Disainer Ruth-Helene Melioranski, saatejuht Janek Murd ja graafiline disainer Ott Kagovere. Foto: Laura Jüristo
EKA ja Levila koostöös sündinud jutusaadete sari, mis räägib sellest, kuidas disain mõjutab meie elu rohkem kui võiks arvata, on ilmunud Levila eetriruumi.
Esimese saate külalised on teenusedisainer ja EKA disainiteaduskonna dekaan Ruth-Helene Melioranski ning EKA graafilise disaini osakonna juht Ott Kagovere. Saatejuht on muusik Janek Murd.
Saatesari on tõukunud EKAs juba kaks hooaega toimunud samanimeliste vestlusõhtute tuules, mis on pakkunud mõtlemisainet disaineritele ja disanist huvitunutele oma ala tippprofessionaalide seltsis, kunstiakadeemia viljakate seinte vahel. “Disainimõttes” arutletakse selle üle, kus on disain ja mis see on. Miks disain meid kõiki puudutab, nähtamatul või nähtaval moel. Podcast on valminud EKA disainiteaduskonna initsiatiivil.
Levila juhile Daniel Vaarikule tundub, et “disainerid teevad vahel mõjukamaid otsuseid kui riiki juhtivad poliitikud – disain võib jääda meiega kauemaks kui paar valimistsüklit. Seepärast peabki disainist rääkima sama palju kui poliitikast.”
Saatesarja teises peatükis nimega “Kool” arutletakse selle üle, kus me kohtame koolis disaini ja miks see on ülimalt oluline inimeste arengus. Kas lapsed peaksid üldse kirjutama ja istuma ning mis on tänases koolis hästi ja mis halvasti. Selle saate asjatundjad on Ruth-Helene Melioranski ja graafiline disainer Ivar Sakk.
“Disainimõtte” kolmandas osas räägitakse logost. Mis on logo, miks see vajalik on, miks on nii kallis, miks näevad sellega vaeva oma ala ekspertide grupid ja miks mõnede logo uuendustega kaasneb niivõrd ulatuslikku arutelu. Ott Kagovere kõrval lihvib logoteemalist keskustelu graafiline disainer Alari Orav.
EKA disainiteaduskonna dekaan, Ruth-Helene Melioranski: “Disain on kaasajal inimese ümber kõikjal: nii ekraani sees kui ekraanid ise, nii ihupesu kui suured transpordivahendid, aga ka märgi- ja infosüsteemid, mille abil me ruumis orienteerume või milles struktureeritud andmetele riiklikud teenused toetuvad ja palju muud. Oma kõike hõlmava olemuse läbi mõjutab disain vahetult iga otsust või liigutust, mida me teeme. Täpsemini, disain määrab, mida ta meil võimaldab teha ja mida mitte. Saatesarja käivitamise mõtteks on disaini toimimise mehhanismide tutvustamine, et ühelt poolt järjest enam ühiskonnas mõistetaks, kuidas disain ühiskonna korraldust mõjutab ning sellest edasi, et suudetaks järjest paremini ka disaini elu korralduses kasutada.”
“Disainimõttesse” jagub provokatiivseid ja inspireerivaid vestlusteemasid innovatsioonist ringmajanduseni, visuaalselt kommunikatsioonist eetikani, jätkusuutlikusest ületarbmiseni, digitaalsetest lahendustest kaasaegse tarbekunstini. Kuulama on oodatud kõik, kellel võiks olla kasu disaini mõistmisest – disainerid, ettevõtjad, tootearendajad, tudengid, uudishimulikud mitmetimõtlejad, kunstnikud, töösturid, idealistid, poliitikud, kommunikatsioonispetsialistid, innovaatorid ja tehnogeeniused.
Selge sõnumi levitaja tiitli laureaat Levila on avaldanud üle saja artikli, filmi, audioloo ning ajakirjandusliku eksperimendi, mis annavad sõna neile inimestele, kes on sattunud oluliste sündmuste keskele. Levila tuntuimate lugude seas on dokumentaalfilmid “Trail Baltic”, “Estcoy-8” ning arstide lahkumisest rääkiv uuriv artikkel “Lahkumisintervjuu”.