Homme, 24. mail kell 18.00 toimub kinos Sõprus erinevaid valdkondi ühendav heategevuslik sotsiaalprojekt „Inimloomaaed”, mille eesmärk on avada ühiskonnale prostitutsiooni kui ärivaldkonna toimimise tegelikkust ja sellega seonduvaid varjulolevaid probleeme tänases Eestis.
“Kes meist poleks kuulnud ilusat muinasjuttu prostitutsioonist kui hästitasuvast ja glamuursest elukutsest. Tööst, mis toob leiva lauale, maksab kinni luksusliku elustiili ning pakub lisaboonusena veel ka naudingut. Prostitutsiooni reaalsus jutustab meile aga hoopis vastupidist lugu, kus peategelased on nõus seksima mitte üksnes raha, vaid ka kilekotitäie toidu ja uue narkodoosi eest. See on maailm, kus miski pole tabu. Olgu siinkohal mainitud, et mitte ükski Eesti Vabariigi seadus ei takista 14-aastaselt noorukilt seksi ostmist, prostitutsiooni kaasatute seas on ka invaliide ning briljantkeede asemel sätendavad taamal pigem halvenenud reproduktiivtervis ja lootusetus,” avavad prostitutsiooni kui tabuteema tagamaid “Inimloomaaia” korraldajad Helina Pukk, Marja Leisk ja Kätlin Teesalu.
Aruteluringis kohtuvad Sotsiaalministeeriumi nõunik Katri Eespere, prostitutsiooni kaasatud naiste rehabilitatsioonikeskuse Atoll esindaja Roman Krõlov ning Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuuri organiseeritud- ja raskete kuritegude talituse juhtivuurija Ardo Ranne. Debatti „Prostitutsioon kui ärimudel Eestis” aitab koordineerida Eesti Väitlusselts ning projekti produtsent Helina Pukk langetab katteloori nädalapäevi kestnud sotsiaalmeediaeksperimendilt. Seminariõhtu lõpetab M. Glawoggeri filmi tasuta linastus „Hoorade hiilgus” ning Eesti Kunstiakadeemia stsenograafia eriala magistrandi Maret Tamme loodud interaktiivne performance „Pop-up bordell” kino Sõprus esisel väljakul.
Maret Tamme sõnul püüab ta elava installatsiooniga publikule selgitada, et klaaskastis olevad “prostituudid” ei ole loomad puuris, vaid, et “ühiskond ja meie kõik oleme üks inimloomaaed ning osad inimesed ei ole paraku ühiskonna kiires muutumises suutnud toime tulla.” Installatsiooni loomiseks konsulteeris Tamme politsei organiseeritud kuritegevuse osakonna spetsialistidega, Tervise Arengu Instituudi spetsialistidega ning Atolli rehabilitatsioonikeskusega. Performance’is osalevad näitlejad teatrikool TeaterPolygonist: Kristi Tedrekin, Martin Rebane ja Jane Lauter.
Lisaks osaleb EKA-st projektis graafilise disaini eriala II kursuse tudeng Janar Siniloo, kes lõi kogu ürituse väljakutsuva visuaalgraafika, sh plakatid, flaierid jm väljundid.
“Ilma, et üritaksime maailma päästa, pöörame seekord pilgud inimestele enda ümber ja räägime valehäbi tundmata prostitutsiooni müütidest ja tegelikkusest,” selgitavad projektijuhid Helina Pukk, Marja Leisk ja Kätlin Teesalu.
Heategevusliku sotsiaalprojekti korraldajateks on Eesti Muusika- ka Teatriakadeemia ning Eesti Kunstiakadeemia, kes osalevad üliõpilaste ettevõtlusoskuste parandamisele suunatud projektis “Access” (Kesk-Läänemere INTERREG IV A programm).
ATOLL on Eestis tegutsev prostitutsiooni kaasatud naiste, sh inimkaubanduse ohvrite psühholoogilise ja sotsiaalse rehabilitatsiooni keskus, kes tegeleb tervisenõustamise, psühholoogilise ja sotsiaalse nõustamise, karjäärinõustamise ning juriidilise nõustamisega. Teenused on kättesaadavad eesti ja vene keeles. ATOLLi rahastavad nii Sotsiaalministeerium kui Tervise Arengu Instituut.
Teemat kajastatakse ka ettevõtmise kodulehel www.inimloomaaed.ee ja FBs aadressil https://www.facebook.com/Inimloomaaed.
Ürituse ajakava:
24. mail, 2013 Sõpruse kinos
18.00 – 19.00 ettekanded teemal Eesti hetkeseis (Eesti Politsei- ja Piirivalveamet, TAI, Atolli rehabilitatsioonikeskus)
19.00 – 20.15 debatt teemal “Prostitutsioon kui ärimudel Eestis”
20.15 – 21.45 film: “Hoorade Hiilgus” (M. Glawogger/ 2011/ Austria, Saksamaa)
21.00 – 23.00 installatsioon “Inimloomaaed”, Eesti KunstiakadeemiaLisaks käesoleval reedel toimuvale heategevuslikule sotsiaalprojektile oodatakse teemast huvitatuid 12. juunil kell 18.00 KUMU auditooriumisse, kus toimub jätkuprojekt. Lisainfo lähiajal.
“Inimloomaaia” projekti idee sündis 2012. aasta 27. septembril Telliskivi loomelinnakus toimunud seminaripäeval “Loominguruum – Creative space”. Seminari ideeks oli kokku kutsuda loomevaldkondade üliõpilased (teater, muusika, vabad kunstid, disain) ning luua ühes ruumis erinevaid valdkondi kokku põimides midagi sotsiaalselt kasulikku. Päeva ühe osana pidid üliõpilased genereerima erinevaid valdkondi haaravaid heategevuslikke ideid, kus teostamist väärivaks valiti prostitutsiooni käsitlev projekt.
Inimloomaaia projektimeekonda kuuluvad Helina Pukk (Ungari Instituudi programmijuht), Marja Leisk (EMTA kultuurikorralduse magistrant), Kätlin Teesalu (TLÜ reklaami ja imagoloogia tudeng), Kadri Tamm (EMTA Accessi projektijuht) ja Krista Saarniit (EKA Accessi projektijuht).
Toetajad: KINO “Sõprus”, Kumu Kunstimuuseum, Eesti Väitlusselts, St. Patrick´s pubi, Raul Rajangu, Euroopa Liit
Lisainfo:
Kätlin Teesalu
Helina Pukk
Teate toimetas ja edastas
Solveig Jahnke
Kommunikatsioonijuht
Eesti Kunstiakadeemia
Estonia pst 7/Teatri väljak 1
Tallinn 10143
Tel +372 6 267 111
Mob +372 56 26 4949