Joonistame ja voolime vahetult elus ja liikuvat looma. Alustame visandiga paberil ning püüame tabada looma iseloomu ja liikumist. Kui oleme kogemuse paberil kätte saanud, liigume edasi ja alustame tööd saviga, tehes sellest visandeid. Tutvume põhitõdedega, millega on voolimisel hea arvestada. Kolmandal kohtumisel kõneleb Aleksei Turovski meile loomadest ja zooloogilisest joonistamisest. Kursuse lõpuks valmib osalejal valik visandeid paberil ja savist loomaskulptuur.
Kava
13. august
Alustame loomavisanditest paberil. Liigume loomaaias ringi rühmana eri loomaliikide kaupa. Vihma korral varjume majadesse ja varjualustesse. Õpime tundma või vajaduse korral meenutame, kuidas määrata proportsioone, kuidas mõõta ja võrrelda. Püüame tabada looma/linnu isikupära joone abil. Väga mõnus oleks kasutada kõvema kaanega visandiplokki, mis lubab ka püstijalu joonistada. Joonistada võib harilike, sangviini-, värvi- või tindipliiatsitega.
14. august
Valime lemmikteema, millega tegeleme sel päeval süvenenult. Alustame visandiga paberil ja püüame sama looma juba ka voolida. Teeme savist visandeid. Tutvume põhitõdedega, millega on voolimisel hea arvestada. Vormime ühest savitükist kuju, liidame savi jne. Erinevalt pliiatsivisandist hakkame nüüd tegelema mitme vaatega samal ajal.
15. august
Aleksei Turovski loeng zooloogilisest joonistamisest. Saame esitada kõiki loomade joonistamise ja loomade kohta tekkinud küsimusi. Ka loengu ajal on lubatud kritseldada.
16. august
Soovi korral teeme soojenduseks visandeid paberil, et valida välja poos savis. Kogemuse põhjal võiksime juba jõuda suurema süvenemisastmeni, et leida loomale iseloomulik poos, vorm, detaile ja faktuure. Tegeleme üldistamise ja olulise rõhutamisega. Õpime natuurist. Vajaduse korral püüame vabaneda loomade kujutamise standarditest.
17. august
Loomade kujutamise kogemus on käes, seega läheme julgelt edasi. Valime lindude-loomade-kalade hulgast üha uusi ja põnevamaid modelle. Teeme omandatud kogemustest kokkuvõtteid. Mida me oleme töö käigus õppinud? Mida me oleme õppinud enda ja mida teiste kogemustest? Joonistame-voolime edaspidigi, nüüd juba iseseisvalt!
Iga päeva lõpus teeme kokkuvõtte ja vaatame üle ka kaaslaste tehtu. Õpime üksteiselt, julgustame ja tunnustame. Anname endale aru, mis on meie nõrgad ja tugevad küljed. Teeme plaane, kuidas järgmisel korral oma teemaga edasi minna. Tutvume näidetega kunstiajaloost. Loome oma visuaalse loomaloo.
Vajalikud materjalid: visandiplokk ja pinal joonistamisvahenditega on osalejal endal kaasas. Joonistamisalus ja savi on kohapeal olemas.
Kursuse läbinu
- on saanud ülevaate erinevate töövahendite käsitsemisest
- on katsetanud erinevaid töövõtteid paberil ja savis
- suudab valida teostamiseks endale jõukohase ja isikupärase objekti
- on katsetanud objekti edasiandmist nii kahe- kui ka kolmemõõtmeliselt
Kursus lõpeb arvestusega, mille sisuks on tööde esitlus ja arutelu. Arvestuse läbinule väljastatakse Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.
Juhendajad:
Eneken Maripuu on omandanud Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri erialal bakalaureusekraadi ning õppinud Inglismaal Kenti Kunsti- ja Disainiinstituudis. Ta on töötanud EKA ettevalmistuskursuste juhendajana ja Tallinna puuetega noorte õppekeskuses Juks kunstiõpetajana. Alates 2004. aastast on ta Eesti Kujurite Ühenduse liige. Ta on osalenud rahvusvahelistel näitustel ning sümpoosionitel Eestis, Lätis, Soomes, Austrias ja Hiinas.
Aleksei Turovski on lõpetanud Tartu Ülikooli zooloogina, oma huvialadelt on Aleksei Turovski ka kulturoloog, ta on väga tuntud esineja paljudes Eesti raadio- ja telesaadetes, teda peetakse ka hinnatud eksperdiks. Alates 1972. aastast töötab ta Tallinna Loomaaias parasitoloogi, ringijuhendaja ja ekskursioonijuhina.
Aeg: 13., 14., 15., 16., 17. augustil 2018 kl 17–20
Koht: Tallinna Loomaaed, Ehitajate tee 145, Tallinn
Maht: 20 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 32 akadeemilist tundi iseseisvat tööd (2 EAP)
Hind: 195 eurot (sisaldab loomaaia kuukaarti ja voolimiseks vajalikku savi)
Registreeru SIIN
Õppekavarühm: kujutav kunst ja kunstiteadus
Info ja registreerimine: koolitus@artun.ee, 626 7327