Mõtus Lõmaš Kama.
Tootedisaineri ankeet alustab uuel õppeaastal veel eelmise aasta järelvõngetes. Septembri ankeedi täitis värske BA vilistlane (2022) Mõtus Lõmaš Kama. Õppinud tööstusdisaini erialal, on tema füüsilised objektid jõudnud näiteks Stockholm Furniture & Light Fair 2020 väljapanekule paekivist pingiga Kivialune. Lisaks tõi ta koos meeskonnaga COVID-19 pandeemia alguses turule kaitsevisiiri. Oma bakalaureusetööga “Koosdisaini töötoa mudel Kopli kogukonnakeskuse tuumikrühma elujõuliseks tegevuseks” suundus Lõmaš klassikaliselt tööstusdisaini valdkonnast süsteemi-, teenuse- ja sotsiaalse disaini maastikule. Tänaseks on õpingute teekond viinud ta magistrantuuri Aalto Ülikoolis Soomes.
Nimi: Lõmaš Kama
Positsioon: Magistritudeng Aalto Ülikooli Creative Sustainability eriala disainisuunal
Seos EKAga: Tööstus- ja Digitootedisaini Vilistlane 2022
1. Millised projektid sul hetkel käsil on?
Naljakal kombel ei ole mul hetkel käsil ühtegi projekti. Käib tihe õppimine Aalto ülikoolis, kus käesoleval õppeperioodil võtan teoreetilisi kursuseid, mis mind praktilisteks projektideks ette valmistavad. Põhilised kursused on Sustainability in Business ja Issues in Sustainability Politics. Mõlemad on minu jaoks väga uudsed ja põnevad teemad! Ees ootavad aga mitmed väljakutsuvad teenuse- ning strateegilise disaini alased projektid.
2. Mis on su lemmik etapp toote loomise juures ning milline see välja näeb?
Disainiprojektide puhul meeldivad mulle võrdselt enim igasugused uurimise ja avastamisega seotud tegevused (pigem just kvalitatiivsed meetodid nagu intervjuud, vaatlused, etnograafia) ning uurimusest tuvastatud probleemidele lahenduste genereerimine läbi ajurünnakute ja arutluste. Tihti on need kõige lõbusamad faasid, sest siis ei pea veel lennukaimatele ideedele kriipsu peale tõmbama.
3. Paber ja pliiats vs digitaalne meedium – kumba eelistad?
Vastavalt vajadusele, isiklikud märkmed ja sodimised jõuavad paberile, aga kui midagi esitleda vaja, siis enamasti digitaalselt.
4. Mis oli su lemmik projekt EKA’s õppides? Millise avastuse selle puhul enda jaoks tegid?
Spekulatiivse disaini suvekool – intensiivse lühiprojekti jooksul tuvastasime meeskonnaga erinevaid võimalikke arengusuundasid Eesti tööpõllule aastaks 2035. Arendasime need suunad spekulatiivseteks stsenaariumiteks ning disainisime iga stsenaariumit illustreerivale töökohale seadeldise, mis antud tööd teha aitaks. Näiteks üheks stsenaariumiks oli isiklike digitaalsete ja bioloogiliste andmete väärtuse tõus, mis muudab andmete seadusliku hankimise meeletult keeruliseks. Seega disainisime andmegängsteritele andmete ülekandmise ja smuugeldamise seadeldise, millega nad aastal 2035 elatist teenida võiksid.
Projekt õpetas mulle, kui oluline on disainerina mõelda tulevikule ning sellele, kui palju praeguses hetkes tehtud otsused võivad tulevikku suunata. Lisaks sain aru, et spekulatiivne disain ja tulevikumõtlemine on väga ägedad disaini suunad, millest on kasu nii tööstus-, digitoote- kui ka teenusedisaineritele.
5. Guilty pleasure ehk “kehv disain või vahend disainimiseks”, mis sulle salaja meeldib?
Mul on väikest viisi love-hate suhe Bolt Drive’ga. Tegu on väga hea teenusega, mis eemaldab paljudele isikliku auto omamise vajaduse, seega võiks väheneda autode arv linnaruumis. Lisaks on autode jagamismajandus ka loodussõbralikum. Minu isiklik dilemma aga seisneb selles, et teenus muudab auto kasutamise niivõrd lihtsaks, et seda kasutavad ka need inimesed, kes eelnevalt said väga hästi hakkama ühistranspordi ja jalgrattaga (sh mina ise). Seega panustan Bolt-Drive kasutates siiski linnade autostumisse ning suurendan enda keskkondlikku jalajälge. Aga vahel on ikka mõnus autoga sõita…
6. Miski, mille disainer oleksid soovinud olla?
Ratas
7. 1 hea lugemine, mis sind erialaselt inspireerinud on?
Ühte valida on keeruline, seega siit tuleb kolm:
- Ezio Manzini “Disain, kui kõik disainivad. Sissejuhatus sotsiaalset innovatsiooni edendavasse disani.” – Tõenäoliselt tabavaim ülevaade tänapäeva tärkavatest disainidistsipliinidest ja sellest, kuidas neist aru saada.
- Anthony Dunne & Fiona Raby “Speculative Everything. Design, Fiction and Social Dreaming” – Spekulatiivsest disainist ja tulevikumõtlemisest. Kasulik disainerile, et mõelda kaugemale kui vaid homsesse päeva.
- Donella Meadows “Thinking in Systems: A Primer.” – Hea sissejuhatus süsteemmõtlemisse. Aitab disaineril näha suurt pilti ja ehk paremini mõista, kuidas tema lahendatav probleem ja ka lahendus paigutuvad tänapäeva keerukas maailmasse.
8. Mis sind peale disaini veel köidab?
Minu jaoks on eriti hingelähedased teemad jätkusuutlikkus, loodussõbralikkus ning ligipääsetav linnaruum. Hobidena aga paeluvad mind analoogfotograafia, muusika ja selle kokku mätserdamine DJ-puldi taga (põhiliselt sõpradega kodus), kokkamine ja vabas õhus ringi liikumine (seda eriti jalgrattaga).
9. Milline senine kogemus on sind disainerina kõige enam vorminud ja kuidas?
Kindlasti on mind kõige enam vorminud vahetusaasta bakaõppe ajal. Täiesti teises keskkonnas uute teadmiste ja kogemuste omandamine avab ja rikastab mõtlemist meeletult. Seda eriti kui sind ümbritseb entusiastlik, rahvusvaheline ja multidistsiplinaarne noorte disainerite seltskond. Soovitan kõigile, olenemata õpitavast erialast.
………
Kui Lõmaši mõtted ja tegemised pakkusid huvi, võid temaga ühendust võtta meili teel:
l6mash.kama@gmail.com