Museoloogia õppereis Saamide (pärandi) juurde

Saami muuseum Siidas, foto Annika Haas

Selle aasta alguses, 13.- 16. jaanuaril käisid kunstikultuuri teaduskonna kunstiteaduse ja visuaalkultuuri uuringute ning muinsuskaitse ja konserveerimise magistrandid ja museoloogia mikrokraadlased Soomes museoloogia välispraktikal. Täpsemalt võeti suund Põhja-Soome, kus tutvuti läbi erinevate näidete sealsete muuseumitega ja hariti ennast saami kultuuripärandi vallas. Õppekäik toimus jätkuks kursusele “Muuseum teoorias ja praktikas”.

Õppekäik algas Soome Rahvusmuuseumi kogude külastamisega. Kogusid tutvustas intendant Katri Lahti, kes tegeleb muuseumi kollektsiooni logistilise korraldusega ning ühtlasi ka konserveerimisega. Juttu oli kultuuripärandi reparatsioonist Soomes ja Põhjamaades ning saami kultuuripärandi tagasiandmisest kogukonnale Soome Rahvusmuuseumi näitel. Nimelt tagastas Rahvusmuuseum 2021. aastal Siida Saami muuseumile üle 2000 museaali. Tehti tuur kogudes ning tutvuti muuseumi konserveerimisosakonnaga, kus oma tegemistest rääkis muuhulgas ka vilistlaspraktikal olev EKA vilistlane Maria Pommer.

Edasi võeti suund põhja, kus väisati Inaris asuvat Siida muuseumi. Tegu on 1960. aastatel asutatud muuseumiga, mis sai alguse vabaõhumuuseumist. Tänaseks on sellest välja kujunenud väga silmapaistev saami kultuuripärandiga tegelev institutsioon. Reisiseltskonna võtsid vastu muuseumi direktor Taina Máret Pieski, peakuraator Anni Guttorm ja kogukonnatöö koordinaator Pia Nikula. Ühiselt vaadati muuseumi võrdlemisi värsket püsinäitust, külastati vabaõhumuuseumit ning lõpuks koguneti ühise laua taha, et kuulda veel nende tegemistest – esemete tagastamisest, kogukonnatööst, näitustest ja institutsiooni toimimisest. Siida tegeleb aktiivselt saami ajaloopärandi mõtestamise ja tõlgendamisega, eriti olulisel kohal on saami kogukond, kes on muuseumi jaoks ilmselge prioriteet.

Lisaks külastati Rovaniemi kunstimuuseumi, mis asub Korundi kultuurimajas. Seal tervitas tudengeid ja õppejõude kogude peakuraator Aira Huovinen. Muuseum tegeleb kaasaegse kunstiga ning täiendab oma kogusid iga aasta uute kaasaegsete töödega. Näituseid tehakse peamiselt oma kollektsioonist lähtuvalt, mis on enamjaolt annetatud Wihuri fondi poolt. Soovijad said külastada veel ka Rovaniemis asuvat Arktikumi, mis on sealne teaduskeskus ja ajaloomuuseum. Helsingisse tagasi jõudes oli omal valikul võimalik külastada näiteks Kiasmat, Amos Rexi või Ateneumi.

Iga päeva lõpuks koguneti kokku ühiseks seminariks, mille käigus sai päeval kuuldu ja nähtu üle arutada. Diskussioonid olid väga huvitavad ning aitasid kõike kogetud kinnistada. Praktikareis andis süvendatud teadmisi põhjanaabri muuseumide kogumispraktikatest, kunsti ostupoliitikast ning saami kunsti- ja ajaloopärandi edendamisest ja säilitamisest.

Reisil osalesid: Kersti Peetris, Eleri Paatsi, Hanna Õunapuu, Emili Kelle, Birgit Tohter, Lisette Metsniit, Eleriin Miilman, Sergei Trofimov, Annika Haas, Mikk Lahesalu, Katarina Ida-Maria Nyysönen, Hanna Strauss, Iris Peremees, Anastassia Janovskaja, Diana Illak, Anastassia Langinen, Siiri-Liis Huttunen, Ingrid Ruudi, Triinu Rannula, Annika Tiko, Rahul Sharma, Kadi Kapral, Veiko-Joel Kokk, Laura Arum-Lääts, Helena Pärenson.

Juhendasid Anu Allas ja Linda Kaljundi.

Teksti koostasid: Hanna Õunapuu, Emili Kelle, Kersti Peetris, Anastassia Janovskaja

Pildid: Annika Haas ja Annika Tiko

Õppereisi rahastas:

Saami muuseum 6_Annika Tiko
BB5A2602
Soome rahvusmuuseum_Annika Tiko
BB5A2719
Soome rahvusmuuseum2_Annika Tiko
BB5A2821
BB5A2861
BB5A2881
Saami muuseum 2_Annika Tiko
Saami muuseum1_Annika Tiko
Saami muuseum 3_Annika Tiko
Saami muuseum 5_Annika Tiko
Saami muuseum 4_Annika Tiko
BB5A2992
virmalised Inaris_Annika Tiko
IMG_1681
Saami parlamendihoone_Annika Tiko
BB5A2830
bussireis Inarist Rovaniemi_Annika Tiko
bussipeatus eikuskil_Annika Tiko
BB5A3132
BB5A3261
rong Rovaniemis_Annika Tiko
Fotode autorid Annika Haas ja Annika Tiko
Jaga sõpradega:

Postitas Annika Tiko
Viimati muudetud