Foto: Rasmus Jurkatam
EKA tootedisaini tööstussuuna 2. kursuse ja mööblitootja Standardi koostöö päädis edukate disainidega. Eesmärk oligi pakkuda kontseptsioone ning mööblit kontorite lõõgastusaladesse. Tulemusena valmis kolm prototüüpi ning neli maketti ning planšetid lahenduste kirjeldustega.
Kursuse juhendaja, disainer Argo Tamm leidis, et “projekti kõige positiivsemaks küljeks on koostöö Eesti ühe vanima, kui mitte kõige vanema, tegutseva mööblifirmaga Standard.” Showroomi ja tehase külastus avas konteksti, mis oli eelduseks headeks tulemusteks. Kuigi tudengite lahendused tulid eranditult kõik väga tugevad, tõstis Standard neist enim esile Emili Eskeli “Kiigu” ja Erik Pirni “Maru”. “Loodan, et väljavalitud projektid ei jää sahtlisse ja Standard võtab need oma tooteportfelli”, lisab Tamm.
Standardi juht, Jonatan Karjus: “Tootearendus ja Eesti mööblidisaini maailma viimine on Standardi strateegias olulisel kohal, et rikastada üha enam kauni, funktsionaalse ja kvaliteetse mööbliga töökeskkondi. Meil on hea meel teha koos EKA tuleviku tipptegijatega luua uuenduslikke ja läbimõeldud lahendusi. Alustame peatselt esimeste toodete prototüüpimisega, et need Standardi tootevalikusse jõuaksid.”
Projekti lõppedes nenditi koostöö edukust – nii tudengid, juhendaja kui koostööpartner jäid tulemustega väga rahule. Kursusel olnud tudengeid oli kokku kuus, lisaks tootedisaini 2. kursuse tudengitele, osalesid ka kaks välistudengit Jon Tastad ja Monika Jurikova. Projektile eelnes 2023 a. sügissemestril kasutajauuringu kursuse raames sisendi kogumine. Paula Koppeli ja Maria Vous juhendamisel uurisid tudengid, kuidas töötajaid pandeemia-aegsest kodukontori mugavusest tagasi töökeskkonda meelitada. Nii Emili Ekseli disainitud kiikdiivan kui Erik Pirni raamitud pehmetool pakub tööpauside ajal võimalust lõõgastumiseks või võimaluse vabamas õhkkonnas kolleegidega tööasju arutada.
Tudengid tegid oma protsessist ning lõplikest lahendustest ka esitlused.
Standardi ja Eesti Kunstiakadeemia ühine tootearendus toimus EKA programmi LAETUS kaudu. “LAETUS programmi aitab ettevõtjatel luua praktilisi ja uuenduslikke lahendusi” sõnab EKA disainiteaduskonna dekaan Ruth-Helene Melioranski. “Tootearenduse rakendusuuringute partneriks on oodatud ka IT-ettevõtted ja digitoodete arendajad, samuti avalik sektor,” rõhutab programmi juht Karin Kiigemägi.