9 küsimust arhitektuuritudengile: Kertu Johanna Jõeste

Üheksa küsimusega toovad erinevate kursuste arhitektuuritudengid välja oma õppimist ja tegemisi EKAs, tõekspidamisi, ning eriala vahest isegi riukalikke nüansse. Kertu Johanna Jõeste, arhitektuuri ja linnaplaneerimise viimase kursuse tudeng, pälvis hiljuti Jaan Holti nimelise stipendiumi aktiivse erialase tegevuse ja põhjaliku lõputöö eest.

Kertu Johanna Jõeste

arhitektuur ja linnaplaneerimine

5. kursus

Kui tahad tulla mulle tudengivarjuks, kirjuta kertu.joeste@artun.ee

  1. Miks sind arhitektuur huvitab? 

Mulle meeldib arhitektuuri mitmekülgsus ja võimalusterohkus. Arhitektuuri õppides ja ka arhitektina tegutsedes saad alati leida just selle lähenemisnurga ja viisi, mis on sulle kõige omasem ja mis kõige enam paelub. Arhitektuur ei ole vaid hoonete projekteerimine või linnaplaneerimine, see võib olla hoopis protsesside, tegevuste kureerimine, materjalide uurimine ja katsetamine või mistahes muu inimest ja ruumi mõjutav tegevus. 

  1. Mis sul hetkel käsil on?

Hetkel tegelen suurema osa ajast magistritööga, milles uurin ja tutvustan üht vähe levinud puitkonstruktsiooni meetodit. Konstruktsiooni geomeetriline ülesehitus on suhteliselt keeruline, samas võimaldab see kasutada lühemaid puitlaudu/-prusse suuremate sillete katmiseks. Oma tööga püüan inspireerida arhitekte uurima ja süvenema rohkem erinevatesse materjalidesse ja konstruktsioonidesse, et meie loodav arhitektuur oleks eriline ja inspireeriv ning materjali- ja energiakasutuse poolest jätkusuutlik. 

Sellele lisaks teen mõningaid projekte arhitektuuribüroos Stuudio TÄNA, mille asutasid eelmisel aastal minu kursusekaaslased. 

  1. Üks valearusaam sinu silmis arhitektuurist?

Üks mu pereliige küsis minu käest kunagi, et kas ma päriselt ka midagi teha oskan või oskan ainult joonistada. See küsimus oli minu jaoks tol hetkel väga solvav. Tänaseks tean juba, et joonistada ma kohe kindlasti ei oska. 

See meenutus toob mind tagasi esimese vastuse juurde. Arhitekt ei pea vaid arvutis jooniseid ja 3D mudeleid looma, tema “tööriistakasti” võivad kuuluda ka päris tööriistad ja päris materjalid. 

  1. Lemmikprojekt EKAs? 

Üks meeldejäävamaid stuudioid oli teise kursuse Koeru hooldekodu visiooniprojekt, mida juhendasid KUU arhitektid ning mida tegin koos kursusekaaslase Ra Martin Puhkaniga. Selle projekti käigus saime uusi teadmisi vanade hoonete rekonstrueerimisest ja ümbermõtestamisest, hoone kontseptuaalsest struktureerimisest ja maastikuarhitektuuri sidumisest hoone tervikuga. Kogu lahendus oli aga üles ehitatud hoolekandeasutuse vajadustele ja toimimisloogikale. Stuudio mitmekülgsus, teema olulisus ning mõnusate karakteritega juhendajad tegid selle projekti meeldejäävaks. 

  1. Mis on EKA ajal pakkunud sulle kõige suurema emotsiooni? 

Mina astusin EKAsse aastal 2017, mil arhitektuuri osakond paiknes veel Tallinna vanalinnas Pikal tänaval. Üsna suure emotsiooni pakkus kogu linna peale laiali paisatud osakondade kokku kolimine uude hoonesse. Hästi lahendatud hoone kui ka asjaolu, et sain päriselt näha erinevate osakondade töid ja inimesi, tekitas täiesti teistsuguse EKAsse kuulumise tunde. 

  1. Mis on sinu guilty pleasure arhitektuuris?

Mulle meeldib erinevaid materjale ja pindasid katsuda. Kellel ei tekiks vahel küsimust, kas sein on kare või pehme või puudutades soe? Vahel on huvitav ka koputada või teinekord mõne serva alla piiluda. 

  1. Kui saaksid olla ühe maja autor, mis (või kes) see oleks? 

Ausalt öeldes tekitab mõte mõne maja autoriks olemisest minus teatud määral hirmu. Arhitektidest võiks olla üsna huvitav näha maailma läbi Frei Otto või Shigeru Bani silmade. 

  1. Nimeta üks film, raamat, laul või mis iganes, mis lugejale midagi arhitektuuri kohta õpetab? 

Arvo Valtoni “Mustamäe armastus” (1974) on väga huvitava arhitektuuritunnetusega kirjutatud lühike novell.

  1. Inspireeriv piirkond Eestis, kus jalutada? 

Kuna olen terve elu Tallinna kesklinnas elanud, on minu jaoks väga hubane ja armas vanalinnas jalutada. Sellele lisaks olen viimasel ajal enda jaoks avastanud linnaorienteerumise üritused, mille raames saab erinevaid hooneid ja linnaruumi uuel moel uurida. Väga põnev oli orienteeruda näiteks Raadiomajas, aga ka Õismäel ja Keilas. 

 

Vaata lisaks Kertu Johanna töödest-tegemistest:

Stuudio TÄNA: https://www.instagram.com/stuudiot2na/

Jaga sõpradega:

Postitas Tiina Tammet
Viimati muudetud