Moedisaini korralduse esmakursuslaste mega kogemus Tallinn Fashion Weeki tagalaval

Moedisaini korralduse tudengid: Elisabet Mätlik, Margared Pius, Mette Lemmik, Jan-Christofer Sarapik / Foto: Iris Tähema
Moedisaini korralduse tudengid: Elisabet Mätlik, Margared Pius, Mette Lemmik, Jan-Christofer Sarapik / Foto: Iris Tähema

Moedisaini korralduse esimese kursuse tudengitel oli sellel sügisel võimalus osaleda Tallinn Fashion Weeki moenädala showde tagalaval. Mis ülesanded neil olid, ja mida see neile õpetas, sellest räägivad Mette Lemmik, Elisabet Mätlik, Jan-Christofer Sarapik ja Margared Pius, kes kõik kuuluvad ka ERKI 2025 korraldustiimi.

Mida Tallinn Fashion Weekil (TFW) kaasa löömine teile andis, mida sisaldas ja õpetas?

See oli mega kogemus, töötada Eesti tippdisaineritega ja väga lahedate inimestega!! Esimene päris kogemus tagalaval, mis tähendab, et nii palju sai õppida oma ala tegijatelt. Vilve Unt on tegutsenud kauem kui meie elus olnud, mis tähendab, et teadmiste pagas, mida ta ka meile jagas on meeletu suur. TFW on Eesti maastikul üks suurimatest moeüritustest ning kuna me korraldame see aasta ka ERKI Moeshowd, siis kõik, mida on võimalik telgitagustes õppida, tuleb meile vägagi kasuks.

Margared: Kaubamärgil Mammu Couture sai kevadel täis 10 tegevusaastat ning need moeshowd on alati glamuursed, ajatud ning väikese kiiksuga. Mammu Couture oli mulle meelde jäänud oma huvitavate riiete lahendustega, seetõttu tahtsin saada osa sellest loomingu esitlusest ja rohkem teada, milline on elu ateljees. Võin öelda, et kogemus tasus end igati ära ja sooviksin seda kindlasti korrata.

Jan-Christopher: TFW-il kaasalöömine andis mulle ootamatult väärtusliku kogemuse. Näha kogu telgitagust – millega disainer peab tegelema enne showd ja kuidas käivad ettevalmistused – oli omaette elamus. Samuti õppisin, kui tähtis on disaineri jaoks pingelistel hetkedel rahulikuks jäämine.

Cärol Ottile abiliseks sattusin enamjaolt tänu moedisaini korralduse juhi Marion Laeva kirjale, kus talle otsiti abilisi. Algul mõtlesin mitte kirjutada oma tiheda graafiku tõttu, kuid juhuslikult sattus Cärol kaks tundi hiljem minu töö juurde. Kui kuulsin, et tal on väga raske ja ta vajab hädasti kedagi appi, otsustasin kirjutada. Talle sobis minu graafik hästi, ja nii see läkski. Cärol on väga tore – tema rõõmsameelsus ja hea tuju aitasid mul ürituse päeval rahulikuks jääda, kui endal närv sisse kippus tulema.

Mis olid teie ülesanded TFW korraldamisel?

Mette, Elisabet, Margared: Meie ülesanded varieerusid vastavalt disainerile. Näiteks Vilve Undiga saime nelja peale igaüks endale kaks modelli, kelle eest me vastutama pidime. Jälgisime, et modellidel oleks kõik komplekti osad ilusti seljas, aksessuaarid peal ja aitasime lava taga kiiret komplekti vahetust teha. Kui see hetk tegelikult kätte jõudis, siis olenemata sellest, et olime korralikult kõik ette valmistanud, oli lava taga kaos, 10 kõige stressirohkemat minutit!

Päeva alguses küsis Vilve meilt ka stilistilisi küsimusi ehk saime sõna sekka öelda komplektide lõpptulemuse osas. Kõik oli hästi organiseeritud ning vahepeal jäi meil aega ümbrust uudistada.

Margared: Mammu Couture juures abis olles pidin ma jälgima üleüldist korda ning oluline oli märgata detaile, mis tohivad ja mis ei tohi olla show ajal. Näiteks oli oluline, et modellidel poleks ehteid enne runwayle minemist ning kellel olid sokid, pidid need vähemalt pool tundi enne ära võtma, muidu on laval hõõrdumisrante näha. Olulisem ettevalmistus käis kaks päeva enne showd, kui toimusid fittingud, viimaste detailide valmistamine ja show kokkupanek. Nendel päevadel pildistasin modellide seljas sobivaid riietusi ning sain valmistada showsse pruudikimbu, millega Kelly Sildaru moeetenduse lõpetas. Show päeval oli Mammul ja tema abilistel suur töö ära tehtud, kõik riided ja aksessuaarid modellide järjekorra järgi jagatud. Lava taga oli kõige olulisem osa aidata modellid kiiresti riidest lahti ning jälle riidesse. Enamus modellidel oli 3-4 looki ehk vahetused kestsid maksimaalselt 1 minut.

Jan-Christopher: Mina olin abiks Cärol Ottile, kus minu ülesanneteks oli näiteks päev varem koostada külaliste nimekiri. Samuti võtsin vastutuse prillide eest, mida pidid kandma Cäroli modellid. Ürituse päeval aitasin valida modellidele jalanõusid ja sobitada prille vastavalt erinevatele lookidele. Lisaks sain päeva jooksul ka mitmeid jooksvaid ülesandeid nagu kostüümide viimased lihvimised, uue prillipaari toomine, mis oli äsja valmis saanud ja muud väiksemad tööd.

Mida on moedisaini korralduse eriala mulle õpetanud?

Hetkel oleme olnud EKA tudengid ainult paar kuud, seega oleme oma pädevusi alles omandamas, aga seni on olnud väga põnev ja mitmekesine. Erialased tunnid on praegu moekontekst, tulevikustsenaariumid moes ning disain ja innovatsioon, mis annavad hea ülevaate sellest, kuhu ja kuidas disainivaldkonnas edasi liikuda. Valisime erialaks moedisaini korralduse, sest see on kuldne kesktee moe- ja ärimaailma vahel. Meie eriala annab nii palju vajalike teadmisi ja oskusi, laiendab silmaringi, kuid samas  arendab ka mitmekülgselt käelisi oskusi. Õppetöö on suunatud praktiliste ülesannete ja probleemide lahendamisele, mis annab meile võimaluse kasutada ja praktiseerida erialaseid teadmisi koheselt.

Moedisaini korraldus on laiapõhine eriala ning karjäärivõimalusi, mille vahel valida on palju – loomeettevõtlusest meediani. Lisaks pakub meie erialajuht Marion Laev meile pidevalt erinevaid tööpakkumisi ja koostöö võimalusi. Kui kõrval on selline toetav isik nagu Marion, on ka meil rohkem motivatsiooni olla initsiatiivikamad ning leida häid karjäärivõimalusi. 

Epiloog

Tekkinud on tunne, et oleme õiges kohas!  Kuigi õpingud on intensiivsed, on need samaaegselt  mitmekesised ja inspireerivad. Eriti meeldib õpikeskkond ja inimesed, kes juba iseenesest mõjuvad inspireerivalt. Meie kursusel on palju ettevõtlikke tudengeid, seega on lihtne kaasata mõttekaaslaseid uutesse projektidesse ja tegemistesse. Kooshingamine hoiab meid grupina pidevas arengus.

Oleme ühise eesmärgina otsustanud oma ülikooliõpinguid ja eriala ka sotsiaalmeedias tutvustada. See aitab huvilistel rohkem aimu saada meie argipäevast, õpingutest ja koos toimetamistest. Teadmised, kogemused ja oskused, mis oleme selle üürikese aja jooksul suutnud omandada on alles esimene tükk meie suurest puslest. 

Oleme väga tänulikud TFW kogemuse ja loodetavasti kohtume juba kevadel jälle lava taga, sest kuulume kõik ju ka ERKI 2025 korraldustiimi.

 

Moedisaini korralduse tudengite tegemisi saab jälgida https://www.instagram.com/eka_moedisainikorraldus/

image1
image1
image4
image7
image6
image9
image14
image11
image12
image13
Jaga sõpradega:

Postitas Piret-Klea Velleste
Viimati muudetud