Maalikunsti A, B, C… ja Z

Autor: kursuse lõpetanud Julia Valtanen

NB! Grupp on täitunud

Kursusel „Maalikunsti A, B, C… ja Z” on maalikunst vahend, et toetada individuaalse visuaalse keele arendamist ning selles ladusalt ja isikupäraselt „kõnelemist”. Ei ole õiget ega valet visuaalsust, head ega halba maalikunsti. Tegeletakse eelkõige pildikeele tundlikkuse ja teadlikkuse kasvatamise ning silma ja käe sünergia harjutamisega. Õppetöö käigus teadvustab osaleja end juhtivaid impulsse ja saavutab nende pildilise väljenduse üle suurema kontrolli.

Juhendajad toetavad osaleja eksperimentaalse visuaalsuse otsinguid, kogemusmaailma laienemist, teadmiste-oskuste kujunemist maalikunsti alal ning teadliku ja eristuva pildikeele leiutamist. Seda õpitud keelt saab hiljem kasutada ka mujal visuaaltööstuses.

Infoühiskond kasutab järjest enam visuaalseid väljendusvahendeid – pilte on nii staatilisi kui liikuvaid, kahe ja kolmemõõtmelisi, dokumentaalseid ja fiktiivseid. Meie elukeskkond on ümbritsetud pildilistest identiteetidest, mis jõuavad hoogustuvas tempos tulevate sõnumitena igaüheni. Kui me visuaalse info ühikuid enam teineteisest ei erista, muutub see eristamatuks vooluks, mille üle ei ole kontrolli.

Kaasaegne maalikunst reageerib just sellele olukorrale. Olgugi, et seda võib pidada vana kooli meediumiks, on nii mõneski mõttes läinud uue, eksperimentaalse ja isikupärase visuaalsuse otsingud uuesti õitsele just siin. Maalija saab nullist luua pildi ja siis selles ise elama asuda. Ta saab kõike ise kujundada ning niiviisi osaleda enese ümber oleva inforuumi loomise protsessis ning muutuda järjest valivamaks, kriitilisemaks ja (enese)teadlikumaks.

Kuidas eristuda oma piltidega maailmas, kus on ehk liiga palju pilte? Sellele vastamiseks läheb kursus „Maalikunsti A, B, C… ja Z” tagasi algusesse, kujutamise algelementide juurde. Visuaalse keele n-ö tähestiku loomise juurde. Selleks, et leiutada oma sõnad ja keel, katsetatakse võimalikult laia visuaalsuse spektrit, alustades algelementidest – alustades A-st.

Kursus koosneb viiest moodulist

  • A – Kuidas eksperimenteerida?
    Eksperimentaalses võtmes katsetatakse erinevaid kujutamis- ja väljendusviise, maalitehnikaid. Juhendab Mart Vainre
  • B – Kuidas pildi kaudu kõneleda? Väljendusvahendite teadlik ja eesmärgipärane kasutamine ning pildi kaudu „kõnelemine”.
  • C – Kuidas pildiga kujutada? Kuidas maalida asja, keskkonda ja inimest? Kuidas mina suhestun sellega, mida kujutan? Kujutav kunst. Juhendab Saskia Järve.
  • . . . – Kuidas õppida teistelt? Millega tegelevad teised autorid? Miks? Mida on minul neilt õppida? Inspireerivad ateljeevisiidid ja näitusekülastused.
  • Z – Milline on minu autoripositsioon? Osaleja saab püstitada endale lähteülesande ning valitud juhendaja toel see teostatakse ja eksponeeritakse.

Iga moodul lõpeb arvestusega, mille sisuks on tehtud tööde esitlus.

Kursuse läbinu on omandanud esmased teadmised ja kogemused maalitehnikate võimalustest (akrüül-, akvarell, õlivärviga ja segatehnika), värvusõpetusest ja kompositsioonist ning oskab nendega eksperimenteerida. Samuti saab ta aru käsitsi tehtud teose eripärast, maalikunsti tehnika kui väljendusvahendi tugevatest külgedest arendamaks enese individuaalset pildikeelt.

Kursus lõpeb arvestusega, mille sisuks on kursuse Z osas tehtud teosega ühisnäitusel osalemine ja oma autoripositsiooni esitlemine. Arvestuse läbinule väljastatakse Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.

Vajalikud materjalid võtab osaleja ise kaasa.

Õppekava koostaja
Mart Vainre kunstnik, kes on EKAs õppinud maalikunsti (BA, 2011) ja uusmeediat (MA, 2014). Ta on näitustel osalenud 2009. aastast ja seni teinud 6 isikunäitust ning osalenud mitmetel grupinäitustel Eestis ja rahvusvaheliselt. Vainre teostab oma töid erinevates maalikunsti tehnikates, mis on tihti ka kaamera või digitehnoloogia poolt vahendatud. Maalimine on tema loomingus kui sümboolne meetod, et tähistada ajataju ja kohalolutunnet. Digitehnoloogia abil lisab ta aga oma töödesse ka tehnitsistliku mõõtme. Tema tööd on justkui rituaalid, mis näitlikustavad üksiku ja üldise ristumispunkte. Vainre väärtustab maalimise meetodit ja protsessi – sageli on see, kuidas miski teostatakse, olulisem sellest, mida kujutatakse.

Juhendajad
Mart Vainre (MA), Saskia Järve (MA), Maria Sidljarevitš (MA).

Sihtrühm
Maalikunstist huvitatud, kes soovivad teha tutvust visuaalse maailma loomisega või end sel alal täiendada. Visuaaltööstuses tegutsevad inimesed, kelle põhifookus langeb teistele meediumitele, kuid kes tahaksid arendada maali kaudu oma eripärast käekirja ja pildikeelt.

Eeldused osalemiseks
keskharidus, eesti keel

Eriolukorra lisainfo
Juhul, kui ilmneb koroonaviiruse vm sarnase olukorra mõju koolitusteenuste osutamisele, on Eesti Kunstiakadeemial õigus viia õpe veebipõhiseks. Koolituse vormi muutmisega ei muutu koolituslepingu tingimused, sh ei teki koolitusele registreernud isikul õigust lepingust taganeda vms.

 

Vaata õppekava


Aeg: 3. september 2020– 13. mai 2021 neljapäeviti kell 18–21 ruumis A206
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia
Maht: 14 EAP / 364 akadeemilist tundi, millest 140 tundi on kontaktõpet (20 tundi auditoorset õpet ja 120 tundi praktilist tööd) ning 224 tundi iseseisvat tööd
Hind: 1300 eurot (võimalik tasuda nelja osamaksena)
Õppekavarühm: kujutav kunst ja kunstiteadus
Registreerumine: kuni 1. august 2020
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496

NB! Kursusele registreerumisel palume täita küsimustiku sellel lingil, mille põhjal otsustatakse kursusele pääsemine.

Registreerumine on lõppenud

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud