Vaid paar päeva pärast oma 60. sünnipäeva lahkus meie hulgast kunstiteadlane ja -kriitik Ants Juske.
Oma ülekohtuselt lühikeseks jäänud elu vältel jõudis Ants Juske saavutada palju. Tema elus oli kaks arvestatavat kirge: kunst ja sport. Kui noorpõlves domineerisid spordisaavutused, siis Tartu Ülikoolis, mille ta lõpetas 1979. aastal kunstajaloolasena, jäi peale huvi ning kiindumus kunsti vastu, ehkki aktiivne spordiarmastus ei lahkunud temast kunagi.
Avalikkusele tuntuks sai Juske veel õpingute aegu Tartus, mil nad koos Linnar Priimäega kirjutasid 1978. aastal „Tartu sügise“, mida on hiljem peetud oma põlvkonna manifestiks. Iseloomulikuna toonasele nõukogude ajale tõi see tekst, kantuna ette raadios Vaba Euroopa, kaasa n-ö vaikivad repressioonid – aastaid kestnud oma nime all avaldamiskeelu ajakirjanduses, „vabatahtliku“ lahkumise aspirantuurist ning ühes sellega tavapärase teadlasekarjääri katkemise. Oma doktoritöö kaitses Juske 2003. aastal.
Ants Jusket on peetud ka eesti kunstikriitiku arhetüübiks. Sõltumata töökohast – Tartu Kunstimuuseum, Eesti Kunstnike Liit, ajakirjandus, Tartu Kõrgem Kunstikool – oli ta alati varmas kirjutama teravaid ning probleemseid kunstiarvutusi. Tema avaldatud artiklite hulk on hämmastavalt suur: alates 1980. aastast, mil ilmus tema esimene kunstikriitiline artikkel, on neid kindlasti üle paari tuhande. Siia kõrvale mahuvad mitmed monograafiad alates uurimusest „Kunstnik. Ruum. Pilt“ (1991) kuni viimase, alles paari aasta taguse raamatuni „Salvador Dali ja sürrealism Eestis“. Ants Juske on kaitsnud filosoofiadoktorina doktoritöö “Ümberpööratud perspektiivi kulturoloogilised, semiootilised ja taju-psühholoogilised tekkemehhanismid” (2003).
Ants Jusket nimetamata on raske rääkida 1980. aastate lõpu ja 1990. aastate kunstielust. Raske on seda ülehinnata. Lisaks oma uut temaatikat käsitlevatele kirjutistele oli ta nendel aastatel mitmete märgilise tähendusega näituste („Kunsti piirid“, „Eesti kui märk“ jne) kuraator, mis oluliselt muutsid meie selleaegset kunstipilti ning kujundasid järgnevat. Mainimata ei saa jätta ka seda, et Juske on ka ise kunstitööde autor.
Kõike, mida Ants Juske tegi, tegi ta suure kire ning raugematu energiaga, olles sealjuures alati heasüdamlik ning teistest hooliv. Sellisena jäämegi teda meenutama.
Ärasaatmine toimub laupäeval, 20.02.2016 kell 14.30 Pärnamäe Krematooriumis.
Eesti Kunstnike Liit
Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing
Eesti Kunstimuuseum
Tartu Kunstimuuseum
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
Eesti Kultuuriministeerium
Eesti Kunstiakadeemia