Õppereis Helsingisse 2023. aprillis

1. kursusega Yrjö Kukkapuro ateljees. Foto Isa Kukkapuro

Õppetöö EKAs ei tähenda ainult loenguid, töötubasid või erialastuudioid. Tihti satutakse stuudiumi käigus uudistama ka teisele poole riigipiire. Aprillikuisest rattasõidust Helsingis jagab vahetuid kogemusi arhitektuuri ja linnaplaneerimise 1. kursuse tudeng Keidi Kaasik

Millega seoses te Helsingis käisite?

Käisime Helsingis esmakursuslastega, et avardada oma erialast silmaringi ja saada inspiratsiooni oma selle semestri eramuprojekti jaoks, kus peame lahendama loomeinimeste töö- ja eluruumide koostoimimise küsimuse.

Kellega te tutvusite? Kuhu kõikjale sattusite?

Meie esimene peatus ja kindlasti ka üks reisi eredamaid hetki oli kohtumine Yrjö Kukkapuroga tema avaras ateljees, mis on ühtlasi ka tema kodu. Saime istet võtta Kukkapuro disainitud toolidel ja kuulata tema tütre mälestusi lapsepõlvest kunstnike peres. Seejärel käisime arhitektuuriajaloolase Petteri Kummalaga ringi Tapiolas, kus tutvusime näiteks Pentti Ahola ja Aarno Ruusuvuori loodud hoonetega.

Mida sa Helsingis eriala kohta õppisid?

Sügava mulje jättis ka Alvar ja Aino Aalto kodu ning Aalto arhitektuuribüroo ruumid.

Saime kinnitust, et naturaalne valgus on hea ruumiloome oluline tahk. Kõige armsam ja isiklikum kogemus oli külaskäik meie toolistuudio juhendaja Yrjö Wiherheimo ja tema abikaasa Kristiina juurde. Kunstnikepaari sümbioos oli tuntav nende kodu disainis ja soojuses. Kes soovisid Helsingis veel omapäi seigelda, jõudsid Helsingi kunstimuuseumisse ja Oodi raamatukokku.

 

Te käisite Helsingis ratastega. Kuidas see oli? Kas on mõnd huvitavat/naljakat seika jagada?

Otsustasime Helsingis liikuda ratastega, mis on säästlik valik nii keskkonnale kui ka rahakotile. Saime kiiresti aru, et nii liigeldes saab linna inimskaalal paremini kogeda ja avastada. Samuti oli mõnus liikumisvabadus, mis ratastega kaasnes, linna läbimõeldud rattainfrastruktuur ja kohalike üldine liikluskultuur, mis lubas meil tunda ennast ratastel turvaliselt. Siiski pidime rinda pistma tagasilöökidega nagu katkised rattad ja tühjad rehvid, kuid õnneks saime abi Helsingi heast ühistranspordisüsteemist.

 

Kui oluline on arhitektuuritudengile õppimiseks majast välja pääseda?

Arhitektuur on eriala, mis tegeleb aktiivselt ruumiga, seega on arhitektuuritudengitel oluline omal nahal erinevaid sise- ja välisruume kogeda, nendest oma töös inspireeruda või just teatud lahendustest hoiduda. Riigipiire ületades saab aimu teiste kultuuride disainmõtlemisest, mis aitab näha oma mätta otsast kaugemale.

Täname arhitektuuriosakonda inspireeriva reisi eest!

Õpperetke toetas Eesti Kultuurkapital.

 

Jaga sõpradega:

Postitas Tiina Tammet
Viimati muudetud