Foto: Kail Timusk
19. jaanuaril kell 18.00 avatakse Mustamäe Kadaka staadionil, Vilde tee 120, looduse imest inspireeritud lumeskulptuurid.
Teosed vormisid ja tahusid Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonna tudengid koostöös Kadaka staadioni ja Mustamäe Linnaosa Valitsuse töötajatega.
“Kadaka staadionile koguneb talviti suur hulk lund, mis on vaja jalgpalliväljakult ja jooksurajalt ära lükata, et spordisõbrad saaksid staadionil treenida. Tuli idee midagi suurte lumemassidega ette võtta ja nii kutsusime appi EKA tudengid, kes aitaks mustamäelastele sellest midagi erilist välja võluda,” sõnab Kadaka staadioni juhataja Nikita Tšerednitšenko.
Ühiselt kuhjati ja tambiti kahte suurde vormi ligi 100 tonni lund, mis küll sulailmaga mõnevõrra väiksemaks muutus, kuid külmade naastes hakkasid EKA tudengid Kail Timusk, YiYang Sun, KitKit Para, Mia Mai Seppel, Jessica Titze, Hans Henrik Guthan, Rainer Tilk, Marten Prei, Kristi Laanemäe, Ellen Laaksonen ja Erik Leedjärv massiivsetest lumekuubikutest kujusid tahuma ja peagi vaatavad staadionil tõtt konnapere ja kärbes.
Idee suurema, 5×5 meetrisest lumekuubikust tahutud skulptuuri kujundiks tuli EKA animatsiooni erialal õppivalt välistudengilt YiYang Sun’ilt, kes hämmastus imelisest loodusnähtusest, Alaska puukonnast. Konn külmub talviti ära, tema süda seiskub, kuid ärkab kevadel taas ellu ja jätkab oma toimetamist tavarütmis edasi. Hiinast pärit Yiyangile on Eesti talved eksootilised ja Alaska konna staadionile toomine on justkui imetlusžest siinsetele talvitujatele, kes krõbeda külmaga edasi spordivad.
“Kuulsin, et Alaska puukonnad elavad talve üle nagu jääskulptuurid. 60 protsenti nende kehast külmub ära, hingamine ja süda seiskuvad. Nad justkui haihtuks,” kirjeldab Yiyang ja selgitab:
“Hiinas on traditsioon vabastada 29. jaanuaril puuriloomad ja paluda oma ellu õnne. Eelmisel aastal tegin puukonnast lühianimatsiooni ja panin keraamilised konnad vee peale ning osad külmutasin ära. Filmides ei kujutanud ma ette, et 2024.aastal teeme päriselt sellest lumekonna.
Keset isolatsiooni meisterdasin oma filmi jaoks hoolikalt üle 200 keraamilise konna vormi, kasutades 1000 kraadist põletusahju. Glasuurisin iga konna ja jäädvustasin nad kaader kaadri haaval. Sel ajal Eestis elades seisin silmitsi tõdemusega, et inimelu on tühine ja sain lasta lahti soovist kõike kontrollida. Päris jääkonna luues tuleb meie “avastus” päriselu tegelikkusest – seistes loodusega silmitsi. Kevade tulekuga sulab kõik käegakatsutav ära ja midagi ei jää alles. See kogemus aitab mõista reaalsust ja siis sürreaalsust. Nii nagu konnade krooksumine kuulutab kevadet, ehkki seda pole näha, teame, et selle saabumine on peatne.”
Lumeskulptuuride rajamist juhendas EKA installatsiooni ja skulptuuri eriala 2. kursuse tudeng Kail Timusk, kes on loodusskulptuuriga kokku puutunud juba pea 12 aastat.
Lumeskulptuuride avamise tseremoonial osalevad Mustamäe Linnaosa vanem Aivar Riisalu ja EKA õppeprorektor Anne Pikkov, koos teoste autoritega. Ühtlasi saab näha Yiyang Suni spetsiaalselt loodud animatsiooni projektsiooni, pühendusega looduse imele, Alaska puukonnale.
“Kadaka staadionil ei ole elu ka talveks välja surnud,” ütleb Mustamäe Linnaosa vanem Aivar Riisalu ja lisab: “Siia on loodud suusarada, igapäevaselt puhastatud jalgpalliväljak ja välitrenažöörid, kuhu on teretulnud kõik linnaelanikud!”
Kadaka staadion on rahvastaadion ja selle kasutamine on tasuta. Vajalik on vaid registreerumine, mida saab teha kohapeal, Vilde tee 120.
Lisainfo: www.facebook.com/kadaka.staadion