Eesti Kunstiakadeemia tänavused loomepreemia nominendid on teada

Eesti Kunstiakadeemia kolm loomevaldkonna teaduskonda on välja valinud tänavused loomepreemia kandidaadid.  2015. aastal asutatud loomepreemiat antakse välja igal aastal loometegevusega tegelevate teaduskondade õppejõududele, so arhitektuuri-, disaini- ja vabade kunstide teaduskondades. Loomepreemia eesmärk on esile tõsta ja tunnustada EKAs õpetavate kunstnike, disainerite ja arhitektide loomingut. Teaduskonna nõukogu saab esitada kuni kolm oma valdkonna preemia kandidaati.

Arhitektuuriteaduskond esitas nominentideks kolm suurepärast näitust:

  1. Näitus “KES LOOB LINNA?”, Tartu Kunstimuuseum, 29.09 – 04.12.2016
    kuraatorid Pille Epner (EKA arhitektuuriteaduskonna teadus- ja arendustegevuse koordinaator) ja Kaja Pae (Tartu Ülikooli Füüsika instituudi tahkiseteooria labori insener)
  2. Püsinäitus “KOGUTUD TEOSED” arhitektuur, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, alates 2017 kevad
    arhitekt Karli Luik (EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise doktorant ja õppejõud)
  3. Näitus “MAAILMA LOOMINE. NÄITUS PROJEKTEERIMISE AJALOOST.”, Eesti Arhitektuurimuuseum, 17.06. – 25.09.2016
    kuraator Kalle Komissarov (EKA õppejõud)
     

Disainiteaduskond esitas loomepreemia kandidaatideks kolm tegusat õppejõudu:

  1. Tekstiilidisaini dotsent Kristi Kuusk

Dots. Kuusk on esitatud loomepreemia nominendiks suure hulga näituste kureerimise ja neil osalemise (nt 25.09-01.10 “Textile Futures,” Disainiöö, Tallinn, Estonia või 16.-27.07 Paillard Centre d’Art, Once sur le Loire, Prantsusmaa), rõivabrändi Spellbound arendamise ja mitmete rahvusvaheliste tunnustuste eest.  Samuti on dots. Kuusk esinenud suurel hulgal avalikel üritustel ja konverentsidel (nt Emily Carr University, MDes Speaker Series, Vancouver, Kanada) ning neid ka ise kureerinud ja kaaskorraldanud.  Ta on panustanud teaduskirjutusse ning avaldanud peatüki erialases kirjanduses.

  1. Klaasikunsti professor Mare Saare

Prof Saare on esitatud preemiale Eesti klaasikunsti pikaajalise järjepideva arendamise eest. 2017. Aastal on ta jätkanud aktiivset näitustegevust – isikunäitus “Rännud kaugel ja lähedal” Saaremaa Kunstistuudio Galeriis (13.07.2017 – 10.08.2017) ning klaasikunsti 80. juubelile pühendatud näituse Omailm/Umwelt (Adamson Ericu muuseumis 09.06.–01.10.2017) kureerimine.  Prof. Saare on 2017. aastal osalenud seitsmel rahvusvahelisel näitusel Saksamaal, Inglismaal ja Lätis ning esinenud mitmel konverentsil, lugenud avalikke loenguid partnerkoolides või kutsutud esinejana erialastel sündmustel ning publitseerinud kohalikes ja rahvusvahelistes erialastes väljaannetes. Ta on USA-Eesti-Läti ühisprojekti “Islands” kaaskorraldaja.

  1. Keraamika dotsent Ingrid Allik

Viimase aasta suurematest loomingulistest saavutustest tasub märkida osalemist USAs Seagroves rahvusvahelisel keraamikute konverentsil. Dots. Allik valmistas seal koostöös abikaasa Andres Allikuga tuleskulptuuri, mis pälvis ohtralt tähelepanu. Pidulik avamine toimus 10. 06. 2017.

EKA vabade kunstide teaduskonna nominendid EKA loomepreemiale on nii teaduskonna värsked kui kogenud õppejõud, kunstnikud:

  1. Fotograafia professor Marge Monko

Prof. Monkol on olnud loominguliselt väga tegus aasta: mitmed osalemised rahvusvahelistel grupinäitustel (nt It Won’t Be Long Now, Comrades! Framer Framed, Amsterdam. Kuraator Katia Krupennikova ja Inga Lace), osalemine Fotokuu grupinäitusel, isiknäitus Belgias (Gevaert as Image koos Katrin Kamrau’ga, Fotomuseum, Antverpen) ning installatsioon Vabaduse väljakul. Lisaks rahvusvahelised resideerumised – Hong Kongis ja Brasiilias.

  1. Maali dotsent Merike Estna

Dots. Estnal on olnud loominguliselt väga viljakas aasta, mitmed isiknäitused – Eestis, Londonis, New Yorgis (nt “fragments from the shattered toe”, isiknäitus, kuraator Thomas Cuckle, Kunstraum, London, Suurbritannia) ja osalemine paljudel rahvusvahelistel grupinäitustel Istanbulis, Mexicos, Kopenhaagenis, Inglismaal (nt “Red Herring”, osalusperformance, kuraator Paula Lopez Zambrano, galerii Karen Huber, Mehhiko), samuti kunstiresidentuur Rupertis, Vilniuses.

  1. Fotograafia dotsent Reimo Võsa-Tangsoo

Dots. Reimo Võsa-Tangsoo esitati preemiale, sest tema selle aasta loomingulises produktsioonis ei ole küll pikka nimistut arvukatest näitustest, kuid tema isiknäitus Tartu Monumentaalgaleriis oli kaasaegselt visuaalkultuuri analüüsiv ning selle formaat mõjus tehniliselt ja esteetiliselt uuenduslikuna. Preemia ergutaks pikaajaliselt Eesti Kunstiakadeemias õpetamisse ja foto osakonna edendamisse ja arendamisse investeerinud kunstnikku oma loomingut suuremal määral produtseerima.

 

Loomepreemia võitjad otsustab žürii koosseisus: rektor Mart Kalm ja nelja teaduskonna esindajad maali dotsent Kristi Kongi, sisearhitektuuri dotsent Edina Dufala-Pärn, nahakunsti professor Lennart Mänd ja kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi nooremteadur Karin Vicente. Preemiad, milleks on 2000-eurone lähetus kunstikeskusesse rektori fondist, antakse üle EKA aastalõpupeol 14. detsembril Von Krahli teatris.

 

 

 

 

Jaga sõpradega:

Postitas Solveig Jahnke
Viimati muudetud