9 küsimust arhitektuuritudengile: Siim Tanel Tõnisson

Üheksa küsimusega toovad arhitektuuritudengid välja oma õppimist ja tegemisi EKAs, tõekspidamisi, ning eriala vahest isegi riukalikke nüansse. Siim Tanel Tõnisson, arhitektuuri ja linnaplaneerimise viimase kursuse tudeng mõtiskleb küsimuste üle hetk enne oma magistritöö valmimist.

Siim Tanel Tõnisson

arhitektuur ja linnaplaneerimine

5. kursus

  1. Miks sind arhitektuur huvitab?

Arhitektuur puudutab samaaegselt elu ja ruumi nii erinevaid tahke, et lihtsalt ei saa igav hakata. Arhitektuuri suur privileeg on käsitleda ühe probleemi sees nii esteetilisi, majanduslikke, poliitilisi, kultuurilisi ja veel paljusid teisi küsimusi ja sealjuures teha seda väga erinevates skaalades. Mida rohkem õnnestub nende vahel veel seoseid leida, seda põnevamaks läheb.

  1. Mis sul hetkel käsil on? 

Magistritöö… Paraku olen õppetööl jooksul proovinud alati olla võimalikult aktiivne ja lähtuda põhimõttest, et kui on tunne, et midagi peaks tegema või ütlema, siis ei saa ootama jääda, et äkki keegi teine selle ära teeb. Nii on siia stuudiumi viimasesse otsa tekkinud päris palju põnevaid võimalusi, eeskätt endiste kursavendade Ra Martin Puhkani ja Tristan Krevaldiga tehtud esimesed sammud ettevõttluses ja projektid, millega nüüdseks on liitunud ka kursaõde Kertu Johanna Jõeste.

  1. Üks valearusaam sinu silmis arhitektuurist?

Et arhitektuur näeb välja alati selline, nagu arhitektid tahavad.

  1. Lemmikprojekt EKAs?

Lõpuks on mulle kõik projektid väga meeldinud, aga eriliselt tõuseb esile vormiõpetus III, kus millegipärast õnnestus kogu töö valmis saada tervelt päev enne esitlust. Pole kunagi elus midagi sellist varem ega hiljem juhtunud. Sisuliselt juhib aga 4. kursusel tehtud kortermaja/elamukvartali projekt Tartusse, kus seadsime endale eesmärgiks tabada Tartu olemust. Projektialaks oli praegune Tartu kaubajaam ehk omamoodi terra nova ilma ajaloolise koe ja hoonestuseta. Kuidas teha Tartut n-ö nullist, vastata kaasaegsetele ja globaalsetele elamuküsimustele ning samal ajal proovida tabada mingeid Tartuks olemise nüansse, mida me isegi Eestis kuidagi rohkem kõhutunde pealt määrame, oli väga huvitav. Vaatasime palju Eduard Wiiralti agulisketše ja Imat Suumanni maale ning mõtisklesime “metafüüsilise tühjuse” üle, mis Tartut täidab. Eks seegi ole mingi Tallinna perspektiiv, aga väga tore oli. Tartlasest kursavend Mark Aleksander Fischer pärast ütles tööd vaadates, et jah, see ongi Tartu, ja pani sellega neljandale kursusele hästi armsa punkti.

  1. Mis on EKA ajal pakkunud sulle kõige suurema emotsiooni?

II kursuse järel toimunud kahenädalane maalipraktika Muhus on kõige ilusam aeg, mis mul on olnud. Praktika lõppes happeningi ja päris suure ühise näitusega, kus päeva jooksul käis üle saja külastaja ja tehti ka korralikult müüki.

  1. Mis on sinu guilty pleasure arhitektuuris?

Tallinna Kümne graafika.

  1. Kui saaksid olla ühe maja autor, mis (või kes) see oleks?

Mulle väga meeldivad laeva-, bussi- ja rongiterminalid, vahet pole millised, peaasi et terminalid ja ühistransport. Neis kohtades on mingid täiesti teised tihedused ja rütmid, ka väga palju isiklikke ajalugusid, valu ja rõõmu ning paljude inimeste jaoks lihtsalt hullult suur osa nende elust. Selles kõiges on palju argipoeesiat, mida arhitektuur on võimeline avama ja selle kaudu infrastruktuuri enda mõistet rikastama.

  1. Nimeta üks film, raamat, laul või mis iganes, mis lugejale midagi arhitektuuri kohta õpetab?

Tuomas Toivoneni album “Urbanism in the House”(2010).

  1. Inspireeriv piirkond Eestis, kus jalutada?

Kummalisel kombel on minu põhiliseks näitevaramuks viimastel aastetel kujunenud Keila. See mõnevõrra ootamatu ja pealtnäha ülikeskpärane väikelinn on tegelikult paljud asjad päris toredalt, lihtsalt ja hästi ära teinud, korraldanud arhitektuurivõistlusi ja visioneerinud kesklinna teemal. Nende suuremate asjade kõrval on seal ka põnevaid tänavaehituse lahendusi ja muidu huvitavat ehituspärandit. Keilast ei leia arhitektuuriajaloo tähtteoseid, aga kui jälle need argipoeesia prillid pähe panna, siis näeb nii mõndagi.

 

Vaata lisaks Siim Taneli töödest-tegemistest:

stuudio TÄNA: https://www.instagram.com/stuudiot2na/

Jaga sõpradega:

Postitas Tiina Tammet
Viimati muudetud