EKA avakatus, rektor Mart Kalm peab kõnet. Foto: Maarja Pabut
Eesti Kunstiakadeemia akadeemilise õppeaasta avaaktus 3. septembril.
Eesti Kunstiakadeemia tervitab alanud õppeaastal esmaskursuslasi EKA neljas teaduskonnas. Kunstiakadeemiasse soovis sel aastal astuda 1052 tudengit 66 riigist – proportsionaalselt enam kui teistes Eesti ülikoolides. Populaarseimad erialad magistriõppe välistudengite seas on interaktsioonidisain, graafiline disain ja urbanistika, rohkesti avaldusi tuli ka moe- ja arhitektuuriõppesse. Tudengeid on EKAsse tulnud Austraaliast, Uus-Meremaalt ja Lääne-Euroopa pealinnadest.
Avaakatusel tutvustas EKA rektor tudengitele akadeemia regaaliat ning lühidalt EKA ajaloolise lipu ja rektori ametiketi näidel ka akadeemia aja- ja saamislugu.
Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm:
Mul on rõõm näha teid noorte ja roosapõselistena. Ülikooliõpilaste seas on viimastel aastatel toimunud muutused, üldiselt on üliõpilaskond muutunud vanemaks, mistõttu mul eriti hea meel täna näha nii palju noori uusi üliõpilasi.
Te astute Kunstiakadeemiasse erakordsel ajal ja see muudatus on meile isegi suurem kui teile. Teie olete kõik juba digimaailmas sees – mõtlete katkematult oma ökoloogilise jalajälje vähendamisele – meie aga muretseme rohkem. Väljakutsed on meil kõigil ees. Oleme harjunud, et ülikoolid on professionaalsed mõttekojad, kus on eriala ringkonnad ja kus toimub uue teadmuse loomine. Oleme usaldusväärne asutus, millel on rahvusvaheline akrediteering.
Teie õppejõud on Eesti parimad ja sama rahvusvaheliselt. Meil on lihtne olnud olla rahvusvaheliselt lõimitud.
EKA prorektori, Anne Pikkovi, sõnul ei ole EKA rektor tavaline rektor: “Palju tihemini näete teda üliõpilaste seltsis, kui rektoraadi müüride taga. Täna on tähtis päev mitte ainult meie koolil, vaid ka meie rektoril. Aitäh sulle ja palju õnne selle tähtsa päeva puhul – nimelt on täna ühtlasi Mart Kalmu juubel!”
Õnnitleme härra rektorit!
Arhitektuuri teaduskonna dekaan, professor Ojari:
Tuleb võtta tuleviku osas positsioon ja fantaseerida. See tegevus näeb läbi protsessidest ühiskonnast.
Jaan Kaplinski sõnadega – soovin teile kergust ekslemiste radadel.
Disainiteaduskonna dekaan Ruth-Helene Melioranski:
Paul-Eerik Rummo räägib valgusest, lume valgusest ja lumepimedusest. Ma väga loodan, et teid haarab nii disainivalgus kui disainipimedus.
Kunstikultuuri teaduskonna uus dekaan, prof Hilkka Hiiop:
Tulles tagasi eile Koeru kirikust, rahvusvaheliselt õppelt, mõtlesin, kui oluline on vahetu kogemus. Soovime teile avada päriselt muuseumid, kirikud ja galeriid. Soovin teile, et saaksite vahetust kogemusest osa.
Vabade kunstide teaduskonna dekaan, professor Kirke Kangro:
Päris huvitav on alustada iga aastat sellise kooli sündmusega ja globaalse segaduse tundega. Mõnes mõttes võiks öelda, et kunstimaailmas on tõeline kuldaeg – mitte kunagi pole tegutsenud nii palju kunstnikke maailmas. Ainuüksi New Yorgis tegutseb praegu rohkem kunstnikke kui renessansiajastul kogu Itaalias kokku ja kõikvõimaliku kunsti ja teadmiste hulk on suurem kui eikunagi varem. EKAs oli sel aastal rekordiline arv sisseastujaid. Jõudu, jaksu ja kompromissitust!
EKA üliõpilasesinduse juht, Margus Elizarov:
See maja ei ole vaid maja ja aadress, vaid meie kõik siin, kes me moodustame terviku. Võtke sellest maksimum – olge julged ja olge vaprad! Kuulake, mida õppejõud teile räägivad. Võtke kätte see, mis teil on ja kasvatage see millekski selliseks, mida pole olnud. Liikuge mõtestatud mõttest teostatud teoseni.