Reedel, 25. novembril kell 16.00 avatakse Kuressaare linnuses Eesti Kunstiakadeemia (EKA) tudengite töödest koostatud polaararhitektuuri näitus “Polaarruum”, kus on eksponeeritud tuleviku polaarjaamade projektid ja maketid. Avamisele on oodatud kõik polaar-, arhitektuuri- ja disainihuvilised. Toimub ka vestlusõhtu teemal “Elamine polaaraladel”, kus osalevad Eest Polaarklubi liikmed, poliitik ja polaarklubi president Andres Tarand, Antarktika-uurija Vello Park, arhitekt Mari Hunt ja klubi eestvedaja Katrin Savomägi. Tegemist on rändnäitusega, mida sai kevadel näha Tallinnas Lennusadamas ning sügisel Kukruse Polaarmõisas. Näituse sündimisse panustasid tudengite kõrval arhitektid, sisearhitektid, disainerid ja polaarteadlased.
Näituse kuraatori, arhitekt Mari Hundi sõnul on Eestis oma väiksuse kohta ebatavaliselt palju polaarteadlasi ning ajalooliselt oleme tugev polaaruurimistraditsioonidega riik. Näitus sündiski soovist mõelda koos tudengitega, kuidas polaaraladel inimestele mõeldud ruumi projekteerimine käib ja kuidas meie arhitektid ja disainerid maailma kõige külmematesse paikadesse hoonestuse planeerimises kaasa saaksid lüüa. “Uurisime, kuidas luua paremaid võimalusi teadustööks ja arutasime, kas Eestil oleks vaja päris oma polaarjaama. Seoses kliimamuutustega on Arktika ka turistidele lihtsamini ligipääsetav, mis omakorda toob kaasa terve rea võimalusi ja probleeme. Töötoas pakuti välja universaalseid polaarjaamade disainlahendusi, mis praegusi trende arvesse võtavad ja selle põhjal nii praktilisi kui utoopilisi lahendusi loovad,” selgitas Hunt.
Saaremaa Muuseumi kultuurharidustöö osakonna juhatajal Anna-Liisa Õispuul on väga hea meel näitust Kuressaare linnuses võõrustada. “Kuhu mujale sobiks polaararhitektuuri tutvustav näitus paremini kui kuulsa Antarktika avastaja Bellingshauseni kodusaarele. Lisaks on meil suur rõõm, et näituse avamise puhul teevad väljasõidu Saaremaale ka Eesti Polaarklubi liikmed.”
Kuressaare linnuses jõuavad publiku ette erinevate meeskondade välja töötatud lahendused – näiteks Põhja-Jäämeres triivival merejääl paiknev teadusjaam, väike mobiilne teaduslabor, ülikoolihoone Antarktikas, jt. Näitus on avatud 25. novembrist 29. jaanuarini.
Näitusel aitasid teoks saada Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Polaarfond, Eesti Polaarklubi, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Meremuuseum ja Lennusadam, Moodne Valgustus, Vipex, Proplastik, Polarsol Global, disainistuudio UnSeen, Siltau Systems, arhitektuuribüroo b210, Eesti Arhitektide Liit, Saaremaa muuseum, Georg Otsa Spa Hotell.
Rohkem polaarinfot ja fotosid näitusest: https://www.facebook.com/polaarruum
Makettide pressifotod, autor Tõnu Tunnel: http://bit.ly/polaarruumpress
Lisainfo:
Anna-Liisa Õispuu
Kultuurharidustöö osakonna juhataja
Saaremaa Muuseum
+372 5021 654
anna-liisa@muuseum.tt.ee
Mari Hunt
Näituse kuraator
+372 556 55 330