Kujutava ja rakenduskunsti valdkonna aastapreemia 2021 laureaat Edith Karlson. Foto: Egert Kamenik
Pühapäeval, 12. veebruaril, 2022 anti Tallinnas, Vabal Laval pidulikult üle kultuurkapitali 2021. aasta peapreemiad ja elutööpreemiad ning kujutava ja rakenduskunsti, audiovisuaalse kunsti ja rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemiad.
Peapreemiad said arhitektuurivaldkonnas Salto AB, Stuudio Tallinn, Tallinna Sadama vanasadama kruiisiterminali eest EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise vilistlased Ralf Lõoke ja Maarja Kask, EKA sisearhitektuuri vilistlane Marja Viltrop, arhitektid Ragnar Põllukivi ja Margus Tamm ning EKA linnaplaneerimise vilistlane Villem Tomiste (Stuudio Tallinn).
Kujutava ja rakenduskunsti valdkonnas EKA installatsiooni- ja skulptuuri magister Edith Karlson, särava ja tegusa loomingulise aasta eest – osalemised mitmetel näitustel ja linnaruumiskulptuur “Vanad head ajad”. Eelkõige aga raputas kaasaegse kunsti välja näitus “Süütuse tagasitulek” Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM). Seal toimunud hüpe tundmatusse poeb külastajale naha alla, kummastab ja lepitab. Loomad, linnud, inimesed ja ajaloolised teosed erinevate muuseumite kogudest sulavad kokku üheks totaalseks jutustuseks, kus olemise varjatumad tahud, ihad, mille eest ei ole pääsu, kombekus ja normid, puhastumine ja pattu langemine, keerlevad elu igaveses ringkäigus.
Arhitektuuri sihtkapitali elutööpreemia sai EKA (ERKI) arhitektuuri ja linnaplaneerimisie vilistlane Vilen Künnapu kui julge ning isepäine arhitekt ja mõtleja, kes on aastakümnete jooksul pakkunud ainest nii ajakohastele kui ka arhitektuuriajaloolistele diskussioonidele.
Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali elutööpreemia sai keraamik ja õppejõud, EKA emeriitprofessor Leo Rohlin.
Leo Rohlin on unikaalne nähtus eesti keraamikas, keda saab nimetada ka suure algustähega Keraamikapedagoogiks. Ta on teinud originaalloomingut, tööstuskeraamikat, õpetanud noori, arendanud erinevaid tehnikaid ning on oma teadmised põhjalikult kirja pannud. Tema loodud teosed on detailitundlikud geomeetrilised tervikud, mis kannavad endas nii mängulisust, rahu kui ka valgustatud vaikust. – unikaalne nähtus eesti keraamikas, keda saab nimetada ka suure algustähega Keraamikapedagoogiks. Ta on teinud originaalloomingut, tööstuskeraamikat, õpetanud noori, arendanud erinevaid tehnikaid ning on oma teadmised põhjalikult kirja pannud. Tema loodud teosed on detailitundlikud geomeetrilised tervikud, mis kannavad endas nii mängulisust, rahu kui ka valgustatud vaikust.
Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemiad 2021 tulid kõik EKA kunstnikele:
Kristi Kongi – EKA maal, MA
Paljud meist arvavad, et maailm koosneb mateeriast. Tema teab, et maailm koosneb värvidest, sest maale vaadates tekib paratamatult kahtlus, et ta ei näe maailma mitte vormide, vaid värvispektritena, mis peegelduvad, murduvad ja segunevad ning kunstnikku sõna otseses mõttes kõnetavad. Romantilises kujutluses on kunstnik keegi, kes näeb ja teeb meile kogetavaks midagi, mida me ilma tema abita näha ja kogeda ei saaks – ta on arhetüüpne romantiline kunstnik.
Laivi Suurväli – EKA moedisaini vilistlane
Silmapaistva aasta jooksul on ta teinud isikunäituse “Kogumine ja säilitamine” Hobusepea galeriis, kahasse Kasia Gorniakiga näituse “Goods and Services” 1. märtsi galeriis ning sai valituks grupinäitusele “Intimacy” Helsingi disainimuuseumis. Tema firmamärk on kompromissitu protsessipõhine looming, kus põimuvad kaasaegse kunsti kontseptsioonid, moe identiteedimängud-materiaalsus-kehalisus ja performatiivsed väljaastumised.
Maria Valdma – EKA ehte- ja sepakunsti vilistlane.
Maria Valdma näitusel “Mälupalee” Tallinna Linnagaleriis vääris erilist tähelepanu terviklik tasakaal ruumi ja objektide vahel, mis ühendas endasseköitva ruumiinstallatsiooni ja tundlikud portselanist kehaobjektid-ehted. Ta on HOP galerii galeristina seisnud pikalt materjalikunstide käekäigu eest ja andnud suure panuse erinevate Eesti kunstnike liidu ettevõtmiste õnnestumisesse. Mitmed tema teosed kuuluvad Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumi püsiekspositsiooni ja rühmitusega F.F.F.F. Eesti Kunstimuuseumi kogusse.
Eike Eplik – EKA installatsiooni- ja skulptuuri magister
Eike Epliku loodud teosed on elusolendid ning näitused ökosüsteemid. Me oleme harjunud pidama kunstiteost unikaalseks ja väärtuslikuks saavutuseks, loodust aga antuks ja jäävaks. Tema kui skulptori tähelepanu umbrohule – mida paljud meist isegi ei näe ja need kes näevad, lillepeenrast välja nopivad – tuletab meile meelde, et maailmas ei ole midagi ülearust.
Aivar Tõnso – EKA uusmeedia magistrant
Muusik ja helikunstnik, kes läheneb helile ja muusikale kaasaegse kunsti väljendusvahendeid kasutades. Tema kureeritud ja korraldatud Üle Heli festival on kujunenud laiahaardeliseks interdistsiplinaarseks kultuurisündmuseks, mis põimib performatiivse, helilise ja ruumilise pidevalt avarduvaks tervikuks.
Anna Mari Liivrand – EKA vabad kunstid, MA
Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia tervikliku idee ja detailideni läbitöötatud teostuse eest ARS-i projektiruumis toimunud isikunäitusel “Karikakra torge”. Näitusel loodi keskkond, kus kaalukad teemad nagu ärevus ja aja möödumine ning raskepärased materjalid nagu raud ja pronks koos joonistuste ja muude detailidega moodustasid haprana näiva, ent tugevalt püsiva ja kaasahaarava ornamentaalse terviku.
Agur Kruusing – EKA maalikunsti vilistlane
Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali tunnustuspreemia Haapsalu Linnagalerii pikaajalisele galeristile, kelle kureerimisel on galerii programm silmas pidanud erinevaid publikuid, tutvustades Eesti kaasaegse kunsti tippe ja noorte kunstnike loomingut ning andnud võimaluse oma loomingu esitlemiseks ka kohalikul tasandil olulistele kunstnikele. Galerii programmis on heas tasakaalus rändavad näitused, spetsiaalselt sinna loodud näitused ning ka just seal ellu kutsutud festivalid.
Kultuurikeskuse ja linnavalitsuse toel on sellest kujunenud üks kindel koht Eesti kaasaegse kunsti maastikul, kuhu tasub minna nii näituseid tegema kui vaatama.
“Inimesele, kes teeb oma tööd sisemise põlemise ja armastusega, on tänu ja tunnustus oluline ning kolleegide ja austajate aplaus on tähtis osa sellest. Loodame kõik, et sellist katkestust, nagu oli aasta tagasi, enam ei tule ja ees ootavad rõõmsamad ajad. Meie kultuuri- ja spordirahvas väärib tänu, mida täna ka jagati,” sõnas kultuurkapitali juhataja Margus Allikmaa pühapäeval.