igav!
Getter Zirel, ruumikujunduse BA tudeng
Moedisaini korraldus
Tahad olla moemaailma asendamatu jõud või uue suuna näitaja? Leia oma koht moemaailmas! Aitame sul saada asendamatuks liikmeks igas moe- ja loomeettevõttes. Sa võid olla disaineri parem käsi, strateeg ja sihiseadja, kes on ühtlasi kodus nii disaini-, turunduse-, kui ka ärimaailmas.
EKAs saan jagada oma pikka kogemust moe kui äri köögipoolelt, rääkida selle struktuurist ja strateegilisest juhtimisest, et peale kasvaks põlvkond tulevasi moe- ja disainettevõtete tegev- ja turundusjuhte.
Aivar “Antonio” Lätt, moedisaini korralduse eriala lektor, moedisainer, moeettevõtja
Super seltskond, uued kasulikud tutvused ja võimalus Erasmus+ programmiga rahvusvahelisi kõrgkoole väisata.
Kärt Keek, moedisaini korralduse tudeng
GRAAFILINE DISAIN
IG: @ekagd FB: EKA graafilinedisain
Graafilise disainerina hakkad kujundama meid ümbritsevat visuaalset keskkonda. Näiteks viidasüsteemid, reklaamid, pakendikujundused, liikuvgraafika, 3D kujundused, raamatud ja palju muud. Samas ei piirdu disainerid tänapäeval ainult kauni vormi andmisega, vaid õpivad rakendama analüüsioskust ja kriitilist mõtlemist. Lisaks avaneb sulle võimalus osaleda erinevates kohalikes ja rahvusvahelistes koostööprojektides ettevõtete ning välisülikoolidega. Graafilise disaini lõpetajad töötavad ettevõtetes Bolt, Swedbank, AKU, Stuudio Stuudio, Ad Angels, Trinidad Wiseman, Ruum 414, Platvorm, WWW Stuudio, Disainiosakond, Pipedrive, Fotografiska, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS), Brand Estonia jm.
EKA juures väärtustan eelkõige autentset keskkonda, kus saan säilitada oma individuaalsuse. Tunnen, et mugavustunne ja kindlus on võtmesõnad, muutes kohapeal õppimise nauditavaks. Ronald Trei, GD BA tudeng
KLAAS, KERAAMIKA, EHE JA SEPIS
Klaas
“Klaasikad” õpivad taltsutama tulist klaasi 1160°C juures ning samas ka rahus mediteerima talle külmtöötluses viimast lihvi andes. Me ühendame kuuma ja cooli ning õppe lõpuks on meie tudengid valmis vallutama nii taide-, kunsti- kui disainimaailma.
Keraamika
IG: @eka_keraamika FB: ekakeraamika
Kas teadsid, et Michelini tärniga pärjatud restoranis Noa on kasutusel EKAs lõpetanud stuudiokeraamik-disaineri Mariana Laane loodud nõud?
Kas teadsid, et Eestit ühel tuntumal kunstisündmusel, Veneetsia Biennaalil 2019. aastal esindanud Kris Lemsalu õppis EKAs keraamikat?
Meie lõpetajate seas on palju mõjukaid ja sõltumatuid disainerid ja kunstnikke. Paljud neist annavad oma teadmisi edasi õpetajate ja õppejõududena.
Ehe ja sepis
IG: @ekajewelleryandblacksmithing FB: EKA Jewellery and Blacksmithing
Ehte ja sepise erialadel mõtestatakse materiaalset kultuuri filosoofiliselt. Isiklikku loomepraktikat aitab eelkõige kujundada mõtlemine ja uurimine tegemise kaudu. Tegeletakse ka kaasaegse crafts ́i küsimuste, low-tech ja digitaalse kunsti kontseptsioonidega. Osalemine rahvusvahelistes erialavõrgustikes aitab leida mõttekaaslasi üle kogu maailma.
Töökoda on nagu raamatukogu – võta riiulist ükskõik, milline teos ja see võimaldab sul liikuda edasi lõpmatult igas suunas.
Taavi Teevet, kunstnik, töökodade juhataja, vilistlane
MOE-, TEKSTIILI- JA AKSESSUAARIDISAIN
Moedisain
IG: @eka_moedisain FB: EAAfashion
Õpi moemaailmas läbi lööma! Sinust võib saada tulevane moelooja, stilist, ettevõtja, innovaator või turundaja.
Siin õpetame ka uute tehnoloogiate kasutamist rõivadisainis.
Ideid võib olla miljon, aga lõpuks määrab ainult tegutsemine. Reet Aus, moedisainer
Tekstiilidisain
IG: @eka_tekstiil FB: eka.tekstiilidisain
Tekstiili eriala õppides tegeled materjalide disainimise ja väärindamisega maailma tipptasemel. Nende oskustega võid töötada rõiva- ja interjööritekstiilide loojana või hakata disaineriks või tekstiilikunstnikuks.
Sain koolist kaasa oskuse töötada paralleelselt väga eriilmeliste projektidega.
Kärt Ojavee, tekstiilidisainer
Aksessuaaridisain
IG: @eka_aksessuaar FB: EKA Aksessuaari- ja köitedisain
Sinust saab mitmekülgne disainer – sellel erialal õpid looma väiketooteid kottidest peakatete ja jalatsiteni ning tundma erinevaid materjale nahast bioplastideni, omandades seejuures nii käsitööoskused kui digitehnoloogiad.
EKAs on väga lihtne juba õpingute ajal saada CV-sse erialane rahvusvaheline kogemus.
Maarika Karm, adidas Y-3, jalatsidisainer
TÖÖSTUS- JA DIGITOOTEDISAIN
IG: @eka_tootedisain FB: ekatootedisain
Tööstus- ja digitootedisainer kujundab meid ümbritsevat maailma, tehes endale kõigepealt selgeks probleemi olemuse ja loob selle põhjal uue lahenduse, mis võib mõjutada miljonite inimeste igapäevast elu. Tootedisaini õppides saad mitmekülgsed oskused, mida võid rakendada arvukates erinevates valdkondades ja rollides. Eriala lõpetajad töötavad mitmetes tootmis- ja disainiettevõtetes, näiteks Softrend Online OÜ, Milrem AS, Iseasi OÜ, Pipedrive OÜ, Trinidad Wiseman OÜ, Click & Grow, Mitsubishi Motors Inc, Cleveron AS jpt.
Tööstusdisain
Tööstusdisainer projekteerib objekte tänavapingist robottolmuimejani, aga kujundab ka laiemalt tootmissüsteeme ning maailma meie ümber. Sel erialal õpid arvestama kasutajate, ühiskonna ning planeedi vajadustega, õpid töötama erinevate materjalide ja tehnoloogiatega. Tööstusdisaini erialal saad teada, kuidas luua pika elueaga planeedi- ja inimsõbralikke lahendusi.
EKA on nagu loomeinkubaator, mis võimaldab tudengil avastada ja arendada oma potentsiaali, vaadata maailma läbi erinevate perspektiivide ja mõtestada seda ümber nii enda kui ühiskonna vaatest.
Mariann Hendrikson, tööstusdisaini BA tudeng
Digitootedisain
Digitootedisain on kiiresti kasvav ja arenev valdkond, mis suunab ja kujundab virtuaalset maailma meie ümber. Digitootedisaini erialal õpid looma tulevikku digitaalses keskkonnas ja digilahendusi, mis vastavad 21. sajandi võimalustele, soovidele ja vajadustele.
Mulle meeldib, et EKA-s on palju võimalusi ja valikuid. Olenemata erialast saab end ka muudesse disani- või kunstikursustele registreerida, et õppida täpselt seda, mis sind huvitab. Lemmikuks on saanud ka koostööprojektid päris partneritega, mis õpetavad kliendiga suhtlemist ning arvestamist.
Kaisa Uik, digitoote BA tudeng
EKA DISAINI MAGISTRIÕPE
Õpingud EKAs on aidanud mul jõuda selleni, mida ma päriselt elus teha tahan. Disaineri töö on maailma parim töö üldse!
Külliki Kesa, teenusedisainer, Tallinna Strateegiakeskus
INTERAKTSIOONIDISAIN (eng)
Sellel erialal õpid kujundama inimestele toimivat ja keskkonnaga arvestavat maailma. Olgu tegemist rakenduse, digiseadme, teenuse või keeruka süsteemiga, on tarvis üha enam disainereid, kes oskaks aru saada sellest, milliseid lahendusi inimesed tegelikult vajavad. Meilt saad sa disainerliku mõtteviisi, tööriistakasti ja rahvusvahelise võrgustiku, mis aitavad kiiresti kohaneda, leida oma rolli ja läbi lüüa kaootilises tulevikumaailmas.
Interaktsioonidisaini (IxD) lõpetanuid töötab Wise’is, Finnairis, Pipedrive’is, Nortalis, Trinidad Wisemanis, PERH-is, Tallinna Strateegiakeskuses jm. Eriala koostööpartnerid on olnud Bolt, Volvo, Spotify, Elisa, Riigikantselei, Swedbank, Enefit.
Kahe aasta jooksul kohtusin uskumatute inimestega, kellest igaühel oli midagi õpetada.
Marharyta Milovanova, Interaktsioonidisaini MA vilistlane
GRAAFILINE DISAIN (eng)
eka-gd-ma.ee IG: @ekagd_ma
Meie tudengina saad käsitleda graafilist disaini laiemalt. Me aitame sul näha graafilises disainis teadmiste loomise vormi, mis aitab „asju nähtavale tuua”. Selleks on sul võimalus töötada nii traditsioonilise graafilise disaini mudelitega – raamatud, veebisaidid, kirjatüübid, videod –, aga ka tekstide kirjutamise ja avaldamisega, näituste ja loengute korraldamisega, töötubades õpetamisega ja muu konteksti loomisega.
Tulin graafilise disaini magistrisse, sest tahtsin olla rahvusvahelises programmis. Tahtsin just siia tulla, kuna siin on palju kollektsiivset töötamist – teeme kõike koos, oleme nagu üks suur perekond.
Agnes Isabelle Veevo, Graafilise disaini MA tudeng
RINGDISAIN
IG: @eka_ringdisain
Õppekava on loodud sulle, kelle arvates maailmas toodetakse liiga palju asju selle asemel, et olemasolevaid hästi ära kasutada. Kui sa oled uudishimulik ja tahad maailma tuua positiivseid muutusi, siis see eriala on sinule.
Disainialased eelteadmised ei ole sellel erialal kõige tähtsamad – õppekava annab ka (disaini)tööriistad probleemide lahendamiseks ja uute süsteemide loomiseks.
Kõik koos asjade tegemine on päris suur asi – igaüks teeb väikse osa ja kokku tuleb midagi sellist, mida üksi küll valmis ei saaks!
Katrin Lepa-Ruben, Ringdisaini MA tudeng
SOTSIAALNE DISAIN
Kuidas disainida lahendusi vaimse tervise, lõimumise, regionaalelu või jäätmekäitluse suurtele probleemidele? Koos õpime päriselu projektidega tegeledes teistsuguseid lahendusi disainima. Me töötame koos kogukondadega ning toetame kodanikuaktivismi, et käsitleda keerulisi probleeme. Siia õppima tulemiseks ei pea sul olema disainialast tausta.
Sotsiaalse disaini lõpetanu võib töötada muutuste eestvedajana nii avalikus kui ettevõtlus-, mittetulundus- ja akadeemilises sektoris.
Tulin EKAsse sotsiaalset disaini õppima, sest see on tuleviku eriala ja vajadus selle kompetentsi järele kasvab.
Pille Laub, Sotsiaalse disaini MA tudeng
TAIDESTUUDIUM (est /eng)
IG: @eka_craftstudies
Sellel erialal lõpetades oled valmis tegutsema rahvusvahelise stuudiodisaineri või -kunstnikuna, loovuurija, õppejõu või näiteks kuraatorina. Meie poolt on inspireerivad õppejõud ja tipptasemel töökojad, sina ise valid, kellena tahad elus edasi liikuda!
Naudin võimalust suhelda ja töötada koos õppejõududega, kes on ühtlasi ka tegevkunstnikud, praktikud.
Elias Sormanen, Taidestuudiumi MA tudeng
TEENUSEDISAINI STRATEEGIAD JA INNOVATSIOON (eng)
FB: SDSI IG: @sdsi.master
Siin erialal õpetame, kuidas luua teenuseid, mis vastavad kasutajate ja planeedi vajadustele. Pole vahet, kas me räägime teenustest Eestis, sinu kodulinnas või hoopis suurtes rahvusvahelistes organisatsioonides. Lisaks avaneb sul võimalus liikuda Läti, Eesti ja Soome ülikoolide vahel ning osaleda erinevates koostööprojektides ettevõtete, avalike institutsioonide ja välismaiste ülikoolidega.
Tegemise kaudu õppimine valmistab meid ette teenusedisaineri tööeluks.
Shafaq Malik, Teenusedisaini strateegiad ja innovatsioon MA tudeng