Portselanist ehte valmistamine

NB! KURSUS ON TÄITUNUD!

Kursusele on oodatud inimesed, keda huvitab portselan materjalina. Kursus annab ülevaate portselaniga töötamise erinevatest võimalustest ehte loomisel, tutvutakse portselanehte loomisprotsessiga algusest lõpuni ehk isikupärase ehte kavandamisest kandmiseni.

Kursuse käigus saavad osalejad hulganisti teadmisi portselanehte valmistamise kohta ning omandavad samm-sammult oskused, et unikaalseid ideid omal käel ellu viia. Kursus on ajaliselt kokku pakitud ning selle raames kaetakse kõik olulised punktid eduka tulemuse tagamiseks. Juhendaja abil on võimalik teostada ka keerukamaid ja ekstravagantsemaid kavandeid ning ammutada värsket inspiratsiooni oma unikaalsuse väljendamiseks.

Eeldused osalejale

Teadmiste janu ja soov luua oma kätega midagi ainuomast. Kursusel osalemine ei eelda varasemat keraamika-, ehte- või disainikogemust. Keskharidus, eesti keele oskus

Kava

  • 14.08. Sissejuhatus. Unikaalehe ja väikeseeria versus massitoodang. Eesmärkide püstitamine ning teostuse läbiarutamine. Ehte kavandamine ja mudeli valmistamine, kipsvormide tegemise algus.
  • 15.08. Kipsvormide tegemine jätkub, valmivad pressvormid. Esimesed portselanist jäljendid ja ehtedetailid.
  • 16.08. Töö portselaniga. Pressvormi kasutamine, elementide viimistlemine, kuivlihvimine, põletus, nõuanded ahju pakkimiseks ja programmeerimiseks.
  • 17.08. Põletatud portselani viimistlemine teemantpadjaga ja vormistamine ehteks. Tööde esitlus, arutelu, tagasiside.

Õppemetoodika

See on hands-on- ehk väga praktiline kursus, mille käigus valmib unikaalne portselanehe. Teooriat jagatakse iga etapi juures jooksvalt ja vastavalt kavandite spetsiifikale. Ehteelementide viimistlemine ja põletuseks ettevalmistamine toimuvad laboris. Kursuse lõpuks teeme kokkuvõtteid ning räägime erinevate ehete vormistamise ja kandmise võimalustest. Toimub slaidipresentatsioon autori ehetest.

Kursuse läbinu

  • oskab kavandada tehnoloogiliselt teostatavat ehet
  • omandab teadmised mudeli modelleerimise põhimõtetest 
  • tunneb vormivõtmise aluseid
  • oskab kasutada kipsvormi
  • omab portselani töötlemise ja lihvimise tunnetust
  • oskab seadistada õiget põletusrežiimi
  • teab, kuidas ehet väärikalt vormistada ja kust soetada selleks vajalikke detaile
  • väärtustab oma loomingut ning särab enda tehtud ehteis
  • on inspiratsiooniks iseendale ja usaldab oma loovat väge

Hindamine

Kursus lõpeb arvestusega, milleks on iga autori esitlus oma töödest – ideedest, kavandist ja lõpptulemustest. Arvestuse läbinuile väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.

Vajalikud materjalid 

Portselan, kinnitused, sõrmusepõhjad, kõrvarõngaelemendid, prossitagused jne on kohapeal olemas ja sisalduvad kursuse hinnas.

Juhendaja

Elize Hiiop on omandanud aastal 2005 Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti eriala BA ja aastal 2023 keraamika MA. Ta on 20 aastat tegelenud portselaniga ning on Eestis üks väheseid ehtekunstnikke, kes on sedavõrd pikalt ja sügavuti ennast sellele materjalile pühendanud. Viimastel aastatel on tema fookuses olnud portselani ja tselluloosi 3D-printimine. Ta hindab säästlikke ja jätkusuutlikke lahendusi ning uute tehnoloogiate kõrval peab oluliseks ka käe puudutust ja materjali süvitsi tundmist disainiprotsessis. Elize Hiiopi koduleht


Aeg: 14.–17. august 2023 kell 16–19
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia, õpperuum B602
Maht: 16 akadeemilist tundi kontaktõpet
Õppekavarühm: moe-, sise- ja tööstusdisain
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: 7. augustini või kuni kohti jagub
Hind: 290 eurot

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud