Kunstiväljal tegutseja tööriistakasti eesmärk on arendada ja süvendada osalejate igapäevaseid oskusi ja teadmisi kunstivaldkonnas töötamisel.
Kursusel osalejad saavad teadmisi sellest, kuidas kunstiväljal tegutsedes on võimalik hakkama saada. Kohtumistel antakse osalejale elementaarne teave selle kohta, kuidas töist igapäeva kujundada, rahaliselt toime tulla, kus teoseid müüa, kuidas taotlusi koostada ja kolmemõõtmelisi visandeid luua. Keskendutakse sellele, kuidas lisaks loomisele enda teoseid ja näitusi väljapoole kommunikeerida ning hiljem toimunut süsteemselt talletada ja hoiustada.
Sihtrühm
Osalema on oodatud kunstitegemise ja näitustel osalemise või kunstisündmuste korraldamise kogemusega inimesed. Kursusel osalemiseks on vajalik eelnev kunsti tegemise ja kunstiprojekti elluviimise kogemus. Vajalik on arvutikasutamise oskus ja valmidus kaasa rääkida.
Eeldused osalejale
Keskharidus, eesti keele oskus
Õppemetoodika
Kursus koosneb loengutest, kus peavad ka osalejad sõna võtma, grupilt oodatakse ühist kogemuste ja tagasiside jagamist ning kodutööde tegemist. Mitmel korral osaleb tunnis ka väliskõneleja, et spetsiifilisemalt teemat tutvustada. Juhendajale on oluline horisontaalne õppeprotsess, kus rühmas saadakse võrdsetel alustel vahetult suhelda.
Kava
1. päev. Tutvustus. Grupi huvide, oskuste, ootuste ja tulevikueesmärkide kaardistamine. Autoripositsiooni kujundamisest.
2. päev. Süsteemne igapäev. Tagala korrashoid (teoste, tehnika, reaalsete ja virtuaalsete dokumentide haldamine; stuudio inventuur). Ettevõtlus, (vabakutselise) töö ja tasustamise vormid, lepingutüübid, ravikindlustus.
3. päev. Projektide finantseerimine. Ülevaade Eesti kunsti rahastus- ja stipendiumivõimalustest. Toetajate ja sponsorite kaasamine. Taotluste ja aruannete koostamine. Külaliskõneleja vabakutseline kuraator Mariliis Rebane: Koneen Säätiö rahatuspõhimõtteid ja taotlusprotsessi tutvustamas.
4. päev. Alltöövõtt ja protsendikunst. Suhtlemine tellijaga, tingimuste läbirääkimine, võidutööde analüüsimine, kogemuste jagamine, valitud konkursil osalemine kodutööna. Külaliskõneleja kunstnik Maret Sarapu tutvustab protsendikunsti.
5. päev. Eskiis. Maketiõpetus. Näituseruumi ja teose miniatuurse kujutamise algteadmised. Ühine harjutamine. Külalisõppejõud teatrikunstnik Jaanus Laagriküll.
6. päev. Teose müük. Hinna kujundamine, edition, sertifikaadi koostamine, ostja valimine olenevalt enda loomingu iseloomust, tööde laenamine muuseumitelt ja ostjatelt, ülevaade kunstimüügi võimalustest ja platvormidest. Installeerimisjuhendi koostamine. Koos töötamine: kuraator, galerist ja muuseum. Rollid, ootused, läbirääkimised. Külaliskõnelejad galerist ja kuraator Lilian Hiob ning kuraator Triin Tulgiste.
7. päev. Kunst veebis. Kodulehekülg, sotsiaal- ja tavameedia kui loomingu peegeldus või pikendus. Erinevate koduleheplatvormide tutvustus. Visiooni loomine ja teostamise alustamine. CSS ja HTML. Olemasolevate kodulehtede ühine tagasisidestamine. Teose järelelu. Dokumentatsioon ja reproduktsioon. Järgnev fototöötlus. Pressiarhiivi koostamine.
8. päev. Kommunikatsioon ja turundus. Mida, millal ja kuidas teha, et näitus oleks nähtav? Meediaväljaannete ülevaade. Kommunikatsiooniplaani, pressiteate ja -listi koostamine. Näitusearvustaja kaasamine. Kodulehtede arengute ülevaatus, abistamine.
Kursuse läbinu
- omab elementaarset teavet, kuidas kunstnikuna on võimalik Eestis projekte finantseerida
- teab, kust tal on võimalik loometöö teostamiseks toetusi ja stipendiume küsida
- õpib algtasemel projekte ruumiliselt visandama
- on kursis, kus on võimalik enda teoseid müüa ning mis toimingud selle protsessiga kaasnevad
- oskab koostada kommunikatsiooniplaani
- teab, mis on kuraatori, galeristi ja muuseumitöötaja rollid ning kuidas need üksteisest erinevad
- omab teavet erinevatest veebiplatvormidest, mille abil on võimalik kodulehte teha
- teab, kuidas koostada sponsorluspalvet
- oskab koostada teose müügiga kaasnevat sertifikaati
- oskab olenevalt enda teose iseloomust valida ostja
- on omandanud algoskused maketi tegemiseks
- on osalenud ühel vabalt valitud protsendikunsti konkursil
- oskab enda loomingust teha elementaarsel tasemel fotosid ning neid järeltöötluses muuta
- oskab koostada isiklikku pressiarhiivi
- on viinud läbi enda loomingu inventuuri
- oskab valida endale sobiva tegutsemisvormi töötasude saamiseks
Hindamine
Kunstivälja teejuhi kursus lõpeb arvestusega, mille saamiseks peab osalema vähemalt kuuel kohtumisel. Arvestuse läbinule väljastatakse Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus peale kirjaliku tagasiside täitmist
Juhendaja
Kaisa Maasik (MA, Eesti Kunstiakadeemia, 2021) on Tallinnas tegutsev kunstnik ja kuraator. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti eriala (MA, 2021) ja fotograafia osakonna (BA, 2017) ning täiendanud end Helsingi Kunstiakadeemia kuraatoriõppes (2019). Ta on kuulunud Umbrella Grupi koosseisu (2016–2017) ning tegutsenud projektiruumi Vent Space (2018–2019) ja Tallinna Fotokuu biennaali (2017 ja 2019) korraldustiimides. 2020. aastal pälvis Maasik Wiiralti stipendiumi.
Lisaks on erinevatel kohtumistel külalisjuhendajad.
Aeg: 14. september kuni 2. november 2022 kolmapäeviti kell 18–21
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia õpperuum A303
Maht: 32 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 20 akadeemilist tundi iseseisvat tööd (2 EAP)[4]
Õppekavarühm: kujutav kunst ja kunstiteadus
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: kuni 7. septembrini 2022 või kuni kohti jätkub
Hind: 320 eurot
Registreerudes enne 31. augustit on võimalik tasuda osamaksetena: registreerudes 150 eurot, seejärel 1. septembriks 170 eurot.