EU-REPAIR: Töövahend väärtusliku hoonestatud keskkonna jätkusuutlikuks optimeerimiseks (Euroopa Kliimainitsiatiiv, 2025-2027)

Pagari seltsimaja Alutaguse vallas: 1920. aastatest pärit tüüpne puidust koolimaja Eestis. Foto: Triin Reidla

Hooned tekitavad märkimisväärse osa Euroopa süsinikdioksiidi heitkogustest, mistõttu on ülioluline nende kestlik renoveerimine. Paljude Balti ja Balkani piirkonna ajalooliste hoonete puudulik energiatõhusus suurendab nende keskkonnamõju ja energiatarbimist. Probleemideks on vananenud hoonefond, piiratud renoveerimismäärad ning vajadus erioskuste ja uuenduslike lähenemisviiside järele, eelkõige kultuuripärandi hoonete puhul. Euroopa Kliimainitsiatiivi (EUKI) projekt EU-REPAIR toetab Euroopa rohelist kokkulepet ja riiklikke kliimastrateegiaid, edendades parandamise ja korduskasutamise tavasid, käsitledes samal ajal ringmajanduse põhimõtteid ja energiatõhusust.

Projekt suurendab suutlikkust kestlikuks renoveerimiseks, teadmiste vahetamiseks säästva renoveerimise osas ja vastupanuvõimeks kliimamuutustele, tagades väärtusliku hoonestatud keskkonna pikaajalise jätkusuutlikkuse projekti partnerriikides (Eesti, Saksamaa, Leedu, Põhja-Makedoonia, Serbia). Projekti raames pakutakse koolitust arhitektidele, inseneridele, käsitöölistele, üliõpilastele ja otsustajatele energiatõhusate remonditehnikate rakendamiseks, korraldatakse innovatsiooni ja ettevõtluse edendamiseks töötubasid, häkatone ja levitusüritusi. Digitaalse õppeplatvormi kaudu tagatakse juurdepääs parimatele tavadele, juhistele ja juhtumiuuringutele. Projekti mõju suurendab koostöö rahvusvaheliste partneritega, sealhulgas teadusasutuste ja kliimavõrgustikega. Kaasatakse ka kohalikke omavalitsusi ja sidusrühmi, et täiustada riiklikke õigusakte ja strateegilisi dokumente. EU-REPAIRi eesmärk on tagada ringmajanduse põhimõtete, taastuvate materjalide ja
riskihindamismeetodite integreerimisega ajalooliste hoonete säilimine, järgides samal ajal tänapäevaseid energiatõhususe standardeid.

Rahastaja: Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH
Periood: 02.2025-05.2027
Partnerid: Institute for Research in Environment, Civil Engineering and Energy (IECE);
Vytautas Magnus University (VMU); Innovation Center University of Nis

Projekti koduleht
Vt ETIS
Lisainfo: Triinu Väikmeri (triinu.vaikmeri@artun.ee)

Projekt on osa Saksamaa riikliku majandus- ja kliimameetmete ministeeriumi (BMWK) Euroopa kliimaalgatusest (EUKI).

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud