Tallinna Niguliste kiriku peaaltari kappaltar on üks uhkemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Põhja-Saksa altariretaableid kogu maailmas. Kappaltar telliti Lübecki meistri Hermen Rode töökojast ning see valmis aastatel 1478–1481. EKM Niguliste muuseumi projekt „Rode altar lähivaates“ keskendub altari tehnilistele uuringutele ja konserveerimisele. Projektis on oluliseks pildindus- ja infotehnoloogiliste ning materjaliuuringute kaasamine, teose põhjalik dokumenteerimine ja info kaardistamine. Suurt tähelepanu pööratakse publiku kaasamisele haridusprogrammide, töötubade ja uurimistulemusi kajastavate multimeedialahenduste kaudu – veebileht, blogi, interaktiivne multimeediaprogramm, teadusveeb jne. Konserveerimis- ja uurimistöödest saab osa Niguliste muuseumis kohapeal, kuhu on üles seatud stuudio koos ajas kasvava näitusega.
Projekti koordinaatoriks on EKA dotsent Hilkka Hiiop, töögrupis osalesid muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna endised ja praegused tudengid Grete Nilp, Kaisa-Piia Pedajas ja Hedi Kard; uuringutesse panustas Andres Uueni.
Nigulapäeval esitletud raamat „Rode altar lähivaates“ koondab ja esitab uurimis- ja konserveerimisprojekti „Rode altar lähivaates“ 2013–2016 tulemusi ja hetkeseisu. Uurimisprojekti osaliste kirjutatud artiklid esitlevad nüüdisaegsete loodusteaduslike ning pilditehnoloogiliste uuringute metoodikat, kasutamist ja tulemusi ühe hiliskeskaegse kunstiteose uurimisel. Rikkalikult illustreeritud ja ajaloolisi fotosid koondavast raamatust leiab ka Lübecki meistri Hermen Rode loomingut tutvustava ülevaate ja põhjaliku käsitluse Rode kappaltari restaureerimise ajaloost.
Raamatu koostasid Hilkka Hiiop ja Merike Kurisoo.
Nigulapäev on ka üks kolmest päevast aastas, mil huvilised saavad uhket Rode kappaltarit näha täielikult avatuna.