Ackermanni rändnäitused kodukirikutes
Kui EELK peapiiskop Urmas Viilma, EKA rektor Mart Kalm ja EKMi peadirektor Sirje Helme 11. aprillil 2016 uurimisprojekti “Christian Ackermann – Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas” koostööleppe allkirjastasid, siis ei kujutanud keegi ette, kui suur on koostöö jõud ja kui tähelepanuväärne tulemus. Jättes kõrvale erinevates kihelkonnakirikutes uuringute käigus läbi viidud mitmed-setmed ekskursioonid, töötoad, ettekanded ja kirikukunsti populariseeriva meediatöö, tõstaks esile vaid kõige olulisema: teadusveebi ackermann.ee ja selle sõsarlehe ackermannidigitund.ekm.ee; mahuka monograafia ning Ackermanni ja ta kaastööliste loomingu näituse Niguliste muuseumis ja Tallinna piiskoplikus toomkirikus.
Ackermanni näitusetuur pealinnas on lõppenud, mis aga ei kuuluta kaugeltki lõppu meistri loomingu eksponeerimisele. Novembri alguses toimetas projektitiim skulptuurid tagasi sinna ja neile, kuhu ja kellele need enam kui kolmesaja aasta eest nikerdati – Ackermanni kodukirikutesse. Christian Ackermann oma töid kunagi korraga ei näinud, ent see-eest avanes see võimalus meile. Tallinnas gastroleerinud kujud võeti koguduste poolt vastu hellalt ja avasüli, pealinnas pälvitud tähelepanu aitab neil ka väiksemates ja vaiksemates kohtades edasi särada ning omal viisil tõestada – elu on ka mujal, on Hageris ja Juurus, Karusel ja Koerus, on Lihulas, Martnas, Raplas, Simunas, Türil ja Vigalas. Tarvitseb vaid vaadata Ackermanni tööde kaarti, et selles veenduda.
Erandiks on veel mõnda aega vaid Ackermanni monograafia kaanestaar, Koeru kiriku kaunis krutsifiks, mille algne barokk-polükroomia EKA muinsuskaitse- ja konserveerimise laboris hilisemate tuimade värvikihtide alt vabastamist ootab.
Lõpetuseks jääb tänu õppetunni eest, mida tunnevad küllap pea kõik projekti asjaosalised: kuidas olla vaba ja loominguline ning elada ja töötada säästvalt, seda õpetas 21. sajandi inimesele üks vabameister 17.-18. sajandist.
Milliseks kujunes Ackermanni Grand Touri’i väärikas finaal ja millised olid tudengite muljed esmakohtumisest meistri loominguga, loe ja vaata blogipostitusest.