Kolmapäeval, 17. jaanuaril, 2018. aastal toimus Lutheri Masinasaalis, Tallinnas, esimene EKA Design Showcase. Tutvustati Eesti Kunstiakadeemia disainitudengite 2017. aasta koostööprojekte ettevõtete-organisatsioonidega.
Esitlusele tulid innovatiivsete toodete ja teenuste kontseptsioonid, prototüübid ja valmislahendused, mis näitavad uusi arengusuundi panganduses, energiamajanduses, restoraniäris ja mujalgi. Nendega olid tulnud tutvuma EKA praegused ja tulevased ettevõtjatest koostööpartnerid ning tulevikudisaini-huvilised.
Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonna dekaani Kristjan Mändmaa sõnul on koostöö EKAga ettevõtetele kasulik: “Sageli soovitame oma partneritele sissejuhatuseks: kujutage ette 10–20 geniaalset noort inimest, kes mitu kuud tegelevad intensiivselt just teie ettevõtte probleemidele lahenduste otsimisega! Tudengeid juhendavad õppejõud on oma ala rahvusvaheliselt tunnustatud spetsialistid. Koos ettevõtluspartneriga kavandatakse tulevikuvisioone – kuidas näeb välja näiteks reisimine, meediatarbimine või kaubandus 5, 10, 20 aasta pärast? Arendatakse enneolematuid tooteid ja teenuseid, testitakse uusi materjale ja tehnoloogiaid.”
Ettevõtetel jätkub tudengite kohta vaid kiidusõnu:
– – – –
“Alexela on läbi aegade olnud mitmetes valdkondades pioneer. Oleme olnud muuhulgas eesrindlikud uute ärimudelite kasutuselevõtul ja uudsetele toodetele turu sissetöötamisel. Koostöö EKA-ga on olnud suurepärane võimalus kontsruktiivseks fantaseerimiseks energeetika valdkonna arengu üle kahe, viie, kümne ja enamagi aasta perspektiivis. Vaatluse all olnud teemade puhul torkas silma, et tehnoloogilste arenduste õnnestumise üks peamisi eeldusi on see, kui hästi see arvestab inimese reaalsete vajadustega. Suures plaanis on ka Alexela eesmärk anda oma toodete ja teenuste abil inimestele jõudu oma elu nautimiseks. EKA tudengite abiga jõudsime nii mõnegi sellise ideeni, mis võiks aidata Alexelal oma kliente paremini teenindada ning neile täiesti uuel tasemel kvaliteeti pakkuda.”
Andreas Laane
Alexela grupi juhatuse esimees
– – – –
“Koostöö EKA disainitudengitega oli väga professionaalne ning mis veel olulisem – töö tulemused olid praktilised. E-Residentsuse toode hõlmab palju osapooli. Tudengid leidsid viisid, kuidas üle maailma laiali asuvate e-residentidega suhelda, oma ideid valideerida ja tagasisidet koguda. e-Residentsuse meeskonnaga tehti tihedalt koostööd. Paljud tudengite tööd leiavad reaalset rakendust meie järgmiste aastate tootearenduste plaanides aidates viia e-Residentsuse toote kasutusmugavuse uuele tasemele.”
Silver Siniavski
e-Residentsuse tootejuht
– – – –
“Koostöö tudengite ja juhendajatega oli väga hea. Olime tulemustega väga rahul, pigem isegi üllatunud nende professionaalsusest ja kvaliteedist. Eraldi tuleks mainida projekti lahendustele eelnevat head analüüsi-osa probleemide kaardistamisel, samuti ka videoesitlusi, mis lisaks toodete ja teenuste omadustele tõid välja nende kasutamise emotsionaalse poole.”
Kaspar Roost
Swedbank AB Digital banking Baltics kasutajakogemuse juht
– – – –
“Projekti partnerite, riigiasutuste ja EKTLi likmesettevõtete muljeid vahendades võib öelda, et koostöö EKA ja TLÜ tudengitega sujus kenasti. Tudengid olid enda jaoks partnerite külastused selgelt eelnevalt läbi mõelnud ja ette valmistanud. Omavaheline tööjaotus oli paigas ning kõik sujus efektiivselt ja asjalikult. Kokkulepped pidasid ja tore oli näha, et tudengid olid motiveeritud ja tundsid suurt huvi. Kohati oli hoopis partnerite poolelt keeruline muude tegemiste kõrvalt piisavalt aega leida, et tudengitega samas tempos püsida, küsimustele vastata jne. Kuna koostöö on alles pooleli, siis on lõplikke järeldusi veel vara teha, kuid loodetavasti aitab tudengite värske pilk leida innovaatilisi lahendusi, kuidas kaitsetööstuse tootmisjääkidest või amortiseerunud varustusest uuenduslikke tooteid luua ning seeläbi partnerite kulusid vähendada. Teisalt aitab koostöö tudengitele kaitsetööstusvaldkonda tutvustada, järelkasvu sektorile lähemale tuua ning haridusse panustada.”
Ingvar Pärnamäe
Eesti Kaitsetööstuse Liidu ja Eesti kaitse- ja julgeolekutööstuse innovatsiooni klastri juht.
– – – –
“Koostöö on olnud arendav nii tellijale kui ka disaineritele. Meie oleme õppinud sõnastama ideid ja tudengid, õppejõud looma etteantud piirides. Oleme rahul ja mitmed tooted on inimestel igapäevaselt kasutuses. Tähendusliku disainiga tooted muudavad inimeste elu loovamaks.”
Indrek Sildam
Bradley Paper esindaja
– – – –
Eesti Kunstiakadeema tänab ja tunnustab oma disainipartnereid: Tallinna Tehnikaülikool, Alexela Oil, Skeleton Technologies, Ribe restoran, Swedbank, eResidentsus, Eesti Kaitsetööstuse Liit, Bradley Paper, Põhja-Eesti Pimedate Ühing, Põhja-Eesti Regionaalhaigla. Oleme alati avatud koostööks!
Vaata EKA disainiteaduskonna koostööprojekte siit!
Vaata Design & Engineering õppekava koostööprojekte siit!
EKA Design Showcase-i korraldatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi toel EKA Loovkärg projektist.