Muinsuskaitsjad tuuritasid Lõuna-Tartumaal

Lõvid Luke mõisapargis

EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna traditsiooniline sügisreis kandis tudengitest ja õppejõududest koosneva seltskonna sedapuhku Lõuna-Tartumaa avarustele. 11.-13.septembril toimunud ja osalejate sportlikku vormi testinud ekskursiooni kava sisaldas arvukalt nii klassikalisi vaatamisväärsusi kui vähem tuntud objekte, sh. efektsete majandushoonetega väikemõisaid ning tagasihoidlikke, kuid hingepugevaid õigeusu pühakodasid. Erinevate objektide ajaloolist tausta, ehitus- ja uurimislugu tutvustasid tudengid, õppejõudude rolliks oli asetada ehitised ja keskkonnad laiemasse konteksti ning juhtida tähelepanu mõnele restaureerimise seisukohalt olulisele detailile, materjalile, iseloomulikule arhitektuursele nähtusele või kahjustusele.

Kõige mitmekesisemalt ilmutasid end teelistele sakraalehitised, alates suurtest ja uhketest maakirikutest Kambjas ja Rannus kuni varemeis Maaritsa, Rasina ja Mehikoorma kirikuteni välja. Veel külastati  Puhja, Rõngu, Elva, Nõo ja Võnnu pühakodasid, Krüüdneri abikirikut, Ahunapalu kooli- ja palvemaja ning õigeusu kirikuid Nõos ja Mehikoormas.

Mõisaarhitektuuri näidetest jäi teele nii heakorrastatud, uue hingamise ootuses-lootuses kui pöördumatult hääbumas häärbereid, parke ja abihooneid Rannus, Vana-Kirepis, Suure-Kongutas, Krüüdneris, Unipihal, Lukel, Kodijärvel, Valgjärvel, Kriimanis, Kuristal ja Issakul.

Mõistagi ei jäänud tuuril märkamata 20. sajandi arhitektuur: Ilmatsalu põhikool ja sealne sovhoosiaegne kauplus-söökla; Ulila legendaarne suveaed ja elektrijaamaga seotud mälestised; Lemmatsi tankitõrjekraavi mõrvatute monument, Valgjärve garaažid, Elva modernistlikud suvilad, Järvselja jahiloss ega Tartu observatoorium Tõraveres. Sajandi algupoole ilmekate näidetena jäid eelkõige silma Oskar Alliku juugendlik puitvilla Elva-Peedul, Jaan Tõnissoni asümmeetrilise kompositsiooniga taluhäärber Õssul ning Karl Jänese funktsionalistlike sugemetega suvila Kriimanis.

Veel pälvisid tähelepanu Peedu-Nuti vesiveski, Rõngu linnus, Rõngu kõrts, Uhti kõrts, Rõngu Pagari koogid-pirukad ning Valgjärve saatejaam ja Eesti Lennundusmuuseum, kuhu ekspositsiooniga tutvumiseks sisse põigati.

Sügisreis sai teoks valikaine “Mälestis ja keskkond” raames, mille eesmärgiks on tutvustada mälestisi nende geograafilises ja kultuuriloolises kontekstis ning õppida tundma pärandi mitmekesisust ja kultuuriregioonide eripärasid.

Maaritsa ÕUK
eks_kirik
Valgjärve garaaž
Grupikas lõviga
ÕUK
Tõravere kuulid
Elva suvila
Eramaa
Elva keskväljaku
Elva keskväljak
lagumõis
Vare
kerko
rist
aken
suveaed
tantsuaed
Varje Ilmatsalus
Ulila kool
Fotod: Maris Veeremäe
Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud