AVA 2024

Varjualuse AVA tiim avamisel. Foto Evelin Lumi

EKA arhitektuuritudengid avasid 18. juulil 2024 Tartus Annelinnas mõnulemiseks mõeldud astmestiku. Varjualuse valmimisega lõppevad arhitektuuri ja linnaplaneerimise esimese aasta õpingud.

Igasuviseks traditsiooniks kujunenud projekti raames ehitasid esimese kursuse arhitektuuritudengid oma varjualuse esmakordselt Annelinna. Puhkamiseks ja mõnulemiseks mõeldud astmestik “AVA” püüab tänasest möödakäijaid Kaunase pst 28 ja Kaunase pst 47 kortermajade haljasalal, kergliikluskiire ääres.

Varjualuse autori Heidi Jaguse sõnul toob ehitis esile magalarajooni lõbusad iseärasused, aga ka vajakajäämised. “Linnulennult meenutab Annelinn natukene justkui labürinti, mida läbides tuleb majade vahelt kohati isegi läbi pugeda. Selle aasta varjualune on vormilt ja vaimult viide linnaosa nurgelisusele ja igapäeva liikumisele. Kogusime enne ehitust mõtteid ka kohalikelt elanikelt, kes kurtsid väheste pinkide üle. Nüüd on neil üks koht juures, kus jalga puhata ja mõtteid mõlgutada,” kirjeldas Jagus.

Jagus lisas, et varjualuse ehitamine on vajalik käeline praktika tuleviku arhitektidele. “Seni oleme toimetanud pigem mudelite maailmas. Viimased kaks nädalat on kogu kursusele jaganud õppetunde, et oma ideelennud tuleb ka füüsiliselt realiseerida. Nägime oma suure tiimiga vaeva ja kindlasti jääme me ehitusperioodile rõõmuga tagasi vaatama,” lausus Jagus.

 

EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan Sille Pihlak leiab, et tänavuse varjualuse muudab tähelepanuväärseks selle asukoht. “Kui viimastel aastatel on tudengite tööd hästi teeninud Tartu kesklinna elanikke ja külalisi, on nüüd mindud uutele territooriumidele. Kortermajade vahele, mis vajavad rikastamist kokkutulemise kohtade ja vaba aja veetmise aladega. Kui inimestele luuakse rohkem võimalusi magalarajoonides midagi uut avastada või hoopis igapäevaelust paus võtta, tõuseb ka nende linnaosade ruumikvaliteet. “AVA” on hea näide parema linnaruumi lahendustest.”

Ka Tartu abilinnapea Elo Kiiveti sõnul tutvustab tudengite töö tartlastele linnaruumi rikastamise võimalusi. “Aastatepikkune koostöö kunstiakadeemiaga on Tartu tänavapildile väga viljakaks osutunud. Varjualused tõestavad, et noortel tudengitel on oskused ja sotsiaalne tunnetus, kuidas elukeskkonda inimeste jaoks huvitavamaks ja rikkamaks muuta. Annelinn on seda nüüd kindlasti varasemast veel rohkem,” sõnas Kiivet.

AVA projekteerimise-planeerimise töögrupp: Heidi Jagus, Maria Johanna Ahtijainen, Robin Pints, Mart Nael, Oskar Toomet-Björck, Harriet Piirmets, Nele Lisette Hera, Mark Metsa, Elenor Pihlak, Elisabeth Ersling.

Ehitus: Marie Elle Melioranski, Aliis Vatku, Lilian Källo, Lisandra Lipp, Katariina Klammer, Katariina Vaher, Joonas Ott, Martin Vatku, Eliis Kurvits, Mihhail Grigorjuk, Oskar Kask.

Kursuseprojekti juhendasid arhitektid Elina Liiva, Helena Rummo ja Margus Tammik.  Konstruktsioonide osas suunasid tudengeid Andres Lehtla ning kogu projekti ehituse osas Ragnar Kekkonen. Tänavune varjualune on juba neljas Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna raames valmiv EKA arhitektuuritudengite projekt, üldse aga juba 19. taoline väikevorm. Tartu kesklinnast leiab eelnevatel aastatel ehitatud varjualused “Nurk”, “Kino” ja “Linnutee”.

Varjualuse valmimist toetasid Tartu linn, Eesti Kultuurkapital, Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit, Keskkonnainvesteeringute Keskus, Thermory, Kotton Betoon, Raitwood, ITK Lighting, Hektor Light ja Tartu Ehitusmaterjalide Ringkasutuspank.

Lisaks toetasid projekti Norman-Optika, Leibur, Nudist peenjoogivabrik, Punch Club, A Le Coq, Põhjala Brewery, ERM, BrainGames ja BurgerBros.

BH9A0013
BH9A0050
BH9A0065
BH9A0102
BH9A0111
BH9A0130
BH9A0168
BH9A0178
BH9A0189
BH9A0213
BH9A0218
BH9A0226
BH9A0084
BH9A0246
BH9A0253
BH9A0328
BH9A0288
BH9A0335
BH9A0349
BH9A0353
BH9A0384
BH9A0364
BH9A0280
BH9A0408
BH9A0419
Varjualuse AVA avamine 18. juulil Tartus. Fotod Evelin Lumi.
Jaga sõpradega:

Postitas Tiina Tammet
Viimati muudetud