Tekstiilidisain

Eriala on valik õppekaval moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain

“Tekstiil on üks disainimaailma suuri üllatajaid. Valdkond omab sügavaid tähendusi nii kultuuris kui majanduses, kätkeb ajastute teadmisi ja lugusid, väärtuslikku pärimust ja traditsioonilisi töövõtted. Samas on see üks olulisematest tulevikualadest – tekstiilidisainerid sõna otseses mõttes loovad-koovad tulevikku.” 

Piret Valk (tekstiiliosakonna juht, dotsent)

EKA pakub maailmatasemel tekstiiliharidust

Tekstiilidisaini osakond on valdkondliku arengu eestkõnelejaks Eestis. 

Uute ja põnevate tekstiilide loomine ja kasutus sünnib tihti unustusse vajunud vanade oskuste sidumisest kaasaegsete probleemikäsitluste, uudsete materjalide ja tehnoloogiatega, mis toovad tekstiilide väljatöötamisse ja viimistlemisesse revolutsioonilisi muutusi. 

Innovatsioonis on EKA tekstiiliosakonna vilistlased ja tudengid osavad – tekstiile ühendatakse kantava elektroonikaga,  tegeletakse biopõhiste materjalide, nanotehnoloogia jmt. Tekstiiliosakonna tudengite värskeid ideid hinnatakse kõrgelt rahvusvahelistel konkurssidel.
EKA tekstiiliosakonnas peetakse oluliseks ka loojakeskset autoriloomingut. Mitmetahuliste rahvusvaheliste sidemetega osakond toetab loomingulisust, aitab kaasa näitusetegevusele ja osalemisele konkurssidel. Õppetöö toimub Inspireerivas ja kokkuhoidvas õhkkonnas.

Üle 100-aastase ajalooga tekstiiliharidus

Tekstiilitudengid saavad uhkust tunda fakti üle, et nad omandavad haridust üle 100-aastase traditsiooniga osakonnas, kus osatakse ajalugu väärtustada. Püsima on jäänud nii mõnigi aegade jooksul tekkinud traditsioon.

EKA tekstiilidisaini õppe otseseks eelkäijaks on 1914. aastal asutatud Tallinna Linna Kunsttööstuskool, täpsemalt selle üks esimesi õppetöökodasid Naiskäsitöö õppekoda, kus õpetati põhiliselt tikandite loomist. Kõrgema haridusega tekstiilikunstnike süstemaatiline ettevalmistamine algas peale teist maailmasõda. 

1950. aastal ühendati Tallinna Tarbekunsti Instituut ja Tartu Kunstiinstituut üheks tervikuks, sündis ENSV Riiklik Kunstiinstituut ehk ERKI (praegune EKA). Samal kümnendil sai alguse ka koostöö ettevõtetega. 

1960ndate ERKIs oli fookuses interjööride jaoks tarbetekstiilide kujundamine, 1970ndatel pöörduti aga üha enam kujutava kunsti stiilivõtete poole. 1980. aastate keskpaigast muutus õppeprotsess loovamaks ja vabamaks, tudengid võtsid lisaks õppetööle osa protestivaimust kantud populaarsest ERKI moeshowst ja osalesid unikaalsetel etnograafiapraktikatel ning õppeekspeditsioonidel soome-ugri rahvaste juurde. 1990ndatel tehti esimesi katsetusi erialase arvutiõpetuse ja valikainetega.

Okupatsiooniaastatel said ERKIst kvaliteetse hariduse mitmed oma ala vaieldamatud tipud. Taasiseseisvumisele järgnenud ERKI transformatsioon EKAks tõi nii õppejõududele kui tudengitele uusi võimalusi – maailm oli valla!

00ndatel toimus EKA endiste tarbekunsti erialade liitumine disainiteaduskonna ühtse terviku alla. Tekstiiliosakonnas asuti mõtlema interdistsiplinaarselt ja pöörati tähelepanu tehnoloogilistele uuendustele. Õppesse lisati mitmed värsked suunad nagu näiteks sotsiaalne disain ja interaktiivsete tekstiilide õpetus. 00ndatel alguse saanud aktiivne rahvusvaheline suhtlus ja koostööprojektid on siiani kõrges hinnas.

Kuidas koolitame tekstiilivaldkonna tippe

Tekstiilidisaini erialaõpe keskendub rahvusvaheliselt võimekate ja konkurentsivõimeliste disainerite kujundamisele – isikupärase stiili väljatöötamisele ja loominguliste, tugevate tehniliste käsitööoskuste väljaarendamisele. 

Õpe toimub suurel määral stuudiotes ja töökodades, kus individuaalne tugi ja juhendamine loob soodsa pinnase eksperimenteerimiseks ja väljapaistvate tulemuste saavutamiseks. EKA erineb enamusest maailma kõrgkoolidest kadestamisväärselt madala õppejõu-õpilase suhtarvu poolest – õpe on seeläbi palju personaalsem ja tudengite kontakt valdkonna mentoritega vahetum. 

Õppe jooksul omandatakse oskused nii disainiprobleemi püstitamises kui lahendamises, oma loomingule tähendusvälja loomises, ideede realiseerimises läbi käeliste ja digitaalsete oskuste ning teadus-, kultuuri- ja disainiteooriatele toetuva loomeuurimuse läbiviimises.

Tudengid puutuvad loengutes ja töötubade raames kokku kõrgetasemeliste lektorite, juhendajate, tunnustatud disaini ja rakenduskunsti praktikute, loovuurijate ning valdkonna ettevõtete esindajatega, kes annavad koos rahvusvaheliste vahetusprogrammide ning praktikavõimalustega suurepärase väljavaate edendada oma karjääri nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil. 

Tekstiiliõpe annab tehnilised teadmised tekstiiltoodete kujundamiseks,  tekstiilide teostamiseks ja tootmiskõlblikkuseni arendamiseks. Loomulikult omandatakse jooksvalt ka vajalike arvutiprogrammide nagu Adobe Creative Suite, Weave Point kasutusoskused. 

Auditoorse õppetöö käigus omandatakse teadmised kaasaegsest tehnoloogia- ja materjalikultuurist, disainiteooriatest ja -meetoditest ning oskused siduda need loomeprotsessiga. Disainiprotsessi õpitakse tundma ideest viimistletud tooteni. 

Lisaks erialastele oskustele omandatakse ühiselt teiste disainierialade tudengitega teadmised, mis toetavad disaineri ja kunstniku loovust, annavad oskusi töötamiseks iseseisvalt, meeskonnas või koostöös tellijaga. 

Tekstiilitudeng saab liituda ka moe-ja aksessuaarivaldkonna põhiainetega, seega on tal võimalus oma disaineriprofiil peenhäälestada. Sarnaselt harukordselt madalale õppejõu-õpilase suhtarvule, on tegemist maailma mõistes unikaalse võimalusega, mida kiidab suur osa EKAsse õppima sattunud välistudengitest, keda on varasemalt hoitud rangelt oma eriala piirides. Samuti on EKA tudengitel võimalus kasutada kokkulepitud tingimustel kogu ülikooli masinaparki, mis annab samuti suurepärase kogemustepagasi ja loomevõimalused.

Väärtuslik side ettevõtlusega

Tekstiilidisaini osakond teeb sarnaselt teistele EKA osakondadele tihedat koostööd ettevõtetega. Õppetöö käigus toimuvad õppereisid ettevõtetesse nii Eestis kui ka välismaal, mida täiendavad rahvusvaheliste messide külastused. Ühisloomes brändide ja teiste erialade tudengitega lahendatakse reaalse elu probleeme. Taolised projektid annavad noorele disainerile vajaliku probleemide lahendamise oskuse, reaalse tööelu kogemuse ning võimaluse näha oma loomingut tarbija poolt kasutatava valmistootena. 

Ettevõtted kui praktikabaasid annavad tudengitele otsese võimaluse tutvuda institutsioonide ja nende toimimisega seestpoolt ning siirduda edukate ühisprojektide najalt vastavatesse ettevõttesse ka tööle.

Bakalaureusetaseme õppekavast lähemalt

Tekstiilidisaini erialal on võimalik õppida bakalaureusetasemel. Oma disaineri- ja kunstnikukäekirja väljakujundamist saab jätkata magistriõppes. Bakalaureusetaseme õppekava sisaldab baasõpet, erialaaineid, üldaineid, valik- ja vabaaineid ning erialapraktikaid. Kusjuures erialaainete sisu uueneb pidevalt vastavalt ühiskonna ootustele ja tööturu vajadustele. 

Aineid juhendavad eriala professionaalid nii Eestist kui ka välismaalt. Õppetöö käigus käivad tudengid võimaluste piires ka välisreisidel, mille käigus tutvutakse rahvusvahelise hariduse,  trendide ja tehnoloogiatega, näituste ning kultuuri- ja kunstimaastikuga. 

Bakalaureuseõppe kestvus on kolm aastat ja see kulmineerub autorikollektsiooni või uurimusprojekti loomise, portfoolio koostamise ja avaliku kaitsmisega. Detailsema programmiga saab tutvuda siin.

Tasemeõppe teisel astmel ehk magistriõppes saab valida suunaks Ringdisaini, Sotsiaalse disaini või keskenduda erialaste craft-praktikate mõtestamisele Taidestuudiumis. Kaheaastases magistriprogrammis pannakse rõhku interdistsiplinaarsusele, innovaatilisusele, meeskonnatööle, aga ka erinevate sihtgruppide vajadustega arvestamisele ning kestliku mõtteviisi süvendatud arendamisele. Magistrikava täpsem info asub siin.

Kolmeastmelisest haridusest huvitatud õppurid saavad jätkata kunstile ja disainile suunatud doktoriprogrammis, mille kohta saab lugeda siit. Samuti pakub EKA erinevaid täiendõppevõimalusi, mille kohta saab lugeda siit



Kellena töötavad meie lõpetajad

Tekstiiliosakonna lõpetanud tudengite tegevusvaldkond on lai. Omandatud teadmiste ja oskustega on võimalik keskenduda isisklikule loomepraktikale disaini- või kunstivaldkonnas, asuda tööle tekstiilidisaini kaasavatesse ettevõtetesse rõiva- või interjööritekstiilide disainerina. Vilistlased töötavad lisaks ka stilistide, aksessuaaridisainerite, tootearendajate, väljapaneku kujundajate, illustraatorite, jaemüügi sisseostjatena või rakendades oma loomingulisi oskusi muul viisil. 

Tekstiiliõpe toetab mitmekesiste oskuste omandamist ja isikliku disainifilosoofia väljatöötamist ning tagab seega lõpetajale rahvusvahelise konkurentsivõime. Osakonna lõpetajaid töötab tänu heale ettevalmistusele rahvusvaheliste brändide juures, paljud disainerid on hõivatud kohalike kaubamärkide juures või juhivad omanimelisi brände. Loe karjäärilugusid siit!

Uudised ja sündmused

Tekstiil saja kümnes ruudus

“Tekstiil saja kümnes ruudus” on installatsioon EKA sünnipäeval 08.11.2024, ruumis D504

Installatsioon on osa EKA tekstiilihariduse 110. aastapäeva tähistavast ürituste sarjast. See on koostatud EKA muuseumi kogus leiduvatest ruudulistest kangastest, mis on loodud õppetöödena erinevatel ajastutel ja erinevates tehnikates. Ruuduline kangas kõneleb üle maailma kodeeritud keelt, milles on peidetud tähendusi olenevalt kasutatud värvidest ja mustri tihedusest.  Ajatuna näeme ruutu ...
Andalusian Behemoth foto Piret Valk2

EKA tekstiil tähistab sünnipäeva fiktiiv-arheoloogilise Textile Behemothiga

EKA välistudengi Nikolai Kelleri fiktiiv-arheoloogiline trükitekstiil Textile Behemoth, mis kujutab müütilise, Piiblis kirjeldatud olendi Beemothi säilmeid kangal, mis väidetavalt leiti EKA uue maja ehitamise eelsetel väljakaevamistel. Teos on mõõtmetega 330cm x 150cm. Töö on valmimas ainekuruse “Trükitud tekstiilide disain 2” raames, mille juhendajad on Lylian Lainoja (Meister) ja Piret Valk.
Hanna_Norrna

Tekstiil 110: Hanna Norrna loeng

25. novembril kell 16. 30 toimub ruumis A501 Hanna Norrna loeng “Metamorphosis in Weaving / Metamorfoos kudumisel”. Loeng keskendub loomepraktikale, mille keskmes on siid. Norrna kasvatab ise siidiusse, jälgib röövikute muutumist liblikateks ning töötleb nende kookonid siidiks, mis omakorda kangastesse kootakse. Tema praktikas põimuvad mütoloogiad, spirituaalsus ja materiaalsus. - Hanna ...
Korolainen

Tekstiil 110: Hanna Kaisa Korolaineni loeng

30. oktoobril kell 16.30, toimub ruumis A501 Hanna Kaisa Korolaineni loeng “The making of Inspiration / Inspiratsiooni loomine” Loeng keskendub kunstniku uurimistööle ja avab tema loomingut, mis laieneb tekstiilidelt ka teistesse meediumidesse. Hanna Kaisa Korolainen on disainer, kunstnik ja Aalto Ülikooli õppejõud. Ta kaitses oma doktoritöö The making of Inspiration Aalto Ülikoolis 2022. ...
Preraphaelite_Dream_I_after_Lord_Leighton_Hanna_Kaisa_Korolainen

Tekstiil 110 – EKA tekstiilihariduse juubeli üritustesari

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) tekstiilihariduse 110. aastapäeva tähistava ürituste sarja Tekstiil 110 raames toimub tekstiilile keskenduv avatud loengute sari, ilmub publikatsioonide sari ja saab näha valikut EKA Muuseumi tekstiilikogu töödest terve aasta vältel. Esimese juubelisarja loengu annab Aalto Ülikooli õppejõud, kunstnik Hanna Kaisa Korolainen 30. oktoobril, EKAs. Loengusari avab ...
Screenshot 2024-09-03 at 18.29.31

Uuringu “Tekstiili ringlussevõtu tehnoloogiate uuring ja analüüs” tulemuste tutvustus

19. septembril kell 11.30 toimub Eesti Kunstiakadeemia ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse korraldatud uuringu “Tekstiili ringlussevõtu tehnoloogiate uuring ja analüüs” tulemuste tutvustus. Kohtade arv on piiratud, seega palume kohapeal osalejatel registreeruda hiljemalt 13. septembriks ja veebis osalejatel hiljemalt 17. septembriks. Veebis osalemise link saadetakse vaid ...
Robert_Markus_Liiv-3436

Saame tuttavaks Anete Michelle Ambergiga – ERKI Moeshow värske peakorraldajaga!

Äsja lõppes 35. ERKI moeshow ning mul õnnestus saada intervjuu Anete Michelle Ambergiga tema õpingute ja ERKI moeshow kohta. Loe edasi ning saame tuttavaks Michelle'iga, kes muide on alles teise kursuse moekorralduse eriala tudeng EKAs. Palun ava, kuidas sa EKA, täpsemalt moedisaini korralduse juurde jõudsid? Juba gümnaasiumi alguses olin palju uurinud Moedisaini korralduse / Fashion Design ...
Mari Adamsoni nimelise parima tekstiilitudengi stipendiumi laureaat Kristina Oja looming_foto Iris Tähema

Mari Adamsoni tekstiilitudengi stipendiumi laureaat on Kristina Oja

Mari Adamsoni nimelise parima tekstiilitudengi stipendiumi laureaat 2024. aastal on bakalaureusetaseme lõpetaja Kristina Oja. Kristina jookseb mööda avastuste radu. Ta kummardub traditsiooniliste oskuste järele ja sirutub uuenduslike lahenduste poole. Ta seob põlvkondade vahel tähenduste niite, loeb kogemuste valgel oleviku kaarti ja keerutab tuleviku värvilist kaleidoskoopi. Laureaadi sõnul: ...
  • Magistrantuuris sain huvitavaid kogemusi teistel erialadel nii teoorias kui praktikas, olla välismaal ja see kõik õpetas nii mõndagi. See oli aeg mõtlemiseks, kogemuste omandamiseks, elu nägemiseks erinevatest vaatevinklitest ning nähtu analüüsimiseks. EKAs õppimine suunas mind otsima ja nägema seoseid, kuulma, nägema, tähele panema, tundma vastutust muutuste eest, olema julge ja avatud. Mul oli tõeliselt palju tegevusvabadust, mida ma vajan kui õhku, ja samas olid iga hetk kättesaadavad kõrgelt kvalifitseeritud õppejõud. Nende oskus jagada teadmisi ja soovitusi sel viisil, et poleks takistatud mu enda mõttelend, on imetlusväärne.
    Irina Gross
    MA Disain ja rakenduskunst (Tekstiilidisain) '16
  • Design & Crafts kursus pakub tudengitele küllaga vabadust aga ka vastutust. Kursuse paindlikkus julgustab tudengeid proovima erinevaid võimalusi oma ideede teostuseks ja õppima uusi tehnikaid ning meetodeid oma spetsialiseerumisest väljaspool. Õppeainete ja töötubade vaheldusrikkus pakub mitmekesist haridust, andes tudengitele palju otsustusõigust edasiseks eneseteostuseks.
    Marie Vinter
    MA Design & Crafts (Tekstiilidisain) ‘17
  • EKA magistriprogrammi tugevuseks pean eelkõige võimalust rakendada omandatud teooria kohe ka reaalsetes praktilistes ülesannetes ning mitmekesistes ja rahvusvahelistes projektides (Disainiöö, Stockholm Furniture Fair 2017). Hea koostöö kogenud õppejõududega ja oma ala spetsialistidega andis suurel hulgal kogemusi ja enesekindlust ning praktiline töö lõi väga head eeldused siseneda disainivaldkonnas ettevõtlusesse. Disaini- ja rakenduskunsti eriala magistriprogramm on suurepärane võimalus panna proovile ning täiendada oma oskuseid ning tunda rõõmu koostööga saavutatud eduelamustest!
    Kadi Kibbermann
    MA Disain ja rakenduskunst (Tekstiilidisain) '18

Tudengite tööd

_DSC0509
1 Therapytools_collection2012
Svetlana Todurova Growtopia1 MUSTER_foto Juri Seredenko (82)
IMG_20151208_153646
Svetlana Todurova Unistuste püüdja2
Svetlana Todurova_8
II kursuse tudengite koostöö Mang salongiga. Kavand: Ilona Tell
ForestLife_A3_NN_p1-01