Mis toimub polaaraladel? Kuidas globaalne kliimasoojenemine mõjutab nii Arktikat kui Antarktikat? Mida polaaralad meile täna pakuvad ja millist teadustööd seal tehakse? Kuidas inimesed ekstreemsetes tingimuses toime tulevad ja millist ruumi enda ümber vajavad?
Polaararhitektuuri töötuba pakkus arhitektidele, disaineritele ja teadlastele üheskoos võimaluse kavandada oma polaarjaam, mis arvestab ekstreemsete ilmastikuoludega ning loob head tingimused elamiseks ja teadustööks.
TÖÖTUBA
Töötoa eesmärk oli saada ülevaade polaaralade kliimast, ehitatud keskkonnast ja teadustööst ning disaini ja arhitektuuri võimalustest midagi praktilist polaartingimustesse kavandada. Oluline oli mitmete erialade ühendamine — töötuppa kutsuti tudengeid ja erinevate erialade spetsialiste: arhitekte, sisearhitekte, disainereid, kunstnikke, ehitusinsenere ja teadlasi.
Tiimid said valida endale sobiva polaarpiirkonna ja huvipakkuva teadusjaama funktsiooni ja programmi. See võis olla näiteks nii suur teadusjaam Antarktikas, meteoroloogiajaam Põhja-Jäämere rannikul Arktikas, kokkupandav ajutise otstarbega teaduslabor või triivival merejääl asuv baas. Intensiivse nädalalõpu tulemusena valmisid teadusjaamade kavandid.
Töötuba juhendasid arhitekt Mari Hunt ja polaaruurija, geograaf ja fotograaf Timo Palo, konsulteerimas olid ka teised arhitektid ja Eesti Polaarklubi teadlased.
NÄITUS
Töötoa tulemusena valmivatest projektidest ja makettidest avatakse koostöös Eesti Meremuuseumiga polaararhitektuuri näitus Lennusadamas. Näitus eksponeeritakse populaarsete polaaruurimise ajalugu tutvustavate näituste „Võidujooks maailma lõppu” ja „Jäine teaduslabor ja Eesti” kõrval, lisades ajaloonäituste juurde tuleviku polaarjaamade võimalusi tutvustava teemaarenduse. Sealt edasi liigub näitus sügisel Ida-Virumaale Kukruse Polaarmõisa.
10.03 – 3.04 Näitus Lennusadamas
INFO
Korraldaja: Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskond
Kontakt: Mari Hunt, mari@b210.ee
REGISTREERIMINE
Töötuppa registreerimine on lõppenud!
Aga kui avastasid töötoa alles nüüd ja tunned, et tahaksid kindlasti osaleda, siis võid veel endast märku anda siin: http://goo.gl/forms/44797eO9CH
TOETAJAD: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Polaarfond, Eesti Polaarklubi, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Meremuuseum, Lennusadam, Moodne Valgustus, Vipex, Proplastik, Polarsol, disainistuudio UnSeen, arhitektuuribüroo b210