Kaader filmist "Shuma", autor Lucija Mrzljak
Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul näidati Hiroshima animatsiooni festivalil rekordarv Eesti animafilme, mille seas oli ka hulgaliselt Eesti Kunstiakadeemia animatsiooni osakonnas valminud tudengite loomingut. Hiroshima festival toimus Jaapanis 23.-27. augustini. Mitte kunagi varem pole Eestist väljaspool Eesti animatsiooni ega Eesti filmi sellises mahus näidatud. Festivalil linastus üle 300 Eesti animatsiooni kokku 34 programmis.
Festivali rahvusvahelisse võistlusprogrammi oli valitud Lucija Mrzljaki animatsiooni osakonnas valminud film “Shuma” (2016). Rahvusvahelises tudengifilmide eriprogrammis “Stars of Students” linastusid Heta Jäälinoja “Penelope” (2016), Lucija Mrzljaki “Shuma” Helen Woolstoni “Tendrils” (2017) ja Shakir Khani “Control” (2018). Lisaks oli festivali direktor Kinoshita koostanud EKA animatsiooni eriprogrammi “Estonian Newest Student Films”, milles linastusid Heta Jäälinoja “Penelope”, Lucija Mrzljaki “Shuma”, Shakir Khani “Control”, Sander Joone “Moulinet” (2017), Terje Henki “Soorebane” (2017), Ester Salli ja Ottomar Sukko “The Animals” (2017), Anne Mirjam Kraavi “Eluvaim” (2017), Aili Allase “Clown Follies” (2017), Leonid Shmelkovi “Pearfall” (2017) ning Helen Woolstoni filmid “Tendrils” ja “A Chronic Circus” (2017).
Eesti animatsioonile pühendatud eriprogrammidesse mahtus veel teisigi EKA animatsiooni osakonnas valminud filme: Sander Joon “Velodrool” (2015), Edmunds Jansons “International Father’s Day” (2012), Lucija Mrzljak “Kut” (2016) ja Stella Salumaa “Elu kilukarbis” (2010).
EKA animatsiooni osakonda esindasid festivalil professor Priit Pärn, kes kuulus festivali rahvusvahelisse žüriisse, dotsent Olga Pärn, animatsiooni õppejõud Martinus Klemet ja Mait Laas ning Kristjan Holm sisearhitektuuri osakonnast. Festivalil linastusid kaks Priit Pärna retrospektiivprogrammi, kus näidati ka Olga ning Priit Pärna ühistööna valminud animatsioone. Retrospektiivprogrammid olid ka õppejõududel Klemetil ja Laasil. Kristjan Holmi retrospektiivprogrammis linastusid kaks EKA animatsiooni osakonnas valminud filmi “Väike maja” (2008) ja “Põgenemine” (2009).
Retrospektiivprogrammid olid veel animatsiooni osakonna vilistlastel Anu-Laura Tuttelbergil, kus linastus ka EKA animatsiooni osakonnas valminud film “Kärbeste veski” (2012) ja Mattias Mälkul, programmis linastus animatsiooni osakonnas valminud film “Tuutu naljahammas” (2011). Lisaks linastus vilistlase ning praeguse õppejõu Sondra Lampmanni juhendamisel valminud Nukufilmi Lastestuudio koolinoorte animaprogramm.
Eesti fookus programmi pani kokku festivali direktor ja asutaja Sayoko Kinoshita, kes käis selle aasta jaanuaris Eestis ning kohtus paljude Eesti filmitegijatega. Oma visiidil Eestisse külastas Kinoshita ka animatsiooni osakonda Lembitu tänaval.
Hiroshima festival toimub alates 1985. aastast ja on üks maailma olulisemaid animafestivale. Selle aastane suur Eesti fookus programm toimus Eesti Vabariik 100 rahvusvahelise programmi raames. Programmi kordineeris Eesti Lühifilmi Keskus ShortEST koostöös Eesti Filmi Instituudi, Eesti animatsioonistuudiote ja EKA animatsiooni osakonnaga. Eesti 100. juubelile pühendatud ettevõtmise Eesti-poolne korraldaja oli EKA vilistlane Mari-Liis Rebane.