Pressiteade
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia esitleb:
Teistmoodi Harmooniad II
Hans-Gunter Lock
Kontsert sooloviiulile ja kammeransamblile (esiettekanne)
mikrotonaalses Bohlen-Pierce helisüsteemis
Gerhard Lock – sooloviiul
Ansambel Projekt 7
dirigeerib Andrus Kallastu
28.11.2016
Tallinna Metodisti kirik
algusega kell 19.00
Toetajad: Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapital, Eesti Kunstiakadeemia, Euroopa Regionaalarengu Fond, BFM – Tallinna Ülikool
Kontsert on tasuta
28. novembril kell 19 toimub Tallinna Metodisti kirikus eriline kontsert sarjas “Teistmoodi Harmooniad”, kus tuleb maailma esiettekandele EMTA ja EKA õppejõud helilooja Hans-Gunter Lock’i Kontsert sooloviiulile ja kammeransamblile. Teos on eriline, sest on loodud harjumatuid intervalle sisaldav Bohlen-Pierce helisüsteemis. Kuna tavaliselt kõige konsonantsemad intervallid oktav ja kvint on selles süsteemis välistatud, ilmub seni väga dissonantne ja kardetud intervall tritoon, nn “kurat muusikas”, ühtäkki hoopis puhta ja heakõlalisena. Helilooja on selle põhjal arendanud omapärast harmooniasüsteemi, millel on strukturaalseid sarnasusi traditsioonilise harmooniasüsteemiga, kuid kõlaline tulemus on ootamatult teistsugune, uudne ja värskendav.
Uudisteos sisaldab muuhulgas ka serialistlikult konstruktiivset materjali – tekstuurid, mille helikõrguslik valik ja rütmika on arendatud matemaatilisest kombinatoorikast ja juhusoperatsioonidest, kuid rakendatud on ka klassikalise soolokontserdi traditsioonilisi võtteid. Viimaste hulgast võib ära tunda barokset concerto grosso-laadset solo-tutti vastandamist, ostinato tehnikat ja klassikalis-romantilisele soolokontserdile omased mängutehnilised maneerid.
Kontserdis soleerib TLÜ BFMi õppejõud Gerhard Lock ning selleks kontserdiks esmakordselt kokku kutsutud ansambli Projekt 7 juhib kogenud nüüdismuusika dirigent Andrus Kallastu.