Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse, arhitektuuri ja sisearhitektuuri ning Tallinna Tehnikaülikooli inseneri eriala tudengite eestvedamisel toimub Muuseumiöö raames laupäeval, 20. mail algusega kell 17.30 Tapa raudteejaamas aktsioon “Tapa – Eesti visiitkaart?”. Tudengid tutvustavad õhtu jooksul erinevaid lahendusi, kuidas aastast 2004. suletuna seisev Tapa jaam ellu äratada. Sündmusele on oodatud kõik huvilised Eesti erinevatest paikadest, kus sarnaste hüljatud hoonete tuleviku üle pead murtakse.
1928. aastal valminud Tapa raudteejaam koos oma võimsa veetorniga on vaieldamatult Eesti erilisemaid raudteeehitisi. Tapa linna sümbolhoone saatuse pärast on muretsetud aastaid, mistõttu töötasid tudengid käesoleva õppeaasta jooksul välja neli erinevat, reaalselt teostatavat stsenaariumi, kuidas Tapa jaam uuesti tööle panna: linnasaunast kuni ronimiskeskuseni. Laupäevane sündmus on ka harukordne võimalus pääseda tutvuma juba pikki aastaid suletud jaamahoone ja selle arhitektuuriga.
Tudengite üks juhendajatest, muinsuskaitse dotsent Riin Alatalu toob paljude erinevate põhjuste seast, miks töötoa jaoks Tapa valiti, välja kaks: “Muinsuskaitse huvi säilitada ja väärtustada lagunev unikaalne kompleks – ja loomulikult Tapa tähtsus liitlasvägede keskusena. Paljude välissõdurite jaoks on Tapa pea ainus koht, mida nad Eestist näevad ja loodame, et neile jääb Eesti meelde emotsionaalsema ja huvitavama kohana kui anonüümne kasarmuterritoorium.” Alatalu usub, et paeluv keskkond mõjutab ka kaitsetahet.
Tapa linna ainsa Muuseumiöö sündmuse juhatab kell 17.30 sisse Ruumiringluse algatuse esitlus hüljatud hoonete taas- ja vahekasutuse teemadel. Juba kell 18 saab kuulata üliõpilaste ettekandeid ning nende järel oleme varunud aega avalikuks aruteluks Tapa raudteejaama kasutuse teemal. Alates kella 19 saab raudteejaama uut elu kogeda tänavusele Muuseumiööle kohases mängulises vormis. Võlutriki abil kolib kell 20 ja kell 21 raudteejaama ka Tapa muuseum, ja seda koos kogu oma ekspositsiooniga. Kuivõrd Muuseumiöö ajal peatub raudteejaamas koguni 10 rongi, mis viivad või toovad huvilisi nii Tallinna, Tartu, Narva, Rakvere kui ka Jõgeva muuseumidest ja muuseumidesse, on kõigil huvilistel mugav võimalus ka Muuseumiööl Tapat väisata.
Tapal sündmus on järjekorras viies aktsioon EKA “Hüljatud maastike” kursuste sarjast, mille käigus püstitavad erinevate erialade tudengid küsimusi ja otsivad inspireerivaid lähenemisviise, kuidas aktiveerida hüljatud ruumilist keskkonda. Varemalt on sarja raames tegeldud Kopli liinidega, tööstusaladega Sindis ja Kohtla-Järvel, Dominiiklaste kloostri Katariina kirikuga Tallinnas ning hüljatud Paluküla kirikuga Hiiumaal. Õppejõudude juhendamisel kaardistatakse konkreetse paiga hetkeolukord ning mõeldakse läbi rida võimalikke arengustsenaariume. Tänavust kursust juhendavad EKAst arhitektid professor Andres Ojari ja Martin Melioranski, muinsuskaitse dotsent Riin Alatalu, muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna teadur Oliver Orro, sisearhitekt Tüüne-Kristin Vaikla ja TTÜ professor Targo Kalamees.
Lisainfo:
Riin Alatalu
Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse dotsent
Tel. +372 511 9439
E-post: riin.alatalu@artun.ee
Ääremärkus: Hüljatud ruumide teema võtab vaatluse alla ka tänavune SISU IV rahvusvaheline sümpoosion “Naked Space/Alasti ruum”, mis leiab aset koostöös Eesti Sisearhitektide Liidu, Luzerni Rakendusteaduste ja Kunsti Ülikooli inseneeria ja arhitektuuri teaduskonna, Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna ning Šveitsi Sisearhitektide Liiduga 7. ja 8. juunil, 2017 Neubadi endises basseiniruumis, Luzernis ning samaaegselt mobiilses klassiruumis, mille loovad EKA sisearhitektuuri tudengid Tallinnas. Kasutuks ja hüljatud ruume käsitlev SISU toob kokku praktikud, teoreetikud, tudengid ja akadeemikud üle maailma, et arutleda, kuidas kogukonnaga ühiselt hüljatud ruumile parim uus elu leida.
Tööstusajastu tehasehoonetest saavad mõnusad loftid, vanas garaažis sünnib kaasaegne kino ja galeriiruum. Hüljatud ujulast või katlamajast tekivad kultuurielust pulbitsevad kogukonnakeskused. Mis saab edasi mahajäetud ruumist, kui see kistakse alasti, et seda täita uue sisu, inspireerivate ideede ja kaasaegsete võimalustega? Uuri lähemalt: sisu.esl.ee