Tallinna Arhitektuuribiennaali 2015 installatsioon Kultuurikatlas
Eesti Kunstiakadeemia IV kursuse arhitektuuritudengid ja keraamikaosakonna tudengid püstitasid koostöös Natufia Labs-iga installatsiooni, mis tõi külastajani kontseptsiooni kaasaegsest toidutootmise viisist – tehiskeskkonda rajatud äraspidisest aiast. Eluslooduse, tehnoloogia ja disaini oskuslikul kombineerimisel saab toitu kasvatada seal, kus seda enim tarbitakse – tehiskeskkonnas ja otse linnasüdames – sõltumata loomuliku valguse, vee ja toitainete kättesaadavusest või pinnase reostatusest. “Tagurpidi aia” rajamisel kasutati hüdropoonilist kastmissüsteemi, järgiti praktilisi teadmisi alaspidi aiandusest ning oskusi luua taimedele isetoimiv keskkond, mis ei nõua inimestelt pidevat hoolitsust.
Taimede alaspidi hüdropoonilisel kasvatamisel on peale esteetilise väärtuse ka palju praktilisi aspekte. Sedasi on võimalik vähendada vajadust taimi hooldada ja neile tuge pakkuda. Kuna taimed ja nende viljad ei puutu mullaga kokku, pole muret parasiitide ega ka mädanevate viljadega. Kastminegi on palju lihtsam, kuna vesi jõuab esimesena juurteni, mistõttu kasvavad taimed palju jõulisemalt ning, gravitatsiooni jõul vabalt rippudes, ei vaja varred toestamist. Automaatne kastmissüsteem viib taimedeni vajalikud toitained ning inimesel vaja teha muud kui vaid ainult taimed kohale asetada, nende kasvu imetleda ja vilju maitsta.
Hüdropoonika kasutamine väldib mulla kasutust ja lubab loobuda raskepärasest kandekonstruktsioonist. Eridisainiga vaasidesse asetatud taimed on riputatud kettidele, mis ühtlasi juivad ka vee taimedeni. Tagurpidi aed ühendab industriaalsuse looduslikkusega, kerguse voolavusega, lõhnad valgusega, pakkudes külastajale uusi aistinguid ja ruumikogemusi.
Installatsiooni valmistamisel osalesid:
Tiimi juht: Renee Puusepp
Disain: Anne Vingisar, Joonas Tanne, Marianna Zvereva
Tehnoloogia: Lauri Kapp (Natufia Labs)
Keraamika: Kersti Laanmaa, Oksana Teder, Helena Tuudelepp, Aleksandra Kazanina
Algne Idee: Liis Uustal, Anne Vingisar, Joonas Tanne, Helen Tikka, Anni Haldre
Installatsiooni toetas: Grüne Fee ja Eesti Kultuurkapital