Kate Browni avalik loeng „Isevarustavad linnad: linnaaiandus Euroopas ja Põhja-Ameerikas“

Londonlased töötamas oma pommikraatris asuval aiamaal Teise maailmasõja ajal
Asukoht:
Eesti Kunstiakadeemia suur auditoorium (A-101)

Algus k.p.:
17.09.2021

Algusaeg:
16:00

Lõpp k.p.:
17.09.2021

17. septembril kell 16 peab EKA Kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi ning TLÜ Keskkonnaajaloo keskuse KAJAK koostöös EKA auditooriumis avatud loengu keskkonnaajaloolane Kate Brown (MIT).

19. sajandi lõpus varustasid 5000 Pariisi põllupidajat köögiviljadega tervelt 2 miljonit Pariisi elanikku. Ülemaailmse majanduskriisi ajal said Washingtoni mustanahalised elanikud oma majalaenu eest tasuda tänu sellele, et nad harisid üles oma linnaaiamaad. 1990. aastatel tõrjusid Nõukogude ja Kuuba linnade elanikkonnad toidupuudust, mis kaasnes koos nõukogude põllumajanduse kokkuvarisemisega, tegeledes potipõllundusega linnade ääremaadel. Need lood on jäetud kõrvale, kuna nad ei sobi arusaamaga urbaansest progressist ning selliste kategooriate nagu urbaanne ja ruraalne selgest eraldatusest. Ometi osutavad need, kui efektiivne on väikeomanike intensiivne põllupidamine linnastunud aladel, mis toodavad rikkalikult jäätmeid, mida saab kasutada väetisena. Need lood toovad välja ka linnade lihtrahva ja vastastikuse abistamise võrgustike ajaloo, õõnestades seeläbi lugu kapitalismi võidukäigust või vähemalt vältimatusest.

Kate Brown on Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi teadusajaloo professor ja keskkonnaajaloolane, kelle uurimisteemad koonduvad küsimuse ümber, kuidas ajaloo, teaduse, tehnoloogia ja biopoliitika vastasmõjul sünnivad suuremahulised õnnetused ja modernsed tühermaad. Temalt on ilmunud mitmeid auhinnatud raamatuid, mh Plutopia: Nuclear Families in Atomic Cities and the Great Soviet and American Plutonium Disasters (2013), ning Manual for Survival: A Chernobyl Guide to the Future (2019). Tema uurimused Tšernobõli kohta osutavad katastroofi kestvale järelmõjule, aga ka kohalike spetsialistide ja kogukondade rollile sellega toimetulemisel, nagu võib lugeda ka sellest intervjuust. Oma uue linnaaianduse uurimisprojekti raames teeb Kate Brown välitöid ka Eestis. Põhjusi, miks peaksime praeguste globaalsete kriiside ajal vaatama värske pilguga potipõllundust nii ajaloos kui tänapäevas, avab ta artiklis Suur aiaprojekt (2020).

Rohkem infot: https://sts-program.mit.edu/people/sts-faculty/kate-brown/

Loeng toimub inglise keeles.

Loeng toimub EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi, TLÜ Keskkonnaajaloo keskuse KAJAK ja Tallinna Ülikooli Kultuuridevaheliste uuringute tippkeskusega koostöös. Kate Brown viibib Eestis Tallinna Ülikooli Kultuuridevaheliste uuringute tippkeskuse külalisteadurina Euroopa Liidu Regionaalarengu fondi TLÜ ASTRA projekti toetusel (meede A7).

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Postitas Annika Toots
Viimati muudetud

Kunstiteadus ja visuaalkultuur