Tehnikadoktor Ervin Pütsepa Mälestusfondi 2014. aasta auhinna pälvis professor Krista Kodres monograafia “Esitledes iseend. Tallinlane ja tema elamu varauusajal” eest. Preemia anti üle 19. septembril kell 17 Eesti Arhitektuurimuuseumis Rotermanni soolalaos.
Raamat murrab tavaarusaama, et vanalinn koosneb peamiselt keskaegsetest hoonetest ja muudatustest alates 19. sajandi lõpust, tuues esile tähelepanuväärse 17.-18. sajandi vahekihistuse nii linnaruumis kui eriti majades sees. Teda ei huvita ehitised iseenesest, vaid see, kuidas majad esitlesid oma omanikku. Teisenenud arusaamad mugavusest, hügieenist, maitsest, usust, käitumisest ja esinduslikkusest koos majandusliku kandevõime ja saadaolevate teostajatega kokku moodustavad omaniku tellimuse keerulise kompleksi. Kodres uurib, kust pärinevad Tallinna kosunud eliidi ideed oma kodude kaasajastamisel ja leiab arhitektuuritraktaatidest eelkäijad tänastele kodukujundusajakirjadele. Tegu on uurija pikaaegse tööga, mille empiiriline materjal on valdavalt kogutud eelmisel sajandil. Kunstiteaduses toimunud pöörete tõttu muutus aga autori pilk ja palju on tulnud ümber mõelda, mistõttu võttis tõlgendusprotsess rohkelt aega, kuid andis värske tulemuse.
Rootsis elanud arhitekti ja kunstiajaloost kirjutaja, tehnikadoktor Ervin Pütsepa kunstiteadusliku monograafia preemiat antakse välja 1996. aastast. Varem on selle pälvinud Mai Levin, Ants Hein, Leo Gens, Ene Lamp, Peeter Linnap, Mari Laanemets jt väljapaistvad uurijad. Tänavu juhtis žürii tööd Mart Kalm ja liikmed olid Anu Allas, Katrin Kivimaa, Kersti Markus ning Anneli Randla.
Dr. phil. Krista Kodres on Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse instituudi professor ja üksiti Tallinna Ülikooli vanemteadur. Monograafia ilmus Tallinna Ülikooli Kirjastuse Artes sarjas 2014.