Fragment Yuri Pysari maalist
Kaheksast kohtumisest koosnev maalikursus tutvustab akti ja klassikalisi toiminguid värvidega. Kuues tunnis maalitakse igaühes üks töö, mille põhimotiiv on akt. Kursus annab alternatiivsete maalitehnikate kasutamise kogemuse. Iga tehnika on seotud ühe liikuva ja ruumilise inimkeha kujutamise probleemiga tasapinnalisel ja liikumatul lõuendil. Viimases tunnis toimub tööde esitlus ja arutelu.
Kava
1. päev. Akt, kouros, tenebrism, chiaroscuro, kollaaž, aksonomeetria. Materjalid: kaks suuremat aluspaberit (vähemalt A3, paksem paber või kartong), n-ö värviline paber (jõupaber, ajaleht vms rebitav ja aluspaberist veidi eristuva tooniga), liimipulk, press-süsi, valge tahvlikriit, tume akrüülvärv (nt naturaalne umbra, Van Dycki pruun või Preisi sinine), paar laia harjaspintslit ja maalimiskaltsu, palett, tuub läbipaistvat õli- või akrüülvärvi (nt phthalo-värvi, crimson’i tooni), krapplakk (õlivärvi puhul ka lahusti, õli ja sobiv tops), keskmise laiusega lapik nailonpintsel.
2. päev. Akt, Inanna, Eva, tenebrism ja chiaroscuro, alla prima. Materjalid: kaks suuremat aluspaberit (vähemalt A3, paksem paber või kartong või papile kleebitud lõuend), odav lühike plastjoonlaud, vanad plastist kliendikaardid, paar erineva laiusega spaatlit või pahtlilabidat, suurem palett, maalimiskaltsud, sangviin-pastell, akrüülid (põletatud siena, titaanvalge, naturaalne umbra, Van Dycki pruun).
3. päev. Akt, Püha Faun, Püha Joosep, kalligraafia ja grafoloogia. Materjalid: kaks suuremat aluspaberit (vähemalt A3, paksem paber või kartong), valik jämedama söega värvipliiatseid ja õlipastelle, erinevad väikesed (nr 1, 2, 4, 6) pintslid, valik akrüülvärve, palett, maalimiskalts, üks-kaks suurt paberit.
4. päev. Akt, Venus, sfumaato, laseering. Materjalid: vähemalt A3-formaadis paksem krunditud paber või kartong või papile kleebitud lõuend, valik akrüüle (eriti punaseid toone, must ja valge) ja õlivärve (punaseid, musta, eriti alizarin crimson’it ja läbipaistvaid marsspruune, titaanvalget), tärpentiinitops, tärpentiin, maalimisõli, pehmeid õlivärvipintsleid (nailon või kolonok), harjaspintsleid akrüülide jaoks.
5.päev. Akt, Kannataja, tenebrism, chiaroscuro, kollaaž, aksonomeetria, perspektiiv. Materjalid: vähemalt A3-formaadis paksem paber või kartong, pikem joonlaud, harilik, tume akrüülvärv (nt naturaalne umbra, Van Dycki pruun või Preisi sinine), paar laia harjaspintslit ja maalimiskaltsu, palett, läbipaistvaid õli- või akrüülvärve (phthalo-värve, violetti, crimson’i tooni), krapplakk (õlivärvi puhul ka lahusti, õli ja sobiv tops), keskmise laiusega lapik nailonpintsel, akrüülvärve (valge, kollane ooker, kroomoksüüd-roheline, oliiviroheline, naturaalne umbra, põletatud siena).
6.päev. Akt, Mõtleja, stencil. Materjalid: 2 suuremat maalimisalust (vähemalt A3), paksem paber või kartong, 1 sama suur lisapaber (mitte paks kartong), käärid, paberi- ehk vaiba- ehk kipsinuga, lõikematt võimaluse korral, paberteipi, väike maalrirull, švamm, erineva laiusega pintsleid, akrüüle (must, valge, mõni kärts värv, näiteks neoon- või sidrunikollane).
7.päev. Akt, Yogini, stencil, laseering, chiaroscuro. Materjalid: suurem maalimisalus (vähemalt A3), paksem paber või kartong, 1 sama suur lisapaber (mitte paks kartong), käärid, paberi- ehk vaiba- ehk kipsinuga, lõikematt võimaluse korral, paberteipi, valik akrüüle (eriti punaseid ja siniseid toone, must ja valge) ja õlivärve (punaseid, musta, eriti alizarin crimson’it ja läbipaistavaid marsspruune, titaanvalget), tärpentiinitops, tärpentiin, maalimisõli, maalikalts, pehmeid õlivärvipintsleid (nailon või kolonok), harjaspintsleid akrüülide jaoks.
8. päev. Tööde väljapanek ja arutelu.
Kursuse läbinu
- on saanud proovida alternatiivseid maalitehnikaid
- on maalinud viis aktimaali
- on tutvunud aktimaalide ja klassikaliste värvitoimingutega
Vajalikud materjalid võtab osaleja ise kaasa.
Hindamine
Kursus lõpeb arvestusega, mille sisuks on tehtud tööde esitlus. Arvestuse läbinule väljastatakse EKA täienduskoolituse tunnistus.
Juhendaja
Toomas Tõnissoo on omandanud Eesti Kunstiakadeemias maali eriala magistrikraadi, on Eesti Kunstiakadeemia õppejõud ja Vanalinna Hariduskolleegiumi kunstiõpetaja.
Eriolukorra lisainfo
Juhul kui ilmneb koroonaviiruse vm sarnase olukorra mõju koolitusteenuste osutamisele, on Eesti Kunstiakadeemial õigus viia õpe veebipõhiseks. Koolituse vormi muutmisega ei muutu koolituslepingu tingimused, sh ei teki koolitusele registreerunud isikul õigust lepingust taganeda.
Aeg: 8.septembrist kuni 27. oktoobrini 2021, kolmapäeviti kell 17.30–20.30
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia õpperuum A307
Maht: 32 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 20 akadeemilist tundi iseseisvat tööd (2 EAP)
Hind: 320 eurot
Kuni 25. augustini registreerudes on võimalik tasuda osade kaupa, registreerumisel 45 eurot registreerumistasu, 30. augustiks 138 eurot ning 25. septembriks 137 eurot.
Õppekavarühm: kujutav kunst ja kunstiteadus
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: kuni 1. septembrini või kuni osaluskohti jagub.