Animatsioon
Rahvusvaheliselt edukad animafilmiloojad
Animatsiooniosakonnas koolitatakse animafilmitegijaid. Õppe põhieesmärk on valmistada ette rahvusvaheliselt edukaid teoreetiliste teadmiste ja praktiliste oskustega animafilmiloojaid. Nii panustatakse EKAs animatsiooni kui kunstivormi globaalsesse arengusse ja kinnistatakse Eesti kui tugeva animakoolkonnaga riigi maine rahvusvahelisel kultuurimaastikul.
Animatsioon areneb jõudsalt
Animatsioon areneb ja levib kaasajal tänu interneti ja digitaalsete meediumite laialdasele kasutusele jõudsamalt kui kunagi varem. Animatsioonist on saanud massikultuuri üks keskseid vorme, mida võib näha digitaalses ekraanigraafikas, arvutimängudes, muusikavideotes, filmides jm.
Eriala
Eesti Kunstiakadeemia animatsiooniosakonna põhieesmärk on koolitada rahvusvaheliselt edukaid teoreetiliste teadmiste ja praktiliste oskustega animafilmiloojaid nii kohalikule kui ka rahvusvahelisele väljale. Animatsiooni kui kunstivormi areng on otseselt seotud tehnoloogia arenguga ning seetõttu pööratakse lisaks stuudioõppele tähelepanu ka valdkonna uusimate tehniliste ja teoreetilise teadmiste omandamisele.
Õppekava
Animatsiooni õppekava on nii bakalaureuse- kui magistritasemel mõeldud tulevastele animafilmiloojatele. Õppe eesmärgiks on anda akadeemiline kõrgharidus animatsiooni erialal ja ettevalmistus tööks animafilmi režissööri, stsenaristi, kunstniku või animafilmi loomingulise töörühma liikmena. Tutvutakse erialateooriatega ning omandatakse praktilisi oskusi ja tehniline ettevalmistus.
Bakalaureusetasemel omandatakse erialaga seotud teoreetilised ja praktilised baasoskused. Õpitakse süvendatult animafilmi erinevate etappide läbiviimist ja tehnikaid ning luuakse kaks animafilmi. Bakalaureuseõpe annab süsteemse ettekujutuse animatsioonist kui spetsiifilisest meediavormist ning oskuse selles orienteeruda. Pärast lõpetamist on tudeng pädev rakendama omandatud oskusi originaalloomingus, tegutsema animafilmi loojana individuaalselt või stuudio koosseisus. Samuti on tudengil võimalik kandideerida jätkamaks õpinguid animatsiooni või mõne muu valdkonna magistrantuuris.
Rahvusvahelises ingliskeelses magistriõppes omandavad tudengid süvendatult animafilmi teoreetilisi ja praktilisi oskusi. On võimalik spetsialiseeruda konkreetsele animafilmitehnikale ja luua vastavas tehnikas individuaalne magistrifilm. Pärast lõpetamist on magister pädev end teostama professionaalse animafilmilooja, eriala õpetaja või professionaalina loovtööstuses või kultuurimaastikul laiemalt.
Õppetöö vormiks on loengud, seminarid, meistriklassid, iseseisvad ja juhendatavad tunnid. Juhendatavaid tunde on umbes 60-70% õppekava üldmahust. Ülejäänud kursused sisaldavad praktilist ja iseseisvat tööd. Toimub õppealane koostöö mitmete teiste Eesti kõrgkoolidega, näiteks osalevad tudengid Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi (BFM) loengutel. Samuti tehakse koostööd Animatsiooni Liidu ja Eesti suuremate animatsioonistuudiotega. Osakonna õppejõud on aktiivselt tegutsevad kunstnikud ning erialaspetsialistid, kelle loomingut esitatakse rahvusvahelistel festivalidel ja üritustel.
Kellena saab töötada?
Animatsiooni eriala lõpetajad töötavad animafilmi režissööride, kunstnik-lavastajate või stsenaristidena, aga ka karikaturistide, veebidisainerite, nukumeistrite ja dekoratsioonide ehitajate, animeerijate ning väikestuudio produtsentidena.