Foto: David Gauffin
Asukoht:
A-501, EKA
A-501, EKA
Algus k.p.:
10.12.2024
Algusaeg:
16:00
Lõpp k.p.:
10.12.2024
Bianca Herlo annab avaliku loengu „„Digitaalne õiglus. Feministlik tulevik / Digital Justice. Feminist Futures“ teisipäeval, 10. detsembril kell 16:00 ruumis A501.
Disain, kunst, kultuur, meedia ja teadus püüavad innukalt kategoriseerida digitehnoloogia uusimaid arenguid. Jaatavad hääled kiidavad eriti GenAI-d ja selle potentsiaali, kriitilised hääled väljendavad muret digitehnoloogia ja eriti tehisintellekti arengu ning nende ökosotsiaalsete tagajärgede pärast. Keeruliste struktuurikriiside, tehnoloogiast tingitud transformatsiooniprotsesside ja ebakindla tuleviku tingimustes võivad uued arusaamad teadustööst ja teadmiste tootmisest mängida määravat rolli.
Kuidas kujundada digitaliseerimisprotsesse inimeste ja keskkonna õiglasema tuleviku huvides? Mil määral saab praktikapõhist teadustööd mõista transformatiivse uurimistööna?
Bianca Herlo on öko-sotsiaalse disaini professor ja kompetentsikeskuse „Transformation Design“ juht Luzerni ülikoolis. Ta on aastaid tegelenud ebavõrdsuse, sotsiaalse ja digitaalse osaluse küsimustega ning disaini potentsiaaliga õiglasema digitaalse transformatsiooni saavutamiseks.
Weizenbaumi instituudi ja Berliini Kunstiülikooli uurimisrühma juhina on ta töötanud riiklikus ja rahvusvahelises koostöös kunsti, akadeemiliste ringkondade, poliitika ja kodanikuühiskonna osalejatega, et uurida, kuidas ebaõigluse ja ebavõrdsuse esilekerkivaid diskursusi saaks interpreteerida struktuurseteks muutusteks.
Bianca on rahvusvahelise sotsiaalse disaini võrgustiku (SDN) asutajaliige ja Saksa disainiteooria ja -uuringute ühingu (DGTF) esimees. Alates 2022. aastast on ta kaasjuhtinud podcasti „Purple Code. Intersektsionaalseid feministlikke vaatenurki digitaalsetele ühiskondadele“ (purplecode.org).
Design Issues 2024 avatud loengud toimuvad Sandra Nuudi ja Ruth-Helene Melioranski disainiprobleemide kursuse raames ning on avatud kõigile huvilistele.