Neljapäeval, 19. aprillil 2018. a kell 18:00 toimub HOP galeriis kunsti ja disaini eriala doktorandi Katrin Kabuni doktoritöö loomingulise osa juurde kuuluva näituse „ ARHAILISELT HIGH-TECH ” eelretsenseerimine.
Näitus avatakse 12. aprillil kell 17.00 HOP galeriis ning jääb avatuks 1. maini.
Doktoritöö juhendaja on dr Jüri Kermik.
Näituse eelretsensendid on dr Tüüne-Kristin Vaikla ja dr Reet Aus.
Vill on meie kultuuriruumis olnud hindamatu väärtusega tekstiilimaterjal. See oli üks põhilistest materjalidest, mis meie esivanematele riided selga andis ja millest valmisid majapidamises vajaminevad tekstiilid. Ilmselt poleks ilma villata saanud siisnses kliimas ellugi jääda. Meie aineline kultuuripärand on nii rikas just tänu lambavillale: alates arhailistest kõlavöödest triibuseelikute või lambanahksete kasukateni välja, rääkimata kirikinnastest või meeste kampsunitest, millel veel igal saarel oma eripära ja nimetus: Kihnu troid, Ruhnu vamsad või Muhu vatid.
Vill on unikaalsete omadustega biolagunev materjal, mis vaatamata ajaloolisele väärtusele ei leia enam piisavalt väärikat rakendust. Teaduskirjanduses on villa küll hakatud nimetama looduslikult kõrgtehnoloogiliseks kiuks ja targaks kiuks, kuid reaalses elus suurem osa lambavillatoodangust hävitatakse põletamise või matmise teel. Ametlikult on lambavillast saanud 3. kategooria loomne jääde.
Katrin Kabun on Eesti Kunstiakadeemia doktorant, kes oma disainiuurimuses tegeleb lambavilla kui väärtusliku ressursi taaskasutusküsimustega. Ta on kaitsnud EKAs magistritöö jääkvilla teemal, kus keskmes taastuvatel ressurssidel põhineva biolaguneva komposiitmaterjali loomine. Magistritöö eest pälvis ta ka EKA Noore Tarbekunstniku preemia.