Töötoa osalised paigaldamas tänavale WiFi-tuvastamise seadmeid, mis salvestavad 100 meetri ulatuses mööduvate telefonikasutajate mobiili ID. Kogutud andmete abil kaardistavad nad liikumistrajektoore Tallinna vanalinnas. Foto Johan Pajupuu
Rahvusvaheline arhitektuuri suvekool “Numbers and Cognition” (“Numbrid ja tunnetus”) kaardistab ja visualiseerib inimeste liikumist Tallinna tänavatel. Töötoas osalejate sekkumisi tänavatel ja andmete kogumise ja tõlgendamise tulemusi saab näha homme, 24. augustil kl 17 EKA Arhitektuuriosakonnas, Pikk tn 20.
5-päevane töötuba “Numbrid ja tunnetus” mõtestab seda millal, miks ja kus inimesed liiguvad ja kui kaua nad peatuseid teevad. Need on olulised küsimused, sest ruumi kvaliteet sõltub just inimeste kohalolust. Osalejad leiavad suhteid füüsilise maailma ja inimtegevuse vahel läbi andmete kogumise, visualiseerimise ja tõlgendamise. “Sõna tunnetus kursuse pealkirjas viitab kogemustele, mida tulevikus saab linnaruumi parandamiseks ja ümberkujundamiseks ära kasutada”, selgitab juhendaja ja arhitekt Mikk Meelak.
Linna probleemkohtade kaardistamise juures on kõige olulisemaks õigete meetodite valik. Osalejad kasutatavad juhendajate Raul Kalvo ja Mikk Meelaki loodud andmekogumise rakendusi ja tänava iseloomustamiseks piisab nende sõnul kümneminutilisest ajaraamist. Kursust viivad läbi arhitekt Mikk Meelak ja arhitekt ning programmeerija Raul Kalvo, kes omavahelise koostööna on varasemalt valmistanud Eesti Rahva Muuseumi digitaalsed eksponaadid. Raul Kalvo koostas Tallinna Kommunaalametile “Tallinna rattastrateegia 2018-2027” suurendamaks ratturite osakaalu linnaliikluses.
Arhitekt ja programmeerija Raul Kalvo kommenteeris, et: “arhitektid puutuvad oma töös tihti kokku andmeliste näitajatega. Küsime, kas ruumi tunnetamisega samaaegselt on võimalik selles tunnetuses kahelda ja seda võrrelda tegelike numbriliste näitajatega.” Praktilise tegevuse läbi hakatakse paremini mõistma arvutusi, simulatsioone ja fakte, mida arhitektid, linnaplaneerijad, geograafid ja teised tehnilised erialad oma igapäevatöös kasutavad. Suvekooli lõpus avalikustatakse kõik kogutud andmed, mis võimaldavad kolmandatel isikutel neid oma projektides kasutada, näiteks selleks, et planeerida paremini voolavat ja turvalisemat liiklust.
23 osalejat tulid Eestisse Uus-Meremaalt, Valgevenest, Soomest, Singapurist, Ukrainast, Indiast, Itaaliast, Leedust, Venemaalt, Türgist ja Saksamaalt. Koolidest on esindatud Aalto Ülikool, Melbourne’i Kuninglik Tehnoloogiainstituut, Bresti riiklik Tehnikaülikool, Oulu Ülikool, Tampere Tehnikaülikool, Bari Polütehnikum, Vilniuse Gediminase nimeline tehnikaülikool, Moskva Arhitektuuriinstituut, MARCH Moskva Arhitektuurikool, Peterburi riiklik Arhitektuuri- ja Inseneeriaülikool, Hesseni riiklik Kunsti- ja Disainiülikool, Potsdami Ülikool ja Aalborgi Ülikool. Tehnilist tuge pakub kursusele andmete visualiseerimise stuudio Platvorm.
EKA rahvusvaheline suveakadeemia toimub projekti “Tallinn Summer Academy of Art, Design and Architecture – Presence & Possibilities” raames ning seda kordineerib EKA avatud akadeemia. Projekti rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond. Rohkem infot kursuste kohta https://www.artun.ee/summeracademy/
Lisainfo:
Madli Ehasalu, tel +372 5621 8422, madli.ehasalu@artun.ee