Eesti Kunstiakadeemia Kirjastuselt ilmub sarja “Ehituskunsti raamatukogu” 2. köitena kogumik “Arhitektuur ja soojusmõõde”, mis on pühendatud arhitektuuri soojusmõõtmele. Kui endisaegne arhitektuur pidi paratamatult soojusmõõtmega arvestama, siis tehnoloogia abil võimaldatud ühtlaselt mugav temperatuur kipub ajaloos kujunenud rikkalikke ruumielamusi muutma ühetaoliseks ja korratavaks. Tänapäeva ruumipraktika väljakutseks on neid soojusmõõtmest kerkivaid ruumi sümboolseid kvaliteete arendada, et avada ruumi tegelik elamuslik potentsiaal.
Raamatut esitletakse neljapäeval, 15. märtsil kell 18 kinos Sõprus Eesti Arhitektuurikeskuse arhitektuuri välkloengu “Külmavõitu” raames, kus esitletakse ka ajakirja Ehituskunst 59. numbrit.
Kogumik koosneb kahest tekstist: Luis Fernández-Galiano „Soojuslik ruum arhitektuuris: arhitektuur ja tuli Vitruviusest Le Corbusier’ni“ on peatükk tema raamatust „Tuli ja mälu: arhitektuurist ja energiast“ (El fuego y la memoria: sobre arquitectura y energía, 1991). Selles käsitletakse ühtlase soojusruumi tekkelugu ja sotsiopoliitilist tausta. Sellele järgneb Lisa Heschongi raamat „Soojusnauding arhitektuuris“ (Thermal Delight in Architecture, 1979), mis seab ühtlase temperatuuriga ruumi asemel ideaaliks mitmekülgse soojusruumi ning uurib eri ruumitraditsioonide näitel võimalusi selle saavutamiseks.
“Arhitektuur ja soojusmõõde” saadab ajakirja Ehituskunst 59. numbrit, mis keskendub külmavõitu kliima ja ruumipraktika suhetele praktiseeriva ruumipoeedi vaatepunktist.
***
Arhitektuur ja soojusmõõde
Ehituskunsti raamatukogu #2
Tõlkinud Mari Laan (Fernández-Galiano) ja Ingrid Ruudi (Lisa Heschong)
Toimetanud Neeme Lopp
Keeletoimetaja: Tiina Hallik
Kujundanud Martin Rästa
128 lk eesti keeles
Eesti Kunstiakadeemia Kirjastus, 2018
ISBN 978-9949-594-56-6