EKA arhitektid võidukad Ehitus 2021+ konverentsil

“Digiehituse tulvikutegija” Elina Liiva. Foto: Marko Mumm

Ehitussektori aastakonverentsil „Ehitus 2021+ Kvaliteetne ruum“ kuulutati ehitusauhindade galal välja sektori säravaimad tegijad.

Digitaalehituse klastri stipendiumikonkursi “Digiehituse tulevikutegija” võitis Elina Liiva Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonnas kaitstud magistritööga „Kompensatsiooniruum”.

Töö juhtivaks teemaks oli ruumi sõbralikkus nii keskkonna kui inimese kontekstis, kus autor tõi välja kui oluline on omada ehitatud keskkonnast head andmebaasi, mõtestatud ja keskkonda säästvate otsuste tegemiseks.

Lisaks Elinale Liivale, said 2 ehitussektori innovatsioonipreemiad EKA arhitektuuri teaduskonna õppejõud-doktorandid-nooremteadurid Sille Pihlak ja Siim Tuksam oma “Soorebase” eest.

Tuksam ja Pihlak kaitsevad 2020. detsembri lõpus EKAs oma doktoritöid.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas sõnas konverentsi avakõnes, et „meie ees on suured väljakutsed /…/ peame ehitades vähendama järjepidevalt ka oma ökoloogilist jalajälge.“

Konverentsi teise poole ehituse aastaauhindade galal kuulutasid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM), erialaliidud ja digitaalehituse klaster välja 2020. aasta auhinnad:

Aasta ehitusprojekt (rajatis) – Kõrgepinge disainmast Soorebane, peaprojekteerija Empower AS ja arhitektuuripraksis PART

Aasta digitaalse innovatsiooni projekt –  Kõrgepinge disainmast Soorebane, peaprojekteerija Empower AS ja arhitektuuripraksis PART

Digiehituse tulevikutegija – Elina Liiva Eesti Kunstiakadeemias valminud magistritööga „Kompensatsiooniruum. Mis jääb planeeringute ja regulatsioonide vahele”

MKM pressiteates sedastati, et “galal kaks auhinda noppinud disainmast Soorebane on MKMi digitaalehituse valdkonnajuhi Jaan Saare sõnul heaks näiteks kvaliteetset ruumi kujundavast projektist. Mastilahenduse leidmiseks korraldati ideekonkurss, mis pole taristuprojektide juures sugugi tavapärane. Selle tulemusena on mast juba mõne kuuga muutunud oluliseks maamärgiks ja üheks osaks Risti piirkonna kuvandist,“ ütles ta.

Saar lisas, et Soorebane vääris digitaalse innovatsiooni projekti auhinda eeskätt loomisprotsessi tõttu. „Arhitektid ei kasutanud selle projekteerimisel arvutit pelgalt joonestamiseks, vaid pigem suunasid ja juhendasid arvutiprogrammi, mis koostas kõige optimaalsema lahenduse. Tõenäoliselt valmivad tulevikus sedasi kõik ehitised ning see toob endaga kaasa märkimisväärse muutuse meie ehitatud keskkonna arengus – nii kvaliteedis, hinnas kui ka kiiruses,“ märkis Saar.”

Sille Pihlaku, Soorebase ühe autori sõnul võiks „taristudisain olla midagi, mis Eesti ruumikultuurile erilise ilme annaks. Eleringi initsiatiiv on selles osas julge ja märgiline tegu.”

Konverentsi korraldasid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Eesti Ehitusinseneride Liit, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liit, Eesti Arhitektide Liit ja Eesti Ehitusettevõtjate Liit.

Rohkem infot:

Elina Liiva magistritöö „Kompensatsiooniruum. Mis jääb planeeringute ja regulatsioonide vahele”

Sille Pihlaku ja Siim Tuksami “Soorebane”

Konverents Ehitus 2021+ “Kvaliteetne ruum”

Digitaalehituse klaster

_MUM2582
_MUM2204
_MUM2550
Fotod: Marko Mumm
Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud