Tehnoloogiaettevõtte Cleveron ja Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonna esindajad koos 3. kursuse tootedisaini eriala üliõpilastega. Foto: Liina Lelov
Esmaspäeval, 26. veebruaril sõlmis Eesti Kunstiakadeemia tootedisainiosakond koostöölepingu tehnoloogiaettevõttega Cleveron projekti „Pakiveomooduli disainilahendus Cleveroni droonile“ teostamiseks.
Ühe edukaima Eesti kapitalil põhineva tehnoloogiaettevõttena plaanib Cleveron sel aastal välja tulla uue droonile kinnituva pakiveomooduliga. Koostöös Eesti Kunstiakadeemia 3. kursuse tootedisainiosakonna üliõpilastega otsitakse disainilahendusi Cleveroni pakiautomaatidega ühilduvatele droonimoodulitele, mis võimaldaks pakkuda täiesti ilma inimese sekkumiseta pakivedu.
Tänaseks on enamik suuremaid logistikaettevõtteid nagu näiteks Amazon ja DHL droonidega pakivedu mingisuguses ulatuses katsetanud. Inimese ja drooni vahelise kokkupuute ohutus on pakiveolahenduste väljatöötamisel jäänud seni siiski tagaplaanile.
Cleveroni eesmärgiks on ühendada droonivedu e-kaubandus- ja jaemüügiettevõtete vajadustel põhinevate pakiautomaatide (ja drooniplatvormide) võrgustikuga. Koostöös Eesti Kunstiakadeemia tootedisainiosakonna üliõpilastega püütakse välja arendada Cleveroni toodetega ühilduv pakiveomoodul, mis tõstaks terviksüsteemi võimekust. Lähteülesandeks tootedisainiosakonna 3. kursuse üliõpilastele on töötada drooni ja inimese vahelise kokkupuutega ehk pakkide üleandmisega; see tähendab, leida disainlahendused pakiveomoodulile, mis kinnitub droonile, hoiab paki lennu ajal turvaliselt kinni, ja annab selle lõpuks pakisaajale üle.
Eesti Kunstiakadeemia tootedisainiosakonna aine „Innovaatiline disain“ erialaprojekti juhendab tööstusdisainer Mihkel Güsson. Cleveroni poolt nõustavad üliõpilasi Eesti Kunstiakadeemia tootedisainiosakonna vilistlane tööstusdisainer Lauri Hirvesaar, Eesti Lennuakadeemia õhusõiduki ehituse ja hoolduse üliõpilane insener Hans Parik ning Cleveroni asutaja ja omanik Arno Kütt.