Ehe ja sepis

Eriala on valik õppekaval Klaas, keraamika, ehe ja sepis

Erialased oskused ja kriitiline mõtlemine Ehte- ja sepakunsti erialal tegeletakse tänapäeva elu(keskkonna) väga erinevate tahkudega, ühendades erialased oskused kaasaegse kontseptuaalse ja kriitilise mõtlemisega. Esemelist maailma vaadeldakse suhtes ümbritsevaga ning materjalide tundmaõppimiseks uuritakse tehnoloogiliste protsesside olemust.

Unikaalehted ja -sepised Ehte- ja sepakunsti osakond keskendub unikaalehtele ja -sepisele, ent õppekavast ei puudu ka seriaalsust ja ettevõtlust käsitlevad projektid. Ehte- ja sepakunsti osakonnas õpivad tudengid, kes lähenevad valdkonnale filosoofiliselt, tunnevad huvi protsesside sügavama olemuse vastu ning on loomingulised abstraktsetele ideedele materiaalse kuju andmisel.

Eriala

Eesti Kunstiakadeemia koolitab ainsana Eestis bakalaureuse- ja magistritasemel ehte- ja sepakunsti professionaale. Erialaõpe pakub üliõpilastele võimalikult laiapinnalist haridust, annab praktilised oskused, kujundab nende eetilist hoiakut ning toetab noorte kunstnike loovust. Eelkõige käsitletakse ehet ja sepist kui kontseptuaalset filosoofiliste maailmade kandjat, mis on aktiivselt dialoogis ümbritsevaga. Oluliseks peetakse oskust mõtestada ehte- ja sepakunsti kaasaegses kunstielus ning sellega dialoogi astuda.

Õppekava

Ehte- ja sepise õppesuundade eesmärgiks on üldhumanitaarse haridusega, visuaalselt võimekate ning hea erialase eneseväljendusoskusega professionaalide ettevalmistamine. Õppes peetakse oluliseks individuaalset lähenemist, loomingulist keskkonda ning koostööd, seda nii koolisiseselt kui ka professionaalidega väljastpoolt.

Õppekava 
Ehe ja sepis on kaks neljast erialast (õppesuunast) ühendõppekaval Klaas, keraamika, ehe ja sepis. Sisseastumiskatsed on õppekava erialadel ühesugused. Esimesel semestril õpivad kõigi õppesuundade üliõpilased koos. Tehakse sissejuhatus erialasse, aga ka joonistamisse, värviõpetusse, kompositsiooni, teooriasse. Alates teisest semestrist on õpe eelkõige erialapõhine, aga mõndagi toimub õppekaval ühiselt. Koondõppekava annab võimaluse tutvuda erinevate lähenemiste, materjalide, tehnoloogiate ja töökodadega ning kasutada neid kõiki oma projektide teostamisel. Samuti on võimalik teha koostööd teiste õppekavadega nii disainiteaduskonnas kui akadeemias laiemalt.


Ehte- ja sepakunsti bakalaureusetaseme õppesuundade mahust ligi poole moodustab erialaõpe. Erialaainete eesmärgiks on arendada loomingulise stuudiotöö oskusi ning anda võimalus oma võimeid vastavalt individuaalsetele eeldustele ja huvidele rakendada. Eriala sissejuhatavad kursused annavad ülevaate peamistest tegevussuundadest, baasoskused kullassepa-, sepise- ja metallitehnoloogiates ning teadmised ohutustehnikast ja töökojaeetikast. Komplekssete erialaprojektide seas on nii kontseptuaalse, funktsionaalse kui ka väikeseeria fookusega projekte, mida tehakse koostöös ettevõtetega.

Õppe oluline osa on ka tehnoloogiakursused, mida on erialaspetsiifikast tingituna väga laias skaalas alates klassikalistest kuni kaasaegsete digitehnoloogiateni. Meistriklassid on mõeldud täiendamaks spetsiifilisemaid ja alternatiivsemaid erialaseid oskusi.

Külalisõppejõudude juhendatavad meistriklassid annavad üliõpilasele erinevate hoiakute ja töövõtete rakendamise kogemuse tema enese loomingus. Praktiline töö toimub töökodades stuudioõppe vormis ning kaalukas osa on ka iseseisval tööl.

Magistritasemel on põhirõhk loomingulistel projektidel ja kriitilisel kontekstianalüüsil, orienteerumaks kiirelt muutuvas kultuuriruumis. 

Ehte ja sepise osakonnal on koostöösuhted arvukate välisülikooliga, mis hõlmab nii õppejõudude liikumist kui ka üliõpilasvahetust. Enamik tudengitest viibib õpingute jooksul vähemalt ühe semestri välisõppes või -praktikal.

Lisaks on Eesti Kunstiakadeemia ehte ja sepise õppesuunad loonud eriala lõpetanud noortele kunstnikele, aga ka väliskunstnikele residentuuriprogrammi ehk võimaluse loomingulises keskkonnas süvenenult töötada. Osakonnas resideeruv kunstnik võib kasutada kõiki töökodasid, tehnoloogiaseadmeid ja meistrite abi, soovi korral konsulteerida õppejõududega ning tal on töökojas oma isiklik töökoht. Osakonna poolt oodatakse, et kunstnik oleks avatud, tutvustaks tudengitele oma töid ning nõustaks neid vajadusel.

Kellena saab töötada?

Ehte- ja sepakunsti eriala lõpetajad osalevad kunstnike ja disaineritena aktiivsetelt rahvusvahelises kunstielus. Paljud neist on loonud oma kaubamärgi, osalenud edukalt näitustel, konkurssidel ja viibinud residentuurides. Vilistlased, kellele pakub huvi eriala areng, panustavad sellesse ka kirjutades, loenguid andes ning tööga haridus-, kunsti- ja kultuurivaldkonnas.

Triin Kukk_kauss, teras_2014 (1)
Taavi_Teevet-
T
Sigrid Kuusk_kaelaehe_2018_foto_ Sigrid Kuusk (1)
Sigrid Kuusk_detail kaelaehtest_2018_foto_ Sigrid Kuusk (1)
Ruudt_Peters_2018
Natalia_Araya
Mariliis Hopp_sõrmus_2014_foto_ Mariliis Hopp
Liisbeth Kirss_Õõvastuse parüü_2_2017_foto_ Sigrid Kuusk
Liisbeth Kirss_käevõru_2016_foto_ Sigrid Kuusk
IMG_20181019_152916
IMG_20180920_192623
IMG_20180920_191315
Erle Nemvalts_Ühiskond ootab ühetaolisi siledakarvalisi_nõelad,hõbe,roostevabateras_2015.
DSC_8560 (1)
DSC_8551
Claudia Lepik_näoehted_foto_ Jo Nurm (1)
Claudia Lepik_näoehted_2_foto_ Jo Nurm (1)
Claudia Lepik_käeehted_2016_foto_ (1)
Al_valu

Uudised ja sündmused

Ehte ja sepakunst

EKA ehte- ja sepakunstnikud tähistavad eriala 100 aasta juubelit näitusega “Blackout”

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) ehte- ja sepakunsti osakond tähistab tänavu oma 100 aasta juubelit esindusliku rahvusvahelise näitusega "Blackout", 26. oktoobrist 1. detsembrini, Narva Kunstiresidentuuris.  Kuigi nii kõrgkool kui eriala on viimase saja aasta jooksul mitmeid kordi nime muutnud, jääb tõsiasjaks, et EKAs on järjestikku sada aastat kõrgel tasemel metallikunsti õpetatud. Mis on ka ...
eka_metall_blackout_FB copy 2

BLACKOUT – ehe ja sepis 100

Rõõm paluda Teid osa saama Eesti Kunstiakadeemia ehte ja sepise eriala korraldataval üritusel BLACKOUT, millega tähistame saja aasta möödumist professionaalse metallikunsti õpetamise algusest Eestis. Kuigi ülikool ja eriala on viimase saja aasta jooksul mitmeid kordi nime muutnud, jääb tõsiasjaks, et meil on järjestikku sada aastat kõrgel tasemel metallikunsti õpetatud. See on piisav põhjus ...
6huLoss_TÜ muuseum, Toomemäe_foto Piret Hirv

Kuraatorituur näitusel “ÕhuLoss. Jää jumalaga, gravitatsioon”

Kuraatorituur näitusel "ÕhuLoss. Jää jumalaga, gravitatsioon" Tartu Ülikooli muuseumi pööningul.  13. oktoobril kell 14.00 on kõik huvilised oodatud ehtenäituse „õhuLoss. Jää jumalaga, gravitatsioon“ kuraatorituurile Tartu Ülikooli muusuemi põõningul (Lossi 25). Tuuri viivad läbi kunstnikud Tanel Veenre, Piret Hirv, Eve Margus, Kristiina Laurits ja Villu Plink, teema juhatab sisse ajaloolane ...
Madlen Hirtentreu taies 2924

Madlen Hirtentreu Çanakkale biennaalil

EKA ehte ja sepise tudeng Madlen Hirtentreu esindab Eestit Euraasia kunstifestivalil.   9. Çanakkale biennaal, "Lase ajal kulgeda oma rada" (‘Let Time Run Its Course’) 04.10.2024-09.11.2024 Madlen Hirtentreu uus teos on kohaspetsiifiliselt loodud skulptuur, mis koosneb keraamilisest peast, keha konstruktsioon on loodud terase ja kohapealt leitud kasutatud autoosade kombinatsioonist. “Tegemist ...
Taavi Teevet_Ultima fides I_2024

Tanel Veenre kureeritud ehtekunstnike näitus Portugalis

Tanel Veenre kureeritud Eesti ehtekunstnike näitus Portugalis esitab väljakutse kultuurilistele stereotüüpidele Kolmapäeval, 26. juunil avavad viisteist Eesti kunstnikku ühisnäituse "Radikaalne pehmus"/"Radical softness" Lissaboni kaasaegse ehtekunstibiennaalil. Ehted ja näituse kujundus kontseptualiseerivad maailma, kus kunstnikud uurivad, kuidas pehmendada domineerivaid kultuurilisi ...
Radical_Softness

EKA ehte- ja sepakunsti tudengid kaasaegse ehtekunsti biennaalil Lissabonis

Ehte- ja sepkunsti tudengite ülesastumine kaasaegse ehtekunsti biennaalil Lissabonis  28 juuni – 21 juuli 2024, Ar.Co – Centro de Arte e Comunicação Visual  2. Lissaboni rahvusvahelise kaasaegse ehtekunsti biennaali "Madrugada" keskmes on poliitiline ehe ja ehe kui võimu sümbol. Biennaali eesmärk on näidata kaasaegse kunstniku terviklikku poliitilist elujõudu, põlvkondadevahelisi, ...
Lahkheli

EKA ehtekunsti grupinäitus “Lahkheli”

22. mail kell 18.00 avavad EKA ehtekunsti II kursuse tudengid Telliskivi Kvartalis grupinäituse “Lahkheli”. Näitusel “Lahkheli” võtavad noored ehtekunstnikud pilgu alla tänapäevase maailma, mille on täitnud kurdistav müra. Päevast päeva ümbritsevad meid paljud erinevad helid ja kuigi mõned neist võivad olla ka meeldivad, on nende hulgas mitmeid, mis meil rahulikult elada ei lase. Samuti oleme ...
EKA Avatud Uksed_29.02.24_evertpalmets-137 copy

EKA disainiteaduskonna töötoad sisseastujatele

Aprillis ja mais on kõigil tänavustel sisseastujatel ja ka teistel huvilistel, kellele EKA erialad huvi pakuvad, võimalik osaleda erinevates EKA disainiteaduskonna erialasid tutvustavates töötubades. Kõik töötoad toimuvad Eesti Kunstiakadeemias kohapeal. REGISTREERU TÖÖTUBADESSE SIIN Hetkel on valikus järgmised töötoad: Aksessuaaridisain: materjalis visandamine Töötoas saab kerge ...
  • Meie ehte- ja sepakunsti osakond on väga tugev kaasegse ehtekunsti maastikul. Ma ei õppinud mitte ainult tehnilisi ja kunstilisi lähenemisi, vaid ka ehtekunsti filosoofiat. Lisaks sellele, et Kadri Mälk ja Tanel Veenre on silmapaistvad kunstnikud ja õppejõud, annavad nad ka väärtuslikku ärialast nõu, nagu näiteks kunstniku galerii etikett, kuvandi loomine, proffesionaalsus jne.
    Sofia Hallik
    MA Ehte- ja sepakunst '15
    PhD tudeng
  • EKA annab super põhja inimeseks olemisele üldiselt - see on ka sõpruse ja hingesuguluse õpetus. Kool kui perekond, kust saad kaasteelised endale kogu järgnevaks eluks.
    Tanel Veenre

Lisainfo

Facebook
Instagram

Põhja puiestee 7, 10412 Tallinn
metall@artun.ee
+372 626 7315