Täna, 28. augustil kell 14.00 toimub Eesti Kunstiakadeemia Rüütelkonna hoones uue õppeaasta pidulik avaaktus, kus rektor prof Mart Kalm tervitab akadeemiasse 311 uut tudengit ja mitmeid uusi õppejõude ja töötajaid.
Arhitektuuriteaduskonda asub õppima 48 üliõpilast, Disainiteaduskonda 138, Kunstikultuuri teaduskonda 46, Vabade Kunstide teaduskonda 69 ja Avatud Akadeemia venekeelsele meediagraafika õppekavale 10 üliõpilast. 2015/16. õppeaasta sügisel alustab Kunstiakadeemias õpinguid üle 70 välisüliõpilase, enamus neist Euroopast, kuid kaugematest paikadest on tuldud Venetsueelast, Jaapanist, Austraaliast ja Ghanast.
“Mina tulin siia õppima moodi, sest mul on plaan tulevikus disainerina Eesti ettevõtetega koostööd teha,” põhjendab vahetusüliõpilane Soomest.
Paljud vahetusüliõpilased on tulnud siia varem EKAs õpingud sooritanud kaastudengite positiivse tagasiside põhjal, milles on kiidetud EKA individuaalset lähenemist, kõrget professionaalset õppejõudude taset ja ülikooli rahvusvahelist mainet.
Kunstiakadeemial on kavas rahvusvahelist haaret laiendada, käesoleval õppeaastal avati inglisekeelsena sisearhitektuuri magistriõpe, seega on EKAs nüüd võimalik inglise keeles õppida kokku neljal rahvusvahelisel õppekaval – animatsioon, urbanistika, sisearhitektuur ning disain ja tootearendus (viimane ühisõppekava TTÜ-ga).
Uuest õppeaastast asub Eesti Kunstiakadeemia Avatud Akadeemiat juhtima Herdis Ojasu.
Avatud Akadeemia on suurim elukestva kunstiõppe keskkond Eestis, mis pakub õppimisvõimalusi väljaspool riiklikult rahastatud haridust. Avatud Akadeemia annab mitmekesised võimalused enesearenguks ja kompetentsuse tõstmiseks, korraldades kunstiõpet ja koolitusi visuaalkultuuri valdkonnas laial skaalal huvilistele.
Ojasu on omandanud hariduse juura ja majanduse alal, aastaid olnud suurettevõtete personalidirektor ja tegevjuhtinud nii Eesti kui ka rahvusvahelisi ettevõtteid. Viimased kümmekond aastat tegutsenud peaasjalikult eraettvõtjana ettevõtluse erinevate valdkonna juhtimisstrateegiate alal. Ta on lektor, käsiraamatute kaasautor ja osalenud tööseadusandluse seadusloomes. Herdis on kahe lapse ema.
“Ja minu suur salaarmastus on kunst selle kõikides vormides. Ja ilmselt siis just nüüd tekkis lõpuks ometi võimalus oma salakirg tööks vormistada ning seda kirge kõigi soovijatega Avatud Akadeemia kaudu jagada ning luua,” põhjendab Herdis Ojasu uusi väljakutseid Kunstiakadeemiasse tööle asudes.
Uued juhid on sügisest ka viiel erialaosakonnal: moedisaini osakonna juhtivprofessoriks valiti kauaagne Montoni peadisainer Piret Puppart ning tootedisaini osakonda hakkab juhtima Aivar Habakukk, AS Balteco peadisainer. Graafika õppetooli asub juhtima kunstnik Liina Siib, kes on olnud varasemalt Kunstiakadeemia õppeprorektor ja pikaaegne õppejõud. Kunstihariduse osakonna kunstididaktika professoriks valiti hollandlane Jan van Boeckel, kes töötas Islandi Kunstiakadeemias disainiteooria õppekava juhina ja on omandanud doktorikraadi Aalto Ülikoolis. Graafilise disaini osakonna juhiks asub dotsent Indrek Sirkel, kes on lõpetanud Hollandis Gerrit Rietveldi Akadeemia ja tudeerinud aastases residentuuriprogrammis Jan van Eycki Akadeemias ning töötanud pikalt Eesti Kunstiakadeemias õppejõuna, külalisdotsendina ning on tunnustatud kunstikirjastuse Lugemik üks asutajatest ja graafiline disainer.
Uute tulijate ergutamiseks kingivad Kaasaegse kunsti festivali ART IST KUKU NUUT algatajad ja korraldajad Rael Artel ja Kaisa Eiche kingivad värsketele tudengitele festivali trükised. Sisutihedad kataloogid, mis kätkevad kuraatoritekste, intervjuusid rahvusvaheliste ja kohalike kunstnikega ning korraldajatega, avavad noortele kunsti-, disaini- ja arhitektuuritudengitele eelkäijate mõttemaailma ja ühiskonnas ning kunstivaldkonnas aktuaalseid dialooge.
„Kuigi kaasaegse kunsti festival ART IST KUKU NU UT on oma aktiivse tegevuse lõpetanud, elab festival edasi rohkearvulistes trükistes, mis räägivad tänapäeva kunstis olulistest teemadest ning tutvustavad tähelepanuväärsete kunstnike loomingut. ART IST KUKU NU UT poetab juba mitmendat aastat kunstierialadele õppima asujate rebasekottidesse 1—2 festivali trükist, et noorte maandumine kunstimaailma pehmem oleks ja kohe esimesel päeval saaks end kunstiilmas käivate diskussioonidega kurssi viia, “ selgitab ART IST KUKU NUUT üks algataja ja pikaaegne kuraator, EKA vilistlane ja tänane Tartmusi direktor Rael Artel.
Kataloogid antakse uutele tudengitele üle õppeaasta avaaktusel nn rebastekottides.
Eesti Kunstiakadeemiast
Eesti Kunstiakadeemias on võimalik õppida ligi kolmekümnel erialal Arhitektuuri, Disaini, Kunstikultuuri ja Vabade kunstide teaduskonnas, paljudel neist saab Eestis kõrghariduse omandada vaid siin. Ülikool teeb koostööd maailma tippülikoolidega ning on oluliste rahvusvaheliste haridus- ja erialavõrgustike liige, mis annab siin õppijatele ja töötajatele suurepärased võimalused silmaringi ja mõttemaailma avardamiseks ning enesearenguks. Eesti Kunstiakadeemia on Eesti Disainikeskuse ja Eesti Arhitektuurikeskuse üks ellukutsuja ning osaleb aktiivselt riiklike disaini-, linnaplaneerimise-, hariduse- ja kunstistrateegiate väljatöötamises. Siia on oodatud õppima sotsiaalselt tundlikud, motiveeritud ning loovad mõtlejad.