Vanast vildist kübara valmistamine

Vilt on väga tänuväärne materjal, sest seda saab korduvalt ümber tõmmata ja uuesti vormida. Vildi taaskasutamisega on võimalik ennetada ja vähendada looduskeskkonna prügistamist ning uute jäätmete tekkimist, samuti säästa energiat ja piirata loodusvarade tarbimist. Vilt on valmistatud naturaalsetest kiududest, tavaliselt on viltkübarad ja -peakatted tehtud lamba- ja küülikuvillast või kopravildist toorikutest. Üsna tihti segatakse villakiududega sünteetilisi kiude, kuid ka siis on võimalik kübarat ümber vormida.

Kursuse käigus puhastatakse kõigepealt vana kübar. Selleks eemaldatakse (katkised) paelad ja voodrid, võetakse lahti kübara õmblused ning seejärel pestakse vilt pesumasinas villaprogrammiga või käsitsi. Edasi venitatakse kübar uuesti kübaraklotsile ja antakse sellele uus kuju. Kui kübar on kuivanud, võetakse see vormilt ja õmmeldakse sisse higipael ehk sisepael. Pärast seda disainitakse kübar väljastpoolt, lisades kas paela, efektse ornamendi, pinnakaunistuse või kübara serva kantpaela. Õpitakse lapitehnikat ja seda, kuidas peita (koi)auke ja plekke. Aukude peitmiseks on erinevad tehnikad: tikkimine, lappimine ja intarsia ning värvi, vaha või vaiguga täitmine.

Kursuse jooksul saab viltkübar põhjaliku uuenduskuuri, nii et materjal taaskasutatakse ja seega säästetakse ka loodust.

Eeldused osalejale
Keskharidus ja eesti keele oskus

Kava

1. päev. Sissejuhatus. Kübarakunstnik Mari Masso lühikene tutvustus. Vajaminevate töövahendite tutvustamine. Kasutatud kübara ehk vana vildi kvaliteedi kontroll ja sobivuse hindamine. Võib kasutada enda vana viltkübarat. Juhul kui kübaravilt on puine või kunstkiududest, saab vanema viltkübara kohapealt. Kübaraklotside näitamine ja valimine.

Kodus pestakse vilditoorik villaprogrammiga läbi, et järgmisel tunnil vilt kübaraklotsile tõmmata. Vana viltkübara puhastamine ja kübaraklotsile tõmbamiseks ettevalmistamine. 

Viltkübarate lühike ajalugu, erinevad kandmisviisid. Kübara valmistamise videote näitamine. Kübarakunstnike tutvustus.

2. päev. Töövõtete tutvustus ja vilditoorikute valmistamise video. Räägitakse pikemalt vilditooriku valmistamisest. Milline on vilditoorikute koostise ja kvaliteedi vahe? Milline on kalli ja odava vilditooriku vahe? Millist vilditoorikut on hea vormile tõmmata? Fotod ja näidised. Kübaraklotsi valimine. Kübaradisaini arutelu. Valida saab mitme erineva kübaravormi vahel: kaabu, barett, billbox, kandilise krooniosaga vorm ehk boart ja erinevad ümarad vormid.

Kui kübaraklots on välja valitud, tugevdatakse vilt ja tõmmatakse see kübaraklotsile. Võib veel mõelda disaini ja tõmmata kübar vormile järgmisel korral. Kübar jääb vähemalt nädalaks klotsile, sest nii võtab see paremini kuju.

3. päev. Kübaradisaini arutlus. Vormile tõmmatud kübarate ülevoolimine, vajadusel aurutamine ja harjamine. Kui eelmine tund kübarat vormile ei venitatud, teeme seda nüüd. Kübara vormilt maha võtmine.

4. päev. Kübara äärte lõikamine. Kübara vormilt maha võtmine. Kübara disainimine, otsustamine, millised kandid ja paelad või värv kübarale tuleb. Vajadusel aukude täistikkimine, värvi või vahaga täitmine.

5. päev. Kübara sisepaela õmblemine. Kübarale kas paela, efektse ornamendi, pinnakaunistuse või kantpaela õmblemine.

6. päev. Kübara lõpetamine ja disainimine väljastpoolt.

Õppemeetod
Kursus jaguneb teoreetilisteks loenguteks, milles käsitletakse erinevaid kübara teostusviise ja -materjale, ning praktiliseks tööks, mille käigus valmib igal osalejal kaks vanast kübarast valmistatud uut kübarat.

Kursuse läbinu

  • oskab kübarat puhastada
  • teab, kuidas luua kübara disaini
  • oskab määratleda näokuju järgi, milline kübar inimesele sobib
  • oskab vormida vanast kübarast uue kübara, kui on olemas kübaraklots, vilt ja želatiin
  • oskab õmmelda kübara sisepaela ja voodrit
  • teab olulisemat viltkübarate ajaloost
  • teab, kuidas valmistatakse vilditoorikut
  • teab, kuidas taaskasutada vana vilti
  • oskab parandada vildiauke või koiauke

Hindamine
Kursus lõpeb arvestusega, mille saamiseks tuleb osaleda kontakttundides vähemalt 75% ulatuses. Arvestuse sisuks on valmis kübara esitlus ja arutelu. Arvestuse läbinule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.

Vajalikud materjalid
Juhendaja räägib esimesel kohtumisel, millised vahendid peaksid täpselt olema, mis osaleja ise kaasa võtab, ja milleks neid kasutatakse. Osaleja võtab ise kaasa: triikraud, käärid, madal kauss, segamiseks suur lusikas või silikoonist köögispaatel, lillepott.

Kursuse hinnas sisalduvad ja kohapeal on olemas kübaraklotsid, vanad vildid ning spetsiifilisemad materjalid ja vahendid, nt kübarsepa naelad, želatiin, vahaniit, niit, puuvillane kangas, haamer, nöör sidumiseks, kübara sise- ja välispaelad, vooder, voolimisluu, toidukile ja näpitsad.

Juhendaja
Mari Masso on lõpetanud EKA aksessuaaridisaini eriala bakalaureuse- ja magistriõppe. Ta töötab firmas Mari Masso Millinery, mis disainib ja valmistab kübaraid, ning annab vildist kübarate valmistamise tunde EKA aksessuaarierialal.


Aeg: 18. märtsist kuni 29. aprillini 2024 esmaspäeviti kell 18–21 (va. 25. märts)
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia, õpperuum B510
Maht: 24 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 2 tundi iseseisvat tööd (1 EAP)
Õppekavarühm: moe-, sise- ja tööstusdisain
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: kuni 11. märts või kuni kohti jagub

Hind: 390 eurot
Registreerudes enne 4. märtsi, on võimalik tasuda osamaksetena: registreerudes 190 eurot, seejärel 9. märtsiks 200 eurot.

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud