Vasakult: linnapea Mihhail Kõlvart, EKA rektor Mart Kalm, arhitektuuriteaduskonna dekaan Sille Pihlak. Foto: Andres Lõo
Täna, 1. detsembril kohtusid Eesti Kunstiakadeemia (EKA) rektoraadi liikmed Tallinna linnapea Mihhail Kõlvartiga, et arutada linna ja ülikooli koostöövõimalusi. Samuti tutvustati kohtumisel kunstiakadeemia linnaku arenguvisioone Põhja puiestee ja Kotzebue tänavate kvartalis.
EKA rektor Mart Kalm märkis, et kunstiakadeemia visioon haakub Tallinna arengukavas kirjeldatud kunstide valdkonna tegevuskeskusega ning on kooskõlas ülikooli eesmärkidega tutvustada ja pakkuda linlastele loovtegevusi. „See annaks ülikoolile vajaliku infrastruktuuri ja linnale avatud loomemaja, kus kohtub teadus, loovus ja ettevõtlus, mille koostoimes sünnivad kogu Tallinnale kasulikud uued arengud,“ lausus Kalm.
EKA-l on Tallinna linnaga pikaaegne koostöö ning sõlmitud ka koostööleping. Läbi on viidud mahukaid projekte nii arhitektuuri, disaini, muinsuskaitse kui kunsti vallas, mille raames on
tehtud põhjalikke uuringuid linnaplaneerimises ja avaliku ruumi mõtestamiseks ja rikastamiseks.
Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on linnal olnud kunstiakadeemiaga hea koostöö, mille käigus on sündinud mitmed pealinna ruumilist arengut mõtestavad teadusprojektid, nagu näiteks „Lõpetamata linn“, aga ka uuringud vanalinna jätkusuutlikumaks arendamiseks või viidasüsteemi parendamiseks. „Kunstiakadeemia visioon rajada Kalamaja ja Kesklinna piirile loomemaja on kindlasti strateegiliselt oluline, kuid see peab toimuma kõigi linlastega arvestaval viisil ja olema kooskõlas linna ruumiliste eesmärkidega ja huvidega,“ lausus Kõlvart.
Tulevikus soovitakse arendada koostööd paneelmajade renoveerimisel, kasutades fassaadilahendustes puitmaterjali, millega tegeleb EKA-s vastav puitarhitektuuri kompetentsikeskus PAKK.
Ühiselt tõdeti, et EKA ülikoolilinnak on Tallinna laiema merevisiooni algus ja siit siirdub uus teadmus, mis rikastab kogu linna elu.