Sisearhitektuur
Vahetu ruum Sisearhitektuuri erialal tegeletakse ruumiga, mis inimest kõige vahetumalt ümbritseb. Õpitakse, kuidas luua inspireerivaid, paindlikke, säästlikke ning kaasaegseid ruume inimesele elu igaks etapiks, lapsepõlvest vanaduseni.
Parim ruum sünnib seest väljapoole Hea ruum sünnib teravast konteksti tajust, põhjalikust materjali tundmisest ning tugevatest tehnilistest oskustest, ent ka teadmistest ruumiloomet toetavates valdkondades – antropoloogias, ruumipsühholoogias, ruumisemiootikas. Sisearhitektid on tundlikud ja tähelepanelikud nii kultuuri- kui ruumikonteksti suhtes, kuna parim ruum sünnib seest väljapoole, võrsub samavõrd sisearhitekti teadmistest ja tehnilistest oskustest kui tema võimest küsida õigeid küsimusi ja leida inspiratsiooni olemasolevast.
Kogukondi siduvad projektid Sisearhitektuuri tudengid töötavad juba õppetöö raames projektidega, mis pakuvad inspireerivaid ruumilahendusi erinevatele ühiskonnagruppidele ja seovad kogukondi. Lõpetajate hulgas on silmapaistvate interjööride loojaid, kuid ka selliseid ruumiloojaid, kes rajavad isikupäraseid keskkondi, kombineerides arhitektuuri, disaini ja tehnoloogiat.
Aasta-ajalehed Hea ülevaate sellest, mida, kuidas ja miks EKA sisearhitektuuri osakonnas õpetame ja õpime – akadeemilise aasta kaupa – saab aasta-ajalehtedest: 2020, 2021, 2022 ja 2023.
Eriala
Sisearhitektuuri valdkond on muutumises, kuna ka keskkond ja inimeste vajadused teisenevad pidevalt – maailm linnastub, tööd tehakse aina mobiilsemalt, inimeste elud on pikemad, aga ka üksildasemad, autod on peagi isesõitvad, kliima muutub. Need ja veel mitmed suured trendid mõjutavad homsete sisearhitektide tööd ning seepärast õpetatakse EKA sisearhitektuuriosakonnas tudengeid looma ruume, mis vastavad inimeste kiiresti muutuvatele vajadustele, olgu need siis tööruumid, kodud või avalik ruum.
Tudengeid suunatakse olema tundlik ja tähelepanelik nii kultuuri- kui ruumikonteksti suhtes, kuna parim ruum sünnib seest väljapoole, võrsub samavõrd sisearhitekti teadmistest ja tehnilistest oskustest kui võimest küsida ruume luues õigeid küsimusi ja leida inspiratsiooni olemasolevast. Lisaks tehnilistele oskustele treenitakse tudengis üldistus- ja analüüsivõimet, mõõdutunnet, oskust olla kontaktis iseendaga ning teha ka meeskonnatööd.
Õppekava
Sisearhitektuuri bakalaureuse õppekava läbimine kestab kolm aastat, õpe on päevane ning toimub suures osas eesti keeles, kuid välisõppejõudude käe all osalt ka inglise keeles. Bakalaureuseõppe parimad tööd on sündinud kohalikus kontekstis, inspireerituna Eesti kliimast, traditsioonilisest ruumist ja mõtteilmast. Siin sünnivad juba esimesest kursusest alates tudengiprojektid, mis kõnelevad Eestist, kuid kõnetavad ka rahvusvahelist publikut. Tudengeid õpetavad kohalikud inspireerivaimad sisearhitektid, arhitektid, disainerid ning välislektorid disainikoolidest üle maailma. Tudengid teevad õppeprojektide raames koostööd teiste EKA erialadega, mis on professionaalide ettevalmistuses eriti oluline, sest sisearhitektuur on pea alati meeskonnatöö.
Sisearhitektuuri osakonna magistriõpe on stuudiopõhine. Esimesel aastal tutvustatakse uurimus- ja sekkumispõhiseid meetodeid: uuritakse näiteks ruumi ja poliitika seoseid, jääkmaterjalide kasutamist ning tehnoloogiaid, mis virtuaalset ja füüsilist ruumi ühendavad. Välitöödel analüüsitakse kohaliku ruumi spetsiifikat ning välisekspeditsioonidel tutvutakse uurimisteemadega seotud temaatikaga piiri taga. Esimesel aastal panevad tudengid aluse magistritööle ning teisel aastal keskendutaksegi peamiselt selle valmimisele. Magistriõpe on mõeldud neile, kel on selja taga ruumihariduse bakalaureuseõpingud ning võib-olla ka mõningane töökogemus valdkonnas.
Kellena saab töötada?
EKA sisearhitektuuri bakalaureuse- ja magistriprogrammi lõpetajate hulgas on paljude silmapaistvate interjööride loojaid, kuid ka selliseid ruumiloojaid, kes rajavad isikupäraseid keskkondi, kombineerides arhitektuuri, disaini ja tehnoloogiat.