Üheksa küsimusega toovad erinevate kursuste arhitektuuritudengid välja oma õppimist ja tegemisi EKAs, tõekspidamisi, ning eriala vahest isegi riukalikke nüansse. Esimesena “viskasime kinda” 4. kursuse tudengile Triinu Ambojale
Triinu Amboja
arhitektuur ja linnaplaneerimine
4. kursus
Kui tahad tulla mulle tudengivarjuks, kirjuta triinu.amboja@artun.ee
–
Miks sind arhitektuur huvitab?
Minu arust on lahe, et saan ühest küljest ennast väljendada, teisest küljest midagi praktilist luua, kolmandast küljest on arhitektuuri loomisel aga ka vastutus. Arhitektuur on ühiskonna tasandil oluline lüli ning peegeldab ühiskonna tõekspidamisi ja olemust. Loodetavasti ei hakka sellel erialal kunagi igav, sest erinevaid suundi ja viise, mida katsetada, on palju.
Mis sul hetkel käsil on?
Koolis on meil parasjagu käsil Keila linna elamutüpoloogia uurimine ja kortermajade loomine. Loeme palju põnevaid arhitektuurialaseid tekste ja tegeleme linnaruumiga. Lisaks on mul käsil ka kuue teise tudengiga projekt 1+X, mis käsitleb tehnomoodulist ja põhust ruumimoodulitest ruumi loomist. Selle raames tahame propageerida ökoloogiliste ehitusmaterjalide kasutamist ja integreeritud projekteerimist. Väljaspool kooli olen praktikal arhitektuuripraksises PART, käin trennis ja armastan reisimist.
Üks valearusaam sinu silmis arhitektuurist?
Arhitektuuri õppimise kohta EKAs arvatakse tihti, et oleme head joonistajad. Tegelikult pead oskama lihtsalt ennast paberi ja pliiatsiga väljendada. Ei pea oskama ideaalselt oma ideed joonistada, aga peab oskama seda paberile skitseerida. Joonistamine on kiire ja lihtne viis oma ideede jagamiseks teiste tudengite, õppejõudude ja tulevikus ka klientidega.
Lemmikprojekt EKAs?
Erinevates projektides olen leidnud enda jaoks ikka midagi huvitavat. Ma arvan, et lemmikprojekt oli hotell Leonard Ma ja Tuomas Toivoneniga. Selle puhul meeldis nii stuudio ülesehitus kui ka valminud projekt. Stuudio alguses tegime erinevaid individuaalseid ülesandeid ja poole pealt tiimiga ühisprojekti. Projekti ülesanne oli luua Tallinna linna ükskõik milline hotelli kontseptsioon. Meie valisime oma alaks Tallinna kesklinna kuuluva Aegna saare ja lahendasime seda dialoogis Aegna ajaloo ja kontekstiga. Minu jaoks oli väga põnev tegeleda alaga, mille suurim väärtus on loodus ja privaatsus, aga samas kättesaadavus kõigile.
Mis on EKA ajal pakkunud sulle kõige suurema emotsiooni?
Esimene suur emotsioon oli kindlasti sissesaamine. Koolis õppimise ajast tooksin aga välja õppereisid, eelkõige Berliin ja Amsterdam. Välismaal käies ja linna erinevaid kihistusi uurides tekib palju huvitavaid ideid ning hakkad märkama linnaruumis ja projektides uusi nüansse.
Mis on sinu guilty pleasure arhitektuuris?
Pinterestis scrollimine. Sealt võib leida lahedaid visuaale ja ideesuundi, aga on paremaidki lehti, mida scrollida, näiteks ArchDaily ja Dezeen.
Kui saaksid olla ühe maja autor, mis (või kes) see oleks?
Ma ei oska niimoodi nimetada ühte konkreetset hoonet, aga kuna käisin just parasjagu kursusega Amsterdamis koolireisil, siis mulle väga meeldis kanalile ehitatud eramute projekt Schoonschip Amsterdam Official. Tundub projekt, mille tööprotsess võiks olla põnev ja õpetlik.
Nimeta üks film, raamat, laul või mis iganes, mis lugejale midagi arhitektuuri kohta õpetab.
Eesti kontekstis soovitaksin Mart Kalmu raamatut “Eesti arhitektuuri 100 aastat” ja kui ei ole vaadanud, siis ka “Lõpetamata linn” ETVs on hea tausta saamiseks.
Inspireeriv piirkond Eestis, kus jalutada?
Minu enda jaoks on huvitavad mahajäetud kohad, kuhu sekkudes loome uue olukorra ja kihistuse. See ei pea olema täiesti mahajäetud maja või asula, see vōib olla lihtsalt unarusse jäänud piirkond. Kõndides näiteks Koplis või Narvas, võib lisaks olemasoleva vaatamisele ja analüüsimisele ka fantaasia tööle panna.