01.- 05.novembrini on Niguliste muuseumis avatud EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna tudengite näitus 1981 – 2017 KADUNUD HAUAPLAATIDE FRAGMENDID.
Väärtuslikud kivitükid leidis 2002. aastal skulptor-restauraator Paul Horma ateljeest Kodulinna maja perenaine Tiina Mägi, kes andis raidkivi fragmendid hoiule Eesti Kunstiakadeemiasse. EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna tudengid alustasid uuringuid . Esmaste uuringute tulemusena määrati, et tegemist on kahe suurema hauaplaadi lahtiste detailidega. Paekivist fragmentide paigutus dokumenteeriti kuid seda, millisest Eesti kirikust hauaplaadid pärinevad, kindlaks teha ei suudetud. 2016. aasta talvel saadi kivirestauraator Rein Kauri intervjueerides teada, et Niguliste kiriku ennistustööde käigus läksid 1981. aastal kaduma kahe hauaplaadi detailid.
Jätkati uurimist. Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseumi kuraator Merike Kurisoo leidis uuringute tulemusena, et suurem hauaplaat kuulubki Niguliste kirikule. Tekstikatked osutasid, et tegemist on Casper Goldbergi (Goltberch, Goltbarch) hauaplaadiga, mis asus 19. Sajandi lõpul Niguliste kiriku pikihoones peasissepääsu juures. Hauaplaat kandis numbrit 27, mille järgi sai kindlaks teha, et algselt asus see pikihoone kesklöövis. See matmiskoht kuulus alates 1635. aastast Casper Goldbergile, kes oli ka Suurgildi oldermann.
Näituse eesmärgiks on tagastada konserveeritud hauaplaatide fragmendid Eesti Kunstimuuseumile. Paekivist detailid puhastasid ning pusletasid kokku Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna teise kursuse tudengid.
Näituse töögrupp: Johanna Toom, Eerika Niemi, Urmo Treisalt, Frank Lukk, Laura-Marie Ojalo, Marina Nerro, Isabel Aaso-Zahradnikova
Konsultandid: Tiina Mägi, Rein Kaur, Merike Kurisoo, Tarmo Saaret, Marika Pungas, Kaie Kukk, Eero Kangor, Valmar Pappel
Näitus avatakse Niguliste muuseumis 01.novembril kell 14:00.
Olete oodatud!