Foto: Laura Rohtlaan
MAGISTRITÖÖD, 2020:
Magistritöö käsitleb surma suhtumist ja suremise ruumi. Keiu on keskendunud hospiitsile, ruumile kus inimene veedab oma viimased elupäevad. Magistritöös püüab ta vastata küsimusele, milline keskkond võimaldab lahkuval inimesel jatema lähedastel rahulikult ning leppimises eluga hüvasti jätta. Oma töös tegeleb magistrant EELK Tallinna Diakooniahaigla laieneva hospiitsi osakonnaga.
Juhendajad: Gregor Taul, Malle Jürgenson
Konsultant: Silver Sternfeldt
Milline keha kuvand esineb ruumis, kuidas suhestub sellega minu enda keha. Mariann lähtub soolistest normatiividest; analüüsib neid; oponeerib neile. Juhul kui ruum on sooline, siis millist sugu see esindab. Magistritöö on jaotatud kolmeks sammuks, mis hõlmavad kolme erinevat paralleeli. Nendest moodustub siirderiitus – vabanemine. Disainitud on neli mängu, mis on ajendatud teooriast; seotud femina, masculina ja androgüünaga ruumis.
Juhendajad: Gregor Taul, prof Jüri Kermik
Konsultant: Andrea Tamm
Magistritöö keskendub lastele ja noortele, kes on sõltuvusprobleemide tõttu rehabilitatsiooniasutusse sattunud ja veedavad seal keskmiselt ühe õppeaasta. Sandra eesmärk on teha nende kohanemine lihtsamaks ja toetada rehabilitatsiooni tulemusi läbi neid ümbritseva ruumi. Teadusele, psühholoogilistele uuringutele ja vaatlusele tuginedes valmib “tööriistakast”, mille baasilt saab ka tulevikus selliseid asutusi eesmärgipärasemalt disainida. Oma töös peegeldab magistrant ka ise tööriistakastis leiduvaid eskiislahendusi Tallinna Laste Turvakeskuse olemas-olevatesse ruumidesse.
Juhendajad: Edina Dufala-Pärn, Kaja Pae
Konsultant: Silver Sternfeldt
Ahmadi magistritöö sihiks on muuta argised tegevused hingestatud hetkedeks. Kutsudes taasavastama lapsepõlvele omast uudishimu igapäevastes keskkondades, muudab Ahmad kodused aknalauad rituaalseteks paviljonideks, kus istudes kogeda täiskasvanuna unustatud emotsioone.
Juhendajad: Gregor Taul, Veiko Liis
Magistritöö uurib Läänekalda Palestiina põgenikelaagrite poliitilisi, majanduslikke ja ruumilisi põhjuseid ning nende sotsiaalset mitmekesisust. Töö pakub välja uusi lähenemisnurke, mille abil olemasolevaid teadmisi hinnata ja taasesitada. Liikudes edasi traditsiooniliste binaarselt representeerivate kaartide (kui poliitiliste artefaktide) ja nn post-representatiivsete kaartide (kui mittepoliitiliste kaardistuste) juurest, pakub töö välja interaktiivse kaardi-ruumi, mis on ühtlasi poliitiline kuid samal ajal ka laiemalt taasesitatav.
Juhendajad: Andrea Tamm, Keiti Kljavin
Konsultant: Prof Jüri Kermik
Psühholoogilised uuringud näitavad, et ajalooline ehitatud keskkond mõjub inimesele lõõgastavalt. See on heaks alternatiiviks looduses ja muuseumis viibimisele. Samuti omistab see teadmine lisaväärtuse meie ehitatud pärandile. Eestis on palju tühjalt seisvaid ajaloolisi hooneid, mida kasutatakse vaid hooajaliselt, kuid mille eripära võiks nautida ka siis kui kraadid langevad. Kadri uurib Kolga mõisa näitel, kas ja kuidas ajaloolisi interjööre vähese sekkumisega aastaringselt kasutada. Selleks töötas ta välja erinevaid meeli kaasava installatiivse raja, mis rõhutab ajaloolise keskkonna nähtavaid ja nähtamatuid väärtusi.
Juhendajad: Prof Tüüne-Kristin Vaikla, Gregor Taul
Distsipliini, võimu ja kontrolli teostamiseks kujundatud kriminaalõigussüsteemi on ajalooliselt peetud süsteemiks, mis ei ole oma ülesehituse, protokollide ja rutiini osas sooliselt tundlik. Seetõttu ei arvestata naisvangide vajadusi nii emotsionaalselt kui ka füüsiliselt. Jõuetuse tunne, mis on seotud ka võitluse ja enesemääratlemise vajadusega vanglaasutustes, on tähelepanuta jäetud, kuid oluline aspekt, kuidas kinnipeetavad seostuvad iseenda, oma keskkonna ja ümbritsevate inimestega. Lõputöös käsitletakse lõhet, mis tekib vanglaasutusse vastuvõtmises ja vanglakambri olulisuses toetada naisvangide ümberkujunemisvõimet inimesena kuni nende naasmiseni oma kogukondadesse.
Juhendajad: Edina Dufala Pärn, Keiti Kljavin
Konsultant: Silver Sternfeldt
Magistritöö keskendub valdkondadeüleselt olulistele materjalidele, nende kasutusega tekkivale jäägile ning pakub võimalusi, kuidas ringmajandusel põhinevaid võtteid gümnaasiumiõpilastega harjutada.
Juhendajad: Prof Jüri Kermik, Gregor Taul
Konsultant: Kärt Ojavee
BA, 2020
PORTFOOLIO + STUUDIO
Juhendajad: Mihkel Masso, Sandra Pihlak, Jaan Evart
BAKALAUREUSETÖÖ
Juhendajad: Alina Nurmist, Kirke Päss; assistent: Jekaterina Shipilenko
Elis Rumma – UINAKURUUMID EESTI KUNSTIAKADEEMIAS
Mirell Ülle – MATERJALIDE MÕJU TERVISELE
Evelin Kruus – METSLOOMADE REHABILITATSIOONI MOODULÜKSUS
Helena Mandala Kopamees – SÜDA: SÜNNITUSJÄRGNE TUGIKESKUS
Heleri Koltšin – PUKI PALMI AED. KULTUURI- JA VABAAJAKESKUS TALLINNA BOTAANIKAAIA PALMIMAJA NÄITEL
Semele Kari – TÜHISTATUD OOTUS – TÄHISTATUD AEG. OOTEALA RUUMILINE LAHENDUS RAUDTEEÄÄRSEL MAASTIKUL